Jak vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu

vonne-oleje
foto:Pixabay.com/Monika

Pořádný jarní úklid bývá spojen s více či méně příjemnou vůní čistících a dezinfekčních prostředků. Mnoho z těchto produktů průmyslové chemie obsahuje řadu lidskému zdraví nepříliš nakloněných sloučenin. I když výrobci prostřednictvím lákavých obalů a reklam předstírají, že přinášejí do našich domovů dotek přírody, opak je pravdou. Stačí se podívat na štítek uvádějící jejich složení. Je proto na místě po úklidu pořádně vyvětrat a zbavit se výparů možných škodlivin.

Jestliže chcete místnosti naplnit příjemnou vůní bez nežádoucích chemikálií, máte celou řadu možností. Můžete použít pytlíčky a polštářky se sušenými bylinkami, zapálit aromalampu či rozmístit po bytě vázy s řezanými jarními květinami. Dalšími způsoby, jak distribuovat vůni esenciálních rostlinných olejů spočívají v použití difuzních tyčinek nebo dřevěných špalíčků, které esencemi nasytíte.

Velmi snadná je také výroba vlastních osvěžovačů vzduchu.  Základní receptura je následující:

  • 2 dcl vody (destilované nebo odstáté vodovodní)
  • 2 lžíce vodky nebo čistého lihu
  • 15 kapek esenciálního oleje nebo kombinace olejů

Těmito složkami naplňte láhev s mechanickým rozprašovačem, uzavřete a pořádně protřepejte. Pokud si pořídíte lahví víc, můžete si připravit různé kombinace vůní a používat je podle nálady a také toho, jaké účinky vám má použité aroma navodit. Stimulující a energizující účinky mají třeba vůně bazalky, bergamotu, citronu, citronely, borovice, jalovce, máty, tymiánu, zázvoru, eukalyptu a kafru. Od bolestí, stresu a napětí pomohou oleje obsahující silice z meduňky, cypřiše, heřmánku, hřebíčku, růže, mandarinky nebo šalvěje. Sedativními účinky jsou zase charakteristické jasmínový, yzopový nebo levandulový olej. Většina olejů působí navíc antisepticky a odpuzují dokonce hmyz.

Po domácku vyrobené osvěžovače vzduchu jsou fantastické, protože

  • jsou zcela přírodní
  • pozitivně působí na zdraví
  • nevoní po náhražkách skutečných silic
  • neobsahují škodlivé chemikálie
  • můžete je namíchat podle fantazie
  • jsou hotové za minutku
  • jsou levné

Uvidíte, že poté co je vyzkoušíte budete přecházet v obchodech regály se syntetickými osvěžovači bez povšimnutí!

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.