Slasti a strasti sexuality ve stáří

Zdroj: Freepik.com

Mladí lidé si často nedokáží představit, že by jejich rodiče (nebo dokonce prarodiče) mohli vést v pokročilém věku ještě pravidelný milostný život. Potřeba uspokojovat sexuální potřeby a touhy však s věkem nemizí. Také díky tomu, že se podstatně zvýšila délka života, je pochopitelná i déle trvající sexuální výkonnost. V padesáti bývá sexualita a sex samotný podobně kvalitní jako ve čtyřiceti a navíc odpadají starosti s nechtěným početím. Vyšší průměrný věk totiž nemá žádný zásadní vliv na nástup menopauzy u žen.

Proč to někdy už nejde

Situace se začíná výrazněji měnit v seniorském věku, tedy po 65. roce. U mnoha párů dochází k jistému ochladnutí vášně a sexualita je na ústupu, což bývá připisováno přirozeně snížené produkci pohlavních hormonů. Skutečné důvody ukončení sexuálního života však bývají spíše v rovině zdravotního a psychického stavu. Muži dříve než ženy začínají trpět vážnějšími chorobami, které omezují jejich schopnost dosáhnout erekce. Kromě nemocí se na tomto jevu paradoxně podepisují mnohá farmaka určená k jejich léčbě. Ženy se potýkají se změnami pružnosti vaginální stěny a její menší lubrikací. V důsledku tohoto jevu pak mohou některé z nich vnímat koitus jako nekomfortní či dokonce bolestivý. Dalším častým impulsem seniorek k přerušení intimních styků bývá nespokojenost se svým zevnějškem a obavy z toho, že přestaly být pro své partnery atraktivní.

Dá se s tím něco dělat? Zcela nepochybně ano.

  • V první řadě je dobré na stáří myslet již ve středním věku a dělat vše pro udržení dobré tělesné kondice a zdraví. Je pak mnohem méně pravděpodobné, že ve stáří bude nutné řešit nadváhu či obezitu, nemoci kardiovaskulárního systému, diabetes nebo bolesti kloubního aparátu. Právě tyto neduhy ve velké míře stojí za neschopností a nechutí pokračovat v sexuálním životě do vysokého věku.
  • Platí pravidlo, že pokud jsou lidé v produktivním věku dostatečně pohlavně aktivní, přenáší se tato aktivita bez větších problémů také do seniorských let. Inu, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.
  • Jistá fyzická omezení související s věkem jsou naprosto přirozená. Pokud to někdy nejde jako zamlada, nic hrozného se neděje. Sexualita není pouze o pohlavním styku. Intenzivní intimní okamžiky lze zažít i při vzájemné orální či manuální stimulaci nebo při mazlení a líbání.
  • Erotické pomůcky nejsou na škodu. Možná to někomu může připadat zvrhlé, ale proč si nepomoci lubrikačním gelem, vibrátorem, vakuovou pumpou nebo umělou vagínou. Vybírat je možné v mnoha internetových obchodech s tímto zbožím, ve kterých nehrozí nepříjemné chvíle ostychu jako při nákupu na kamenné prodejně.
  • Stud není na místě, je potřeba si uvědomit, že sexualita není pouze součástí kultu mládí a krásy. Pokud partnery spojuje víc než fyzická potřeba sexu, zajisté jsou k sobě dostatečně tolerantní. Nějaké kilo navíc, faldíky nebo, že visí to, co dřív bylo pevné, je nemůže rozhodit. Pomocníkem může být vhodně tvarující prádlo, tlumené světlo nebo úplná tma.
Zdroj: Freepik.com

A co nejrůznější zázračná léčiva pro pány?

Modrá pilulka a další podobné chemické medikamenty mají zcela nepochybně požadované účinky. Ale jestliže je muž zdravý, pak je obvykle nepotřebuje. Pokud trpí nemocemi ledvin, jater, kardiovaskulární soustavy, výraznou hypotenzí (nízkým tlakem) nebo bere léky po infarktu či mozkové příhodě, užívání medikamentů na podporu erekce je rizikem. Velmi bezpečné a šetrné jsou naopak některé bylinky pro podporu vitality. Jako dobrý příklad lze uvést proslulý ženšen pravý nebo indickou ašvagandu. Hladinu testosteronu lze zvýšit zase osvědčeným kotvičníkem zemním, který podněcuje potenci a libido. Kotvičník u nás v e-shopu najdete jako bylinný extrakt Tribulus Terrestris Forte nebo si můžete uvařit čaj z kotvičníku a podpořit libido pitnou kúrou. U mužů i žen stimuluje rozvoj svalů a spolu s přiměřeným cvičením zpomaluje jejich ochabování.

Starší lidé mají na sex stejné právo jako mladí. Sexuální aktivita v jakémkoliv věku má záslužný podíl na zlepšení fyzického zdraví, posílení sebevědomí a dosažení pocitů klidu a uspokojení. Nahlížet na milostný život seniorů jako na projev nenormální, nemorální nebo dokonce zvrácený, není absolutně na místě. Většina z nás se o tom jednou přesvědčí.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat