Search
Close this search box.

Sekněte s kouřením, berličkou vám budou léčivky

Zdroj: Freepik.com

Kouření není pouhým zlozvykem, jde o nemoc, kdy pacient trpí fyzickou a psychosociální závislostí na nikotinu. Vdechováním tabákového kouře je tělo zahlcováno velkými dávkami škodlivin, které mají nepříznivý vliv na zdraví a potažmo délku života. Přestat kouřit je proto jedno z nejlepších rozhodnutí, jaké může kuřák učinit. Ale jak přestat kouřit, abych netrpěl?

Dnes fungují v mnoha městech protikuřácké ambulance a v lékárnách jsou běžně dostupné nikotinové náhražky cigaret – náplasti, žvýkačky nebo inhalátory. Někteří kuřáci se však rozhodnou zlomit závislost silou vlastní vůle. Pokud mezi ně patříte, podívejte se, jaké prostředky přírodní medicíny pomáhají, když bojujete s abstinenčními příznaky a nutkáním si opět zapálit.

Guarana

Mleté plody úžasné brazilské rostliny jsou zdrojem velkého množství pomalu působícího analogu kofeinu – guaraninu. Umožňuje obejít se bez každodenních šálků kávy, které bývají u mnoha lidí rituálem spojeným se zapálenou cigaretou. Napravuje ztrátu koncentrace a normalizuje nízký tlak, což jsou jedny z klasických nikotinových abstinenčních příznaků.

Kajenský pepř

Konzumujte ho co nejčastěji v jídle nebo rozmíchejte špetku ve vodě a pijte. Na několik desítek minut dojde ke znecitlivění sliznic a snížení chuti na cigaretu.

Kozlík lékařský

Čaj z kozlíku snižuje stres a napětí, ovlivňuje chuťové receptory, takže cigaretový kouř je při jeho pití vnímán jako nepříjemné aroma.

Lékořice lysá

Lékořicové tyčinky nebo pastilky jsou vynikající zdravou a chutnou přírodní alternativou nikotinových žvýkaček, která vás ochrání před nezvladatelnou potřebou zapálit si.

Lobelka nadmutá

Pomáhá při relaxaci a zklidnění mysli, zlepšuje schopnost ovládat chutě na nikotin a zapříčiňuje, že tabákový dým není vnímán jako lahodný.

Máta ​​peprná

Máta má tišící vliv na svalovinu trávicího systému, funguje jako lék proti nadýmání a stimuluje produkci trávicích šťáv a žluči. Mátové silice jsou mírné anestetikum, které mírní žaludeční nevolnosti. Působí i proti nespavosti, stresu a bolestem hlavy. Využít můžete esenciální olejíček Mint z našeho e-shopu, který je vhodný nejen pro inhalování, ale může se využít i při masážích. Olejíček není vhodné používat na obličej, pouze na tělo při masážích. Doporučujeme přečíst si vždy příbalový letáček – kvůli správnému dávkování.

Ovesná sláma

Podporuje vylučování toxinů z těla a současně snižuje touhu po kouření. Omezuje projevy abstinenčních příznaků a depresivní stavy.

Puškvorec obecný

Žvýkejte sušený kořen puškvorce, jeho hořkost vyvolává negativní změny ve vnímání chuti cigaret. Puškvorec má tonizující účinek a působí antidepresivně.

Zdroj: Freepik.com

Srdečník obecný

Zklidňující schopnost srdečníku je až třikrát vyšší než u kozlíku. Při užívání se projevuje blahodárným vlivem na nervový systém, při bolestech hlavy, nervozitě a úzkosti spojenými s odvykacím procesem.

Šanta kočičí

Má uklidňující a relaxační účinek, tlumí bolesti hlavy, léčí nachlazení a bronchiální infekce.

Šišák bajkalský

Obsahuje rostlinné látky, které pomáhají mozku produkovat více endorfinů, a posiluje vyrovnanou psychiku. Chrání buňky před karcinogenními účinky složek cigaretového kouře.

Třezalka tečkovaná

Spolehlivé bylinné antidepresivum odstraňuje nervozitu způsobenou deficitem nikotinu. Navozuje pozitivní mentální postoj nutný pro překonání pochybností.

Yzop lékařský

Mírní úzkosti spojené s vysazením kouření. Také má ozdravný vliv na dýchací cesty a plíce.

Zázvor lékařský

Nedostatek nikotinu u odvykajících kuřáků bývá také doprovázen nevolnostmi s nutkáním na zvracení a poruchami trávení, zácpou a plynatostí. Zázvor tlumí tyto nepříjemné jevy, navíc podporuje pocení, a tím rychlejší detoxikaci organismu. Také stimuluje krevní oběh. Vyzkoušejte 2 recepty na zázračný zázvorový sirup.

Ženšen pravý

Jeden z nejpopulárnějších adaptogenů stimuluje energii a napomáhá vyrovnat se se stresem, úzkostí a únavou spojenou s absencí nikotinu při odvykání kouření. Místo nikotinu zvyšuje produkci neurotransmiteru dopaminu, který vyvolává libé pocity.

Jako u všech drogových závislostí je i u kouření cigaret odvykání velmi náročné na psychiku, ale také je zátěžovým testem celého organismu. Pokud se pustíte do boje, podpořte ozdravnou terapii dietou založenou na velkém množství zeleniny, ovoce a celozrnnými výrobky.

Čemu se vyhnout?

Snažte se vyhnout potravinám okyselujícím tělo – cukru, masu, mléku, bílému pečivu. Podpořte detoxikaci vhodnými doplňky, například spirulinou, chlorellou a především mladým zeleným ječmenem, který je známý silným alkalizujícím účinkem. Dbejte na dostatečný příjem tekutin, ideální je čistá voda v množství nejméně 2 litry denně. Vyhýbejte se prostředí a situacím, ve kterých jste obvykle sahali po krabičce cigaret. Nedovolte, aby vás přemohla nuda. Choďte do přírody, sportujte, pracujte na zahradě, věnujte se rodině.

Nejtěžší jsou první tři měsíce, buďte silní a odolejte pokušení. Držíme vám palce.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na