Všechna „Éčka“ neškodí, některá jsou prospěšná

banky-s-chemikaliemi

Potravinářská aditiva jsou chemické sloučeniny přidávané do potravin z důvodu jejich „vylepšení“. Může se jednat o ovlivnění vzhledu,vůně a chuti, úpravu konzistence, dosažení delší trvanlivosti a další bohulibé úmysly. Bohužel, základní pohnutkou vedoucí výrobce k používání koktejlu Éček je ekonomický zájem, tedy snaha za co nejnižší výrobní náklady vytřískat co nejvyšší tržby. Ti nejotrlejší pak své alchymistické dílo označí jako výrobek „POCTIVÝ“, „SELSKÝ“, „TRADIČNÍ“ nebo nějak podobně a udělají ze spotřebitele úplného blbce.

Jak je regulováno použití přídatných látek

Použití přídatných látek u nás reguluje Ministerstvo zdravotnictví a legislativně je upraveno ve Vyhlášce č. 4/2008 Sb. Podle ní lze aditiva použít pouze:

  • pokud je prokázána technologická potřeba jejího použití a účelu nelze dosáhnout jinými prostředky
  • pokud v použitém množství nepředstavuje riziko pro spotřebitele
  • k zachování výživové hodnoty potraviny, přičemž záměrné snížení výživové hodnoty se připouští pouze, pokud taková potravina nepředstavuje podstatnou složku běžné stravy nebo pokud je použití přídatné látky nezbytné pro výrobu potravin určených pro zvláštní výživu
  • k dodání potřebné složky do potraviny určené pro zvláštní výživu
  • ke zvýšení trvanlivosti potraviny nebo zlepšení jejích organoleptických vlastností, pokud se nezmění jakost potraviny

Hezky formulováno, že? Výrobci mají tedy mnoho možností, jak receptury nabité Éčky poměrně jednoduše zdůvodnit. Bonbóny pro děti nejsou zdraví prospěšné, ale přidáním vitamínu C lze jejich prodej nejen ospravedlnit, ale naopak propagovat. A skoro nic to nestojí, když je céčko syntetické.

Jsou ale Éčka zdravotním rizikem?

Jak která. V hledáčku vědců jsou taková, která podle některých studií mají na zdraví prokazatelný negativní vliv. Jde například o glutamáty, benzoáty nebo vybraná syntetická barviva. Na druhé straně, jiná aditiva jsou naprosto běžné přírodní či přírodně identické látky s mnohdy pozitivním účinkem na zdraví. Mezi Éčky najdeme vitamíny, chlorofyl a další přírodní barviva jako kurkumin či karoten. Ve zdravých tyčinkách můžete narazit dokonce na zdraví prospěšné antioxidanty lecitin a lutein. Řadu potravinářských aditiv denně používáme v kuchyni a konzumujeme, jen o tom nevíme. Éčka nám vyrostou i na zahrádce, ale dá se říci, že příroda nám ve ve svých darech servíruje jen ta zdravá.

Kde najdu seznam všech Éček

Perfektně je přehled používaných éček zpracován na webu zdravapotravina.cz, u každého aditiva je stanoveno skóre škodlivosti, které zjednodušuje přehled dopadu na zdraví. Abyste ale například v obchodě nemuseli v takovém seznamu složitě hledat, můžete si do svého Android smartfonu stáhnout aplikaci Éčka a díky ní budete mít ve všem hned jasno.

Z uvedeného vyplývá, že nemůžeme všechna aditiva házet do jednoho pytle. Zatímco některá nám život zkracují, jiná působí přesně opačně. Důležité je dávat si na ta první při nákupech pozor. A úplně nejlepší je snažit se průmyslově vyráběným potravinám vyhnout. Co si přidáte do svých receptur při vaření doma, to bývají většinou aditiva zdravá.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat