Search
Close this search box.

Bylinky pro rychlejší rekonvalescenci po operacích

Zdroj: Freepik.com

Bolestivé pooperační stavy bývají klasickou medicínou tlumeny obvykle farmaceutickými analgetiky, jako prevence před rozvojem infekce se podávají antibiotika. Tento postup je velmi spolehlivý a brání velkou měrou vzniku nežádoucích komplikací. Má tedy smysl vůbec uvažovat o využití bylinek v procesu rekonvalescence po operacích? Určitě ano.

Bylinky obsahují mnohem pestřejší spektrum účinných látek než syntetická léčiva.

Specifické výživné látky příznivě ovlivňují hojení ran a obnovu tkání. A nedostatek důležitých nutrientů vede obecně k pomalejšímu uzdravování.

Bylinky a jejich působení

Proto se botanická léčiva dostávají opět do hledáčku vědců. Ukazuje se totiž, že lidem po prodělaném chirurgickém výkonu mají co nabídnout. Bylinné přípravky jsou pro pooperační hojení užitečné z několika důvodů:

  • obsahují přirozené protizánětlivé látky ulevující od bolesti
  • odstraňují pooperační podlitiny a otoky
  • povrchově aplikované zlepšují hojení ran
  • redukují systémový a lokální zánět
  • pomáhají snižovat stres, úzkost a zlepšují spánek
  • pomáhají chránit a detoxikovat játra

Mezi vhodné bylinky lze zařadit tyto

Česnek

Česnek posiluje imunitní systém a jako spolehlivé přírodní antibiotikum pomáhá předcházet infekcím. Chrání játra proti pooperačnímu stresu, anestézii a působení léků. Česnek je často používán jako součást detox režimu.

Ginkgo biloba

Jinan podporuje regeneraci nervových funkcí po operaci. Působí také jako účinný lék při akutní zánětlivé bolesti, zlepšuje krevní oběh v mozku a končetinách. Jde o silný antioxidant, který neutralizuje šíření volných radikálů v důsledku chirurgického výkonu.

Heřmánek

Výzkumy zjistily, že heřmánek podporuje epitelizaci a úplné hojení ran rychleji než kortikosteroidy. Účinné látky přítomné v heřmánku vykazují hypnotické účinky podobné jako při podávání benzodiazepinu, aromaterapeutické užití heřmánku snižuje u pacientů stres. Pití několika šálků heřmánkového čaje denně po dobu 2 týdnů zvyšuje antibakteriální aktivitu v těle.

Kostival lékařský

Bylinka stimuluje tvorbu nových buněk a urychluje hojení tkání. Jeho analgetické účinky jsou srovnatelné s řadou nesteroidních antirevmatik. Obvykle se aplikuje povrchově jako mast nebo na obklady při zlomeninách, zánětu žil, pohmožděninách a osvědčuje se též při léčbě proleženin.

Zdroj: Pixabay.com

Ostropestřec mariánský

Ostropestřec mariánský bývá často doporučován naturopaty k zotavení se po operacích prováděných v celkové anestezii, protože výborně chrání játra a pomáhá je účinně detoxikovat. Chová se také jako silný antioxidant zvyšující v krvi hladinu glutathionu.

Vrbová kůra

Kůra vrby bílé je jedním z nejstarších bylinných přípravků pro léčení zánětů, úlevu od bolesti a snížení horečky. Randomizované a placebem kontrolované studie prokázaly, že účinnost kůry vrby bílé je srovnatelná s nesteroidními léky a Aspirinem.

Ženšen

Lékaři v Číně běžně předepisují asijský ženšen pravý pacientům pro rychlé zotavení po operacích. Ženšen zvyšuje fyzickou vytrvalost, zlepšuje regeneraci, zvyšuje schopnost těla odolávat škodlivým účinkům stresu a obnovuje normální fyziologické funkce.

K urychlení rekonvalescence přispívá rovněž vhodná dieta, která poskytne organismu dostatečné množství proteinů a vitamínů. Jakmile to jde, je dobré vstát z lůžka a začít s rehabilitačními aktivitami. Divy dělá pobyt na čerstvém vzduchu a také mentální námaha.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články