Goji – ovoce dlouhověkosti

kustovnice
foto:commons.wikimedia.org/JohnnyMrNinja

Plody kustovnice zvané goji jsou v Tibetu a Číně pokládány za jeden z receptů na dlouhý život a dobrou kondici. Mírně štiplavé plody jsou koncentrovaným zdrojem antioxidantů zpomalujících stárnutí.

Kustovnice čínská (Lycium chinense) je keř pocházející z Asie, pěstovaný původně zejména v Tibetu, Číně, Korei a Japonsku. Název goji je zjednodušeným přepisem jména kustovnice z čínštiny. Rostlina patří do čeledi lilkovitých, stejně jako brambory, rajčata, lilek nebo paprika.

Zářivě oranžovo-červené plody jsou již 2000 let užívány tibetskou a čínskou medicínou jako neobyčejně mocný zdroj zdraví, vitality, dlouhověkosti, energie a vytrvalosti. Jsou typické nízkou kalorickou hodnotou a příznivým složením fytonutrientů se silnými antioxidačními schopnostmi. Nachází se v nich 18 různých aminokyselin, 21 minerálů, včetně zinku, železa, mědi, vápníku, selenu germania a fosforu. V porovnání s pomeranči disponují až 500x větším množstvím vitamínu C, zastoupeny jsou také vitamíny E, B1, B2, B6. Barva plodů je způsobena karotenoidy, na které je kustovnice bohatší než mrkev.

Legendy hovořící o vlivu na dlouhověkost a popisující celkový léčivý potenciál goji způsobil v posledních letech celosvětově zvýšený zájem tyto zázračné bobule. Zde je 10 důvodů, proč jsou tak populární:

1. zpomalení stárnutí
Kustovnice je vynikajícím zdrojem antioxidantů, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Zároveň obsahuje další látky, které ve vyšším věku zajišťují zvýšené generování růstového hormonu, díky němuž je člověk výkonnější a vypadá a cítí se mladší.

2. imunita a prevence rakoviny
Bobule goji dodávají vysoké dávky vitamínů A a C , které jsou klíčové pro posílení imunity. Slouží nejen jako vynikající prevence před řadou běžných onemocnění, ale snižují také riziko vzniku závažných onkologických chorob a rozvoje neurodegenerativního procesu. V plodech kustovnice vědci objevili také další sloučeniny podporující imunomodulační, protinádorové a antioxidační aktivity v těle.

3. zdravá pokožka
Plody goji jsou doslova napumpovány beta-karotenem, který pomáhá udržovat zdravou pokožku, chrání ji před poškozením vlivem UV záření a slouží jako přírodní léčba rakoviny kůže.

4. ostrý zrak
Plody goji jsou rostlinným medikamentem pro léčbu nemocí zraku souvisejících s věkem, zejména makulární degenerace. Vysoká hladina rostlinných pigmentů karotenoidů, především zeaxanthinu, chrání sítnici před UV paprsky a volnými radikály.

5. stabilizace hladiny cukru v krvi
Kustovnice pomáhá kontrolovat uvolňování cukru do krevního řečiště, což zabraňuje problémům spojeným s výkyvy hladiny glukózy. Goji je proto ideálním ovocem pro diabetiky.

6. kardiovaskulární systém
Protizánětlivé činidlo beta-sitosterol snižuje hladinu cholesterolu. Goji upravuje krevní tlak, posiluje srdce, inhibuje oxidaci lipidů, jednu z příčin srdečních chorob. Zlepšuje produkci červených a bílých krvinek a krevních destiček.

7. trávící trakt
Toxiny, bakterie, alergeny, parazité nebo syntetická farmaka jsou častým důvodem chorob trávícího traktu. Goji svými antioxidačními, detoxikačními, antibakteriálními a imunostimulačními účinky brání jejich propuknutí a řadu z nich léčí.

8. podpora plodnosti
Tradičně je goji v Číně využíváno pro posílení reprodukčního systému a zvýšení plodnosti. U mužů je červeným bobulkám přičítán vliv na množství a vitalitu spermií, u žen zase na léčbu neplodnosti a stimulaci ovulace.

9. mozek a nervy
Obsah esenciálních mastných kyselin optimalizuje činnost nervové soustavy a podporuje paměťové funkce. Antioxidační složky chrání před zánětlivými onemocněními nervového systému a omezují hromadění toxinů v mozku.

10. detoxikace jater
Plody kustovnice patří do jídelníčku při očistných léčebných kúrách, podněcují odstraňování toxinů z jater. Vedle antioxidantů se na jejich ochraně podílí také betain podporující produkci cholinu, sloučeniny bránící ztučnění jater.

Mezi další pozitiva konzumace kustovnice patří také zvýšení energetické hladiny těla a zlepšení sportovních výkonů. Goji pomáhá zbavit se stresu, navodit duševní rovnováhu a pocity štěstí, přináší lepší kvalitu spánku a snadnější probouzení. V prvním trimestru těhotenství potlačuje ranní nevolnosti, odstraňuje nepříjemné symptomy v menopauze.

Close