Search
Close this search box.

Jemnost a síla zeleného čaje matcha

Zdroj: Freepik.com

Nápoje připravené z lístků čajovníku čínského (Cammelia sinensis), které se označují souhrnně jako čaje, se mohou diametrálně odlišovat. Důvodem je rozdílný region původu ovlivňující kvalitu suroviny a především postup při jejím dalším zpracování. Vybírat si proto můžeme z bílých, žlutých, polozelených a černých čajů, které procházejí různou měrou fermentace, a nefermentovaným čajem zeleným. Každý z mnoha druhů má své příznivce, kteří na něj nedají dopustit.

Pokud bychom ale měli vybrat ten jediný nejlepší, určitě to bude zelený čaj matcha – japonský císař mezi čaji. Měsíc před sklizní jsou rostliny zastíněny, aby produkovaly velké množství chlorofylu. Při ručně prováděném trhání jsou pečlivě vybírány pouze nejkvalitnější lístky, které se po ošetření parou usuší, projdou důslednou kontrolou a finální selekcí. Získaná surovina je poté zbavena stopek a nařezána. Posledním a zásadním krokem je pomalé mletí ve speciálních mlýncích na zrníčka – menší než 1 setina milimetru.

Jeden šálek čaje matcha nahradí 10 šálků běžně uvařeného zeleného čaje

Jemnost čajového prášku zaručí, že při přípravě nápoje dojde k jeho úplnému rozpuštění. Zelený čaj matcha je tak kompletně konzumován na rozdíl od výluhů z jiných druhů čajů. Díky tomu poskytuje unikátní mix proteinů, vlákniny, vitamínů A, C a E, železa, vápníku, draslíku, zinku, kofeinu, katechinů a aminokyselin. Svěže zelený čajový pudr je považován za jednu z nejsilnějších superpotravin současnosti.

Vysoký obsah antioxidantů

Zelené čaje obsahují specifický soubor organických sloučenin známých jako katechiny. Z nich 60% tvoří epigallokatechin gallát (EGCG), který je ze všech antioxidantů nejvíce uznávaný pro silné protirakovinné vlastnosti. Koncentrace EGCG v čaji matcha převyšuje 100krát hodnoty jakéhokoliv jiného čaje. Proti volným radikálům, UV záření a přirozenému stárnutí působí také vitamíny a enzymy a přispívají tak k vysokému skóre ORAC.

Chlorofyl pro dokonalou detoxikaci

Zakrytí keřů čajovníku před sklizní akceleruje tvorbu chlorofylu, který dává čaji intenzivní zelenou barvu. Matcha je kvůli jeho velkému obsahu silným detoxikačním činidlem schopným přirozeně odstraňovat těžké kovy, chemické a metabolické toxiny z těla.

Podpora imunitního systému

Čaj matcha má také antibiotické vlastnosti. Značné množství draslíku, vitamínů A a C, železa, bílkovin a vápníku zlepšuje celkové zdraví. Studie dokonce naznačují schopnost zeleného čaje inhibovat útoky viru HIV na buňky lidského organismu.

Vliv L-theaninu na psychiku

Zelený čaj je starobylým obřadním nápojem, který zen-buddhističtí mniši a samurajové využívali k navození klidu a vyššího stavu vědomí při meditaci. L-theanin podporuje vznik alfa vln v mozku, které přináší relaxaci bez projevů ospalosti. Dalším efektem této aminokyseliny je stimulace tvorby dopaminu a serotoninu, což vede ke zlepšení nálady a podpoře paměti a soustředění.

Zdroj: Freepik.com

Zdroj energie a prostředek na hubnutí

Jeden šálek zeleného čaje matcha povzbudí a odstraní únavu až na šest hodin. Přestože disponuje kofeinem, přítomnost L-theaninu a dalších sloučenin odbourává negativní vedlejší jevy jako zvýšená srdeční frekvence a vysoký krevní tlak. Oproti kávě je proto matcha výrazně bezpečnějším stimulantem. Je také prokázáno, že pití zeleného čaje matcha zrychluje metabolismus a pomáhá tělu spalovat tuky asi čtyřikrát rychleji než je obvyklé.

Pryč se špatným cholesterolem a hyperglykémií

Pravidelná konzumace zeleného čaje matcha se odráží také na snížení hladiny špatného LDL cholesterolu, a naopak vykazuje zvýšení hladiny dobrého HDL cholesterolu. U mužů pijících čaj matcha byla na základě proběhlých studií vypočtena o 11% menší pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění. Matcha chrání také před hyperglykémií a hyperlipidémií, nezdravě vysokými úrovněmi cukrů a tuků v krvi.

Užívání mnoha léků, které pacientům předepisuje konvenční moderní medicína (a interakce mezi nimi) s sebou mohou nést (nezřídka tomu tak skutečně je) spoustu nežádoucích a nepříjemných zdravotních dopadů. Pití zeleného čaje matcha je naopak velmi šetrnou metodou, jak se do stádia chronických civilizačních chorob vůbec nedostat. U šálku vydatného lahodného nápoje se snadno dostanete do pohody umocněné hřejivým pocitem, že děláte to nejlepší pro své zdraví.

Tip: Zahřejte se v zimě netradičními nápoji, poradíme vám, které to jsou.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám