Search
Close this search box.

Bylinné čaje posílí imunitu a zaženou podzimní depresi

Zdroj: Freepik.com

Ovšem není čaj jako čaj. Pokud potřebujete pouze zahnat žízeň, stačí vám hodit do vody pytlík čaje podivného složení. Jestliže ale chcete opravdu kvalitní čaj, který s sebou přináší léčivé účinky, bezpochyby raději zvolíte čaj ze sušených nebo čerstvých bylin na posílení imunity, které rostou všude kolem vás.

Osvědčené podzimní čaje a byliny na posílení imunity

Meduňkový čaj dokáže zklidnit nervy, a tím pádem přináší klidný spánek. Při nemocech je užíván proti horečce, zlepšuje zažívání a působí antioxidačně.

Heřmánkový čaj se užívá jako šetrné sedativum při úzkostech a stresovém vypětí. Umí také zastavit potíže s trávením, plynatost a průjem. Má protizánětlivé, antiseptické a povzbuzující účinky. Je vhodným tišícím lékem i pro děti.

Lipový čaj tlumí bolesti hlavy, neklid, nespavost a úzkost. Je vhodný při nachlazení, léčí horečku, dýchací cesty, záněty průdušek, působí protizánětlivě a celkově zklidňuje organismus.

Kopřivový čaj je silně detoxikační. Dokáže tělo zbavit nežádoucích chemikálií a hojně se užívá i při hubnutí. Podporuje imunitní systém, dokáže léčit záněty a onemocnění kloubů. Kopřiva je tonikum, které čistí krev a také snižuje krevní tlak.

Mateřídouškový čaj je obecně známý jako lék s antiseptickými vlastnostmi. Užívá se při suchém kašli, zánětu průdušek, poruchách trávicího ústrojí a odvrací i nervové slabosti. Doporučuje se také lidem trpícím chudokrevností.

Čaj z listů ostružiníku je nejen chutný, ale dá se využít i jako léčivo. Působí protizánětlivě, při nachlazení ulevuje při bolestech v krku, kašli a rýmě. Pro povzbuzující účinky je užíván i při rekonvalescenci.

Čaj z bezových květů dokáže celkově posílit obranyschopnost. Stal se lékem při nachlazení, které doprovází horečka a katarové potíže. Má detoxikační účinky, obnovuje buňky a zlepšuje zažívání.

Postup pro výrobu čajů z uvedených bylin

Na 1 šálek (150 – 200ml) použijeme 1 čajovou lžičku sušené byliny (nebo 1 polévkovou lžíci čerstvé bylinky), zalijeme horkou vodou a necháme louhovat cca 10 minut. Pak scedíme a je hotovo. Je dobré nádobu nechat po dobu louhování zakrytou pokličkou, aby neunikaly drahocenné éterické oleje.

Šálek kvalitního bylinkového čaje dokáže zpříjemnit nástup sychravých podzimních dní a navíc potěší svými léčivými účinky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na