Search
Close this search box.

Bylinky pro kuřáky místo tabáku

Zdroj: Freepik.com

Původní Američané kouřili tabák již v době před 3000 lety. Do Evropy se dostal až s Kryštofem Kolumbem. A opravdový boom kouření tabáku nastal teprve v 19. století. Nemysleme si však, že do té doby lidé neznali kouření. Vůně kouře z hořících nebo doutnajících dřevin a bylin je lákala odedávna. Zjistili, že pálení některých také dokáže povznést jejich náladu a přinést úlevu. Připravili jsme pro vás bylinky pro kuřáky, které mohou nahradit tabák.

Vdechování kouře bylo součástí rituálů i obřadů

Proto se vdechování kouře vznikajícího hořením různých rostlin stalo součástí šamanských rituálů a později také náboženských obřadů. Inhalaci kouře z různých vonných směsí, a dokonce i opia, praktikovali starověcí řečtí věštci, Číňané pálili moxu, kouřilo se zřejmě i konopí. Při křesťanských mších je dodnes používáno „okuřování“ kadidlem. To dokonce přinesli společně s myrhou a zlatem tři králové – Kašpar, Melichar a Baltazar (jako dar novorozenému Ježíši).

Co se ovšem změnilo s příchodem tabáku do Evropy, byla jednoznačně změna kultury kouření, která objevila možnost balit doutníky, cigarety a také používat dýmky. Sušené směsi bylin a jejich semen bylo možné najednou kouřit mnohem jednodušším způsobem. A dělo se tak dokonce pro léčení dýchacích potíží. Dnes vám kouření při respiračních onemocněních nedoporučíme. Pokud však patříte mezi vášnivé konzumenty aromatického dýmu z machorky, máme pro vás inspiraci, čím ji můžete obohatit nebo zcela nahradit.

Bylinky pro kuřáky aneb jak vytvořit bylinnou kuřáckou směs bez nikotinu

  • Jako základ bylinné kuřácké směsi bez nikotinu použijte usušené a nařezané listy podbělu, divizny, maliníku, šišáku nebo proskurníku. Základ by měl tvořit asi 50% směsi.
  • Přidat můžete arniku, řebříček, heřmánek, světlík, pelyněk a bukvici lékařskou. Tyto bylinky zajistí 30% objemu.
  • Zbytek doplňte aromatickými složkami. Aroma ovlivníte přimícháním tymiánu, rozmarýnu, levandule, šalvěje, meduňky, šanty kočičí, lékořice nebo okvětních lístků růží.

Co dál přidat k bylinkám

Pokud si podle vlastní fantazie vyrobíte mix z uvedených bylinek, zřejmě nebudete příliš spokojeni s tím, jak hoří. Může za to hlavně příliš suchý materiál a nerovnoměrná hustota rozdílných rostlinných pletiv. Nezoufejte a směs zvlhčete.

  • Na 20 gramů rostlinného materiálu použijte 4 lžičky vody a 1 lžičku melasy nebo medu.
  • Složky zvlhčovadla promíchejte, kvůli vůni můžete ještě přidat třeba mletou skořici, pepř či hřebíček.
  • Poté pokropte bylinnou směs, důkladně promněte a nechte prosychat na stinném místě.
  • Občas protřepte, aby sušení probíhalo rovnoměrně, ale nenechte směs přeschnout.
  • Pokud k tomu dojde, uzavřete kuřivo společně s půlkou jablka přes noc do mikrotenového sáčku, bylinky natáhnou vlhkost z ovoce.

Bylinnou směs můžete také smíchat s tabákem a alespoň mírně korigovat množství vdechovaného nikotinu. Myslete však na to, že nikotin není jediným viníkem zdravotní nebezpečnosti kouření. Kouř obsahuje řadu toxických a karcinogenních složek bez ohledu na to, zda hoří tabák nebo bylinky.

Tip: Přestaňte kouřit jednou provždy, poradíme vám, jak přestat kouřit a kam se obrátit pro pomoc.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články