Bylinky pro kuřáky namísto tabáku

kourici-kvetina
foto:Pixabay.com/Unsplash

Původní Američané kouřili tabák již v době před 3000 let. Do Evropy se dostal až s Kryštofem Kolumbem. A opravdový boom kouření tabáku nastal teprve v 19.století. Nemysleme si však, že do té doby lidé neznali kouření. Vůně kouře z hořících nebo doutnajících dřevin a bylin je lákala odedávna. Zjistili, že pálení některých také dokáže povznést jejich náladu a přinést úlevu. Proto se vdechování kouře vznikajícího hořením různých rostlin stalo součástí šamanských rituálů a později také náboženských obřadů. Inhalaci kouře z různých vonných směsí a dokonce i opia praktikovali starověcí řečtí věštci, Číňané pálili moxu, kouřilo se zřejmě i konopí. Při křesťanských mších je dodnes používané “okuřování” kadidlem. To dokonce přinesli společně s myrhou a zlatem tři králové Kašpar, Melichar a Baltazar jako dar novorozenému Ježíši.

Co se ovšem změnilo s příchodem tabáku do Evropy byla jednoznačně změna kultury kouření, která objevila možnost balit doutníky, cigára a cigarety a také používat dýmky. Sušené směsi bylin a jejich semen bylo možné najednou kouřit mnohem jednodušším způsobem. A dělo se tak dokonce pro léčení dýchacích obtíží. Dnes již vám kouření při respiračních onemocněních nedoporučíme. Pokud však patříte mezi vášnivé konzumenty aromatického dýmu z machorky, máme pro vás inspiraci, čím ji můžete obohatit nebo zcela nahradit.

Jako základ bylinné kuřácké směsi bez nikotinu použijte usušené a nařezané listy podbělu, divizny, maliníku, šišáku nebo proskurníku. Základ by měl tvořit asi 50% směsi. Přidat můžete arniku, řebříček, heřmánek, světlík, pelyněk a bukvici lékařskou. Tyto bylinky zajistí 30% objemu. Zbytek doplňte aromatickými složkami. Aroma ovlivníte přimícháním tymiánu, rozmarýnu, levandule, šalvěje, meduňky, šanty kočičí, lékořice nebo okvětních lístků růží.

Pokud si podle vlastní fantazie vyrobíte mix z uvedených bylinek, zřejmě nebudete příliš spokojeni s tím, jak hoří. Mohou za to hlavně příliš suchý materiál a nerovnoměrná hustota rozdílných rostlinných pletiv. Nezoufejte a směs zvlhčete. Na 20 gramů roslinného materiálu použijte 4 lžičky vody a 1 lžičku melasy nebo medu. Složky zvlhčovadla promíchejte, kvůli vůni můžete ještě přidat třeba mletou skořici, pepř či hřebíček. Poté pokropte bylinnou směs, důkladně promněte a nechte prosychat na stinném místě. Občas protřepte, aby sušení probíhalo rovnoměrně, ale nenechte směs přeschnout. Pokud k tomu dojde, uzavřete kuřivo společně s půlkou jablka přes noc do mikrotenového sáčku, bylinky natáhnou vhlkost z ovoce.

Bylinnou směs můžete také smíchat s tabákem a alespoň mírně korigovat množství vdechovaného nikotinu. Myslete však na na to, že nikotin není jediným viníkem zdravotní nebezpečnosti kouření. Kouř obsahuje řadu toxických a karcinogenních složek bez ohledu na to, zda hoří tabák nebo bylinky.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.