Search
Close this search box.

Dubová kůra – kúra na rány a hemoroidy

Zdroj: Freepik.com

Duby jsou listnaté dřeviny čítající až 600 druhů, rostou především v mírném pásu severní polokoule. U nás v přírodě se setkáme nejčastěji s dubem letním (Quercus robur) nebo dubem zimním (Quercus petraea), v parcích pak s původně severoamerickým dubem červeným a bahenním. Pro léčebné účely se využívá dubová kůra z dubu letního a především dubu zimního. Obsahuje vysoké procento taninů se silnými svíravými, protizánětlivými a antiseptickými účinky. Odvar z dubové kůry je považován za bezpečný pro vnitřní i vnější užití. Právě proto patří k tradičním přírodním léčivům, které neopomíjí ani moderní medicína.

Zevní aplikace odvaru z dubové kůry pomáhá při hojení ran, vředů, popálenin, plísní nohou, léčí křečové žíly a otoky lymfatických uzlin. Sedací koupel příznivě působí při potížích s hemoroidy. Přítomné třísloviny způsobují koagulaci bílkovin ve tkáních, takže jsou vynikající při zastavování krvácení. Pro tento účel lze provést i zásyp práškem z jemně umleté kůry. Odvarem lze také vyplachovat ústní dutinu při jejích zánětech a paradontóze, obklady nebo omývání uleví zaníceným očím.

Pití odvaru připraveného z dubové kůry pomáhá jako léčba průjmu nebo otravy žaludku, je účinný také proti střevním parazitům. Léčebná kúra odvarem z kůry dubu zlepšuje zdravotní stav močového ústrojí, působí mírně diureticky a může přispět ke zbavení se ledvinových kamenů. Ženy ocení sílu dubové kůry při léčení poševních zánětů a při mírnění silného menstruačního krvácení. Široké spektrum léčebných indikací dubové kůry zahrnuje také infekce horních cest dýchacích, protože jde o přírodní expektorans uvolňující hlen a usnadňující vykašlávání.

Kromě odvaru z dubové kůry je možné ji užívat také v práškové formě, a to jak povrchovou aplikací, tak i vnitřně prostřednictvím práškem plněných kapslí. Denní dávka takto přijímané drogy by neměla překročit jeden gram, optimální je podávání současně s jídlem.

Dubovou kůru a řadu farmaceutických preparátů z ní připravených běžně koupíte ve všech lékárnách. Jestliže ji však chcete nasbírat v přírodě, nic vám nebrání. Ideální doba pro získání dubové kůry nastane s příchodem jara, kdy pod kůrou začne proudit míza a usnadní její sloupnutí. Pro sběr byste měli vybírat zdravé větvičky o průměru okolo 3 centimetrů.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám