10 bylinek proti nízkému krevnímu tlaku

Nízký krevní tlak, který je odborně nazýván hypotenze, má často spojitost s pomalejším krevním oběhem. Přestože lékaři vesměs uvádí, že na rozdíl od tlaku vysokého není výrazným zdravotním rizikem, jeho projevy bývají velmi nepříjemné. Lidi trpící hypotenzí trápí únava, nevolnosti, závrať, mdloby, potíže s dýcháním, bušení srdce, rozostřené vidění a chladná kůže. Řešení, jak se nízkému tlaku bránit, nabízí užívání vhodných bylinek.

 

  1. Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) je velmi efektivním prostředkem k léčbě nízkého tlaku v důsledku snížené produkce kortizolu. Pomáhá také pacientům s chronickým únavovým syndromem.
  2. Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je tradiční bylinkou se zásadním vlivem na čištění krve, krvetvorbu a správnou hodnotu krevního tlaku. Užívání čerstvých kopřiv rychle zbavuje únavy a vrací tělu energii.
  3. Indická bazalka posvátná (Ocimum sanctum) obsahuje řadu důležitých vitamínů, minerálů a dalších nutrientů. Vitamín C, železo, kyselina listová a chlorofyl příznivě ovlivňují produkci červených krvinek. Tulsi také zlepšuje absorpci nutrientů, které jsou nezbytné pro správnou výživu kardiovaskulárního systému.
  4. Ženšen pravý (Panax ginseng) je tradičním životabudičem. Má tonizující vliv na většinu tělních systémů, pomáhá optimalizovat krevní tlak, zlepšuje průtok krve cévami. Je nenahraditelnou přírodním lékem pro zvýšení koncentrace a fyzického výkonnosti.
  5. Hloh obecný (Crataegus laevigata) platí odedávna za „srdeční bylinu“. Zejména plody hlohu, hložinky, normalizují činnost srdce – podle potřeby ji povzbuzují nebo tlumí. A stejný efekt vykazují i při úpravě krevního tlaku.
  6. Ašvaganda (Withania somnifera) je bylinka, která vykazuje sedativní vlastnosti, ale zároveň je účinná proti hypotenzi. Odstraňuje symptomy nízkého krevního tlaku – slabost, únavu a nervové vyčerpání.
  7. Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis) je nesmírně užitečnou bylinkou při normalizaci nízkého krevního tlaku. Stimuluje centrální nervový systém a zlepšuje cirkulaci krve. Kromě konzumace v jídle pomáhá také aromaterapeutické požití rozmarýnového oleje.
  8. Badyán (Illicium verum) je zdrojem mnoha minerálů. Obsažený vápník, draslík, železo, mangan, měď, zinek a hořčík zvyšují hladinu železa a draslíku v těle, a tím přispívají k úpravě krevního tlaku. Vitamíny skupiny B chrání před anémií, kterou nízký krevní tlak nezřídka provází.
  9. Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa-pastoris) je léčivou rostlinou regulující krevní oběh, pozitivně půsoní při vysokém, ale stejně tak při nízkém krevním tlaku. Kvetoucí nať kokošky se v lidovém léčitelství rovněž užívá při poruchách srážlivosti krve.
  10. Ostropestřec mariánský (Silybum marianum) je znám především jako bylinka nesmírně přínosná při detoxikaci a regeneraci jater. Upravuje však také poruchy krevního oběhu, spravuje nízký krevním tlaku, posiluje kardiovaskulární systém a pomáhá při závratích.

 

Aby vás hypotenze nepotkávala, udržujte tělo dobře hydratované. Zlepšení hodnot krevního tlaku dosáhnete pitím zeleninových šťáv, zejména použijete-li pro jejich přípravu řapíkatý celer, mrkev a červenou řepu. Příznivě působí také bobule vinné révy, čerstvé nebo z nich usušené rozinky. Při nízkém krevním tlaku dokáže organismus nabudit také příjem kofeinu. Přílišné pití kávy však může vést k nežádoucí dehydrataci a podráždění trávícího traktu. Proto je vhodné kávu substituovat jinými zdroji kofeinu, například zeleným čajem matcha nebo guaranou. Zapomínat byste neměli také na dostatek cvičení nebo jiné fyzické aktivity.

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.