Bylinné čaje posílí imunitu a zaženou podzimní depresi

lipovy-caj

Ovšem není čaj jako čaj. Pokud potřebujete pouze zahnat žízeň, stačí vám pohodit do vody pytlík čaje podivného složení. Jestliže ale chcete opravdu kvalitní čaj, který s sebou přináší léčivé účinky, bezpochyby raději zvolíte čaj ze sušených nebo čerstvých bylin na posílení imunity, které rostou všude kolem vás.

Osvědčené podzimní čaje a byliny na posílení imunity

Meduňkový čaj dokáže zklidnit nervy a tím pádem přináší klidný spánek. Při nemocech je užíván proti horečce, zlepšuje zažívání a působí antioxidačně.

Heřmánkový čaj se užívá jako šetrné sedativum při úzkostech a stresovém vypětí. Umí také zastavit obtíže s trávením, plynatost a průjem. Má protizánětlivé, antiseptické a povzbuzující účinky. Je vhodným tišícím lékem i pro děti.

Lipový čaj tlumí bolesti hlavy, neklid, nespavost a úzkost. Je vhodný při nachlazení, léčí horečku, dýchací cesty, záněty průdušek, působí protizánětlivě a celkově zklidňuje organismus.

Kopřivový čaj je silně detoxikační. Dokáže tělo zbavit nežádoucích chemikálií a hojně se užívá i při hubnutí. Podporuje imunitní systém, dokáže léčit záněty a onemocnění kloubů. Kopřiva je tonikum, které čistí krev a také snižuje krevní tlak.

Mateřídouškový čaj je obecně znám jako lék s antiseptickými vlastnostmi. Užívá se při suchém kašli, zánětu průdušek, poruchách trávicího ústrojí a odvrací i nervové slabosti. Doporučuje se i lidem trpícím chudokrevností.

Čaj z listů ostružiníku je nejen chutný, ale dá se využít i jako léčivo. Působí protizánětlivě, při nachlazení ulevuje při bolestech v krku, kašli a rýmě. Pro povzbuzující účinky je užíván i při rekonvalescenci.

Čaj z bezových květů dokáže celkově posílit obranyschopnost. Stal se lékem při nachlazení doprovázeného horečkou a katarových obtíží. Má detoxikační účinky, obnovuje buňky a zlepšuje zažívání.

Postup pro výrobu čajů z uvedených bylin

Na 1 šálek (150 – 200ml) použijeme 1 čajovou lžičku sušené byliny (nebo 1 polévkovou lžíci čerstvé bylinky), zalijeme horkou vodou a necháme luhovat cca 10 minut. Poté scedíme a je hotovo. Je dobré nádobu nechat po dobu luhování zakrytou pokličkou, aby neunikaly drahocenné éterické oleje.

Šálek kvalitního bylinkového čaje dokáže zpříjemnit nástup sychravých podzimních dní a navíc potěší svými léčivými účinky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat