Slasti a strasti sexuality ve stáří

srdce-zamek
foto:Pixabay.com/Christoph Schütz

Mladí lidé si často nedokáží představit, že by jejich rodiče nebo dokonce prarodiče mohli vést v pokročilém věku ještě pravidelný milostný život. Potřeba uspokojovat sexuální potřeby a touhy však s věkem nemizí. Také díky tomu, že se podstatně zvýšila délka života, je pochopitelná i déle trvající sexuální výkonnost. V padesáti bývá sex podobně kvalitní jako ve čtyřiceti a navíc odpadají starosti s nechtěným početím. Vyšší průměrný věk totiž nemá žádný zásadní vliv na nástup menopauzy u žen.

 

Proč to někdy už nejde

Situace se začíná výrazněji měnit v seniorském věku, tedy po 65.roce života. U mnoha párů dochází k jistému ochladnutí vášně, což bývá připisováno přirozeně snížené produkci pohlavních hormonů. Skutečné důvody ukončení sexuálního života však bývají spíše v rovině zdravotního a psychického stavu. Muži dříve než ženy začínají trpět vážnějšími chorobami, které omezují jejich schopnost dosáhnout erekce. Kromě nemocí se na tomto jevu paradoxně podepisují mnohá farmaka určená k jejich léčbě. Ženy se potýkají se změnami pružnosti vaginální stěny a její menší lubrikací. V důsledku tohoto jevu pak mohou některé z nich vnímat koitus jako nekomfortní či dokonce bolestivý. Dalším častým impulsem seniorek k přerušení intimních styků bývají nespokojenost se svým zevnějškem a obavy z toho, že přestaly být pro své partnery atraktivní.

 

Dá se s tím něco dělat? Zcela nepochybně ano.

  • V první řadě je dobré na stáří myslet již ve středním věku a dělat vše pro udržení dobré tělesné kondice a zdraví. Je pak mnohem méně pravděpodobné, že ve stáří bude nutné řešit nadváhu či obezitu, nemoci kardiovaskulárního systému, diabetes nebo bolesti kloubního aparátu. Právě tyto neduhy ve velké míře stojí za neschopností a nechutí pokračovat v sexuálním životě do vysokého věku.
  • Platí pravidlo, že pokud jsou lidé v produktivním věku dostatečně pohlavně aktivní, přenáší se tako aktivita bez větších problémů také do seniorských let. Inu, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš.
  • Jistá fyzická omezení související s věkem jsou naprosto přirozená. Pokud to někdy nejde jako zamlada, nic hrozného se neděje. Sexualita není jen o pohlavním styku. Intenzivní intimní okamžiky lze zažít i při vzájemné orální či manuální stimulaci nebo při mazlení a líbání.
  • Erotické pomůcky nejsou na škodu. Možná to někomu může připadat zvrhlé, ale proč si nepomoci lubrikačním gelem, vibrátorem, vakuovou pumpou nebo umělou vagínou. Vybírat je možné v mnoha internetových obchodech s tímto zbožím, ve kterých nehrozí nepříjemné chvíle ostychu jako při nákupu na kamenné prodejně.
  • Stud není na místě, je třeba si uvědomit, že sexualita není jen součástí kultu mládí a krásy. Pokud partnery spojuje víc než jen fyzická potřeba sexu, zajisté jsou k sobě dostatečně tolerantní. Nějaké kilo navíc, faldíky nebo to, že visí co dřív byl pevné, je nemůže rozhodit. Pomocníkem může být vhodné tvarující prádlo, tlumené světlo nebo úplná tma.

 

A co nejrůznější zázračná léčiva pro pány?

Modrá pilulka a další podobné chemické medikamenty mají zcela nepochybně požadované účinky. Ale jestliže je muž zdravý, pak je obvykle nepotřebuje. Pokud trpí nemocemi ledvin, jater, kardiovaskulární soustavy, výraznou hypotenzí(nízkým tlakem) nebo bere léky po infarktu či mozkové příhodě, užívání medikamentů na podporu erekce je rizikem. Velmi bezpečné a šetrné jsou naopak některé bylinky pro podporu vitality. Jako dobrý příklad lze uvést proslulý ženšen pravý nebo indickou ašvagandu. Hladinu testosteronu lze zvýšit zase osvědčeným kotvičníkem zemním, který podněcuje potenci a libido. U mužů i žen stimuluje rozvoj svalů a spolu s přiměřeným cvičením zpomaluje jejich ochabování.

 

Starší lidé mají na sex stejné právo jako mladí. Sexuální aktivita v jakémkoliv věku má záslužný podíl na zlepšení fyzického zdraví, posílení sebevědomí a dosažení pocitů klidu a uspokojení. Nahlížet na milostný život seniorů jako na projev nenormální, nemorální nebo dokonce zvrácený není absolutně na místě. Většina z nás se o tom jednou přesvědčí.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.