Měsíček září jako sluníčko a stejně dobře hojí

mesicek-lekarsky

Měsíček lékařský (Calendula officinalis) je zahradníky oblíbená léčivá rostlina pocházející z Orientu a jižních zemí Evropy. Tato bohatě rozvětvená letnička s podlouhlými listy je charakteristická krásnými oranžovými květy, které lze řezat pro okrasu nebo sklízet jako léčivou bylinu až po konce podzimu.

Tento známý zahradní kvítek se již dlouho používá jako protiinfekční lék na špatně se hojící rány. Povrchová aplikace měsíčku je účinná při snižování zánětu a podpoře léčení ran, popálenin, ekzémů a dalších zánětlivých kožních onemocnění. Výtažek z květu měsíčku má četné farmakologické vlastnosti, včetně antimikrobiálních, protizánětlivých, imunostimulačních, protinádorových a aktivizujících produkci žluči.

Externí použití

  • Ústní voda nebo kloktadlo – na zánět dásní, vředy v ústech, bolest v krku, afty
  • Mast nebo odvar na omývání – špatně se hojící rány, bércové vředy, zvětšené a zánícené lymfatické uzliny, akutní a chronické kožní záněty, křečové žíly, popáleniny, vředy, dermatitida, akné, ekzémy, zánět spojivek (jako oční voda)

Vnitřní užití

  • Zánětlivé stavy – gastrointestinální vředy, urogenitální zánět nebo infekce, hepatitida, zánět oka nebo degenerativní oční onemocnění
  • Horečka – jako podpůrná léčba pro snížení horečky
  • Popáleniny a kožní defekty – podporuje hojení, působí i jako prevence spálení se na sluníčku

Jak připravit měsíčkový čaj

Čaj připravíte z 1 lžičky sušených měsíčkových květů ve 1/4 litru vody, pijte dva až tři šálky za den nebo jej použijte zevně na rány.

Výroba domácí měsíčkové masti také není příliš složitá. Do rozehřátého škvařeného sádla vmíchejte 5 hrstí okvětních lístků měsíčku a nechte odstát do druhého dne. Potom znovu sádlo s měsíčkem rozpusťte a následně nechte den odpočinout. Třetí den mast zahřejte a přefiltrujte, aby byla hezky hladká a bez nečistot.

V gastronomii čerstvé nebo šetrně usušené okvětní lístky měsíčku dokáží svou barvou i chutí napodobit drahý šafrán, dodají pokrmům mírně hořký pikantní akcent. Měsíček patří mezi bylinky, které mohou užívat i děti už od prvního roku.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat