V zimě je příroda u nás skoupá na čerstvé ovoce, jsme víceméně odkázáni na uskladněnou podzimní úrodu. Nikoho však nebaví celou zimu chroupat pouze jablka. Na pultech obchodů naštěstí najdeme velký výběr dalších druhů ovoce. Některé, jako jsou citrusové plody, banány, ananas či kiwi, už v našem jídelníčku téměř zdomácněly. Ale často narazíme na jiné, o kterých vlastně vůbec nic nevíme a obáváme se je vyzkoušet. Jedním z ne zcela běžných exotických ovocí jsou bobule mučenky.
Odrůdy mučenky
Botanický rod mučenka (Passiflora) zahrnuje přes 500 různých odrůd liánovitých rostlin rostoucích v tropických oblastech Jižní Ameriky, Afriky, na Havajských ostrovech nebo v Austrálii. V obchodech se setkáte většinou se žlutými plody zvanými marakuja nebo s purpurovými granadillami. Slovo marakuja vám možná zní povědomě. Bude to tím, že je toto ovoce poměrně často používané jako aromatická složka v potravinářství a v nějakém nápoji s obsahem tropického ovoce jste ho určitě už ochutnali.
Slupka plodů mučenky je nepoživatelná, zralé ovoce, které poznáte podle zvrásněného povrchu, je nejlepší rozpůlit a lahodný vnitřek lžičkou vyjíst. Dužina s množstvím semen má příjemně povzbudivou sladkokyselou chuť. A chuť není to jediné, co nám mučenka poskytuje. Obsahuje hodně provitamínu A, vitamínů skupiny B a vitamínu C, vlákniny a nezanedbatelné množství důležitých minerálů – železa, hořčíku, fosforu, draslíku a mědi. Díky přítomnému alkaloidu harmanu má relaxační a protistresové účinky.
V souvislosti s konzumací mučenky je dobré zmínit její příznivé působení na zdraví:
- posiluje imunitní systém
- chrání před poruchami zraku
- podporuje zdravé trávení
- urychluje metabolické pochody
- chrání před volnými radikály
- působí preventivně proti rakovině
- zlepšuje produkci červených krvinek
- snižuje vysoký krevní tlak
- mineralizuje kosti a zuby
- pomáhá při astmatu a chorobách dýchacích cest
- urychluje hojení ran
- dodává energii
- zklidňuje nervy a léčí nespavost
Pokud jste váš jazyk s mučenkou ještě neseznámili, určitě to při nejbližší příležitosti udělejte. Můžete ji zbaštit jen tak, nebo ji přidat do jogurtu, ovesné kaše, ovocných salátů, tvarohových dezertů nebo zmrzlinových pohárů.