Na zdravou prostatu myslete již od mládí

mlady-muz
foto:Flickr.com/Josef Seibel

Prostata, neboli žláza předstojná, je součástí mužského reprodukčního systému. Je uložena pod močovým měchýřem před konečníkem a obklopuje močovou trubici. Její funkcí je produkce tekutiny, která v ejakulátu vytváří prostředí pro ideální pohyblivost spermií.

Zdravá prostata má velikost vlašského ořechu, jak muži stárnou, jejich prostata mívá přirozenou tendenci růst. V padesáti už může bý velká jako meruňka a po šedesátce jako citron. Takto výrazné zvětšení prostaty přináší časté obtíže s močením. Ještě větším strašákem je ale v současnosti karcinom prostaty, který je druhým nejčastějším zhoubným nádorem u Evropanů.

Výzkumy potvrdily, že životní styl a stravovací návyky mají na prostatu výrazný vliv a ve velké míře určují riziko hyperplazie prostaty nebo vzniku rakoviny. Pokud se budete řídit následujícími radami, toto riziko podstatně snížíte.
Jezte rajčata
Rajčata vděčí za svou jasnou barvu silnému antioxidantu lykopenu. Studie ukazují, že muži konzumující pravidelně rajčata, mají nižší riziko rakoviny prostaty.
Čím je rajče červenější, tím lépe, protože lykopen vzniká během zrání. To znamená, že světlá předčasně sklízená rajčata v marketech mají podstatně méně lykopenu než ta, která si zralá utrhnete přímo z keříku. Je dobré vědět, že tepelná úprava rajčat usnadňuje tělu absorbovat lykopen.

Důležitý je selen
Selen preventivně chrání před vznikem karcinomu prostaty. Najdete jej v obilných klíčcích, tuňáku, sardinkách a mořských plodech, slunečnicových a sezamových semínkách, houbách, česneku i cibuli.

Konzumujte dostatek ovoce a zeleniny
Ovoce a zelenina obecně obsahují řadu vitamínů a prvků, které fungují jako antioxidanty a likvidují karcinogeny. Objevily se také názory, že hromadění stolice v tlustém střevě zvyšuje tlak na prostatu a může bránit jejímu dostatečnému prokrvení. Dostatek vlákniny z ovoce a zeleniny napomáhá pravidelnému vyprazdňování.

Omezte příjem živočišných tuků
Studie ukazují spojitost mezi živočišnými tuky a zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. Dopřávejte si je proto v rozumné míře a snažte se je nahradit rostlinnými. Dbejte také na zdravou úpravu pokrmů, pozor na smažená jídla. Dejte přednost vařeným nebo dušeným masům.

Udržujte si pohybem štíhlou postavu
Množství tělesného tuku, a to zejména vnitřního, je spojen se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty. Pravidelný pohyb rozvíjí svalovou hmotu, která vám pomůže snáze odbourat přijaté kalorie. Pokud nemáte dostatečně fyzicky náročné zaměstnání, stačí denně hodinka dynamičtější chůze, běhu, jízdy na kole nebo plavání. Není nutné zvedat tuny železa v posilovně. Perfektním cvikem jsou obyčejné dřepy.

Nekuřte
Pravděpodobnost vzniku karcinomu prostaty je u kuřáků výrazně vyšší. Přestaňte a nemusí být vůbec pozdě. Již po 10 letech od zanechání kouření se riziko této choroby dostává na stejnou úroveň jako u těch, co nikdy nekouřili.

Věnujte se sexu
Existuje oboustranně platná rovnice, že zdravá prostata je předpokladem aktivního sexuálního života a naopak aktivní sexuální život je předpokladem zdravé prostaty. Lékaři tvrdí, že pokud muži ejakulují alespoň 3x týdně, výrazně tak snižují riziko problémů s prostatou, jejím zbytněním nebo vznikem karcinomu.

Co dělat, když to nejde?
Největší jiskru ve vás samozřejmě zažehne vaše partnerka. Pokud však míváte problémy s erekcí, vyzkoušejte přírodní bylinné doplňky stravy, vynikající jsou třeba kotvičník nebo maca, které pomáhají regulovat hladinu hormonů v těle. Kotvičník je také účinným pomocníkem při léčbě zbytnělé prostaty. Dostatečné prokrvení a zvýšený fyzický výkon zaručí guarana, ženšen je zase osvědčeným prostředkem na vitalitu i v pozdějším věku.

Nepodceňujte signály, že je možná něco v nepořádku
Buďte ostražití zvláště při pozivní rodinné anamnéze nebo ve věku od 50 let nahoru. Pokud pozorujete některý z příznaků jako přerušované močení, časté nutkání k močení i v noci, pocit neúplně vyprázdněného měchýře nebo bolestivé ejakulace, neodkládejte návštevu lékaře. Prognóza léčby rakoviny prostaty je dnes velmi dobrá, zvláště při zachycení choroby raném stadiu.

Štítky , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.