Search
Close this search box.

Jak vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu

Zdroj: Freepik.com

Pořádný jarní úklid bývá spojen s více či méně příjemnou vůní čisticích a dezinfekčních prostředků. Mnoho z těchto produktů průmyslové chemie obsahuje řadu lidskému zdraví nepříliš nakloněných sloučenin. I když výrobci prostřednictvím lákavých obalů a reklam předstírají, že přinášejí do našich domovů dotek přírody, opak je pravdou. Stačí se podívat na štítek uvádějící jejich složení. Je proto na místě po úklidu pořádně vyvětrat a zbavit se výparů možných škodlivin. Poradíme vám, jak vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu za pár korun.

Jak vyrobit přírodní osvěžovač vzduchu

Jestliže chcete místnosti naplnit příjemnou vůní bez nežádoucích chemikálií, máte celou řadu možností. Můžete použít pytlíčky a polštářky se sušenými bylinkami, zapálit aromalampu či rozmístit po bytě vázy s řezanými jarními květinami. Další způsoby, jak distribuovat vůni esenciálních rostlinných olejů, spočívají v použití difuzních tyčinek nebo dřevěných špalíčků, které esencemi nasytíte.

Velmi snadná je také výroba vlastních osvěžovačů vzduchu.

Základní receptura je následující:

  • 2 dcl vody (destilované nebo odstáté vodovodní)
  • 2 lžíce vodky nebo čistého lihu
  • 15 kapek esenciálního oleje máta nebo kombinace olejů

Těmito složkami naplňte lahev s mechanickým rozprašovačem, uzavřete a pořádně protřepejte. Pokud si pořídíte lahví více, můžete si připravit různé kombinace vůní a používat je podle nálady a také toho, jaké účinky vám má použité aroma navodit. Stimulující a energizující účinky mají třeba vůně bazalky, bergamotu, citronu, citronely, borovice, jalovce, máty, tymiánu, zázvoru, eukalyptu a kafru. Od bolestí, stresu a napětí pomohou oleje obsahující silice z meduňky, cypřiše, heřmánku, hřebíčku, růže, mandarinky nebo šalvěje. Sedativními účinky je zase charakteristický jasmínový, yzopový nebo levandulový olej. Většina olejů působí navíc antisepticky a odpuzují dokonce hmyz.

Po domácku vyrobené osvěžovače vzduchu jsou fantastické, protože:

  • jsou zcela přírodní
  • pozitivně působí na zdraví
  • nevoní po náhražkách skutečných silic
  • neobsahují škodlivé chemikálie
  • můžete je namíchat podle fantazie
  • jsou hotové za minutku
  • jsou levné

Uvidíte, že poté, co je vyzkoušíte, budete přecházet v obchodech regály se syntetickými osvěžovači bez povšimnutí!

Tip: Vyzkoušejte i další tipy na to, jak si vyrobit přírodní repelenty doma nebo si kupte již hotový přírodní repelent Tick-a-Tack z našeho e-shopu.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám