Badyán pochází z Číny a do Evropy přišel v 17. století. Jde o sušená souplodí ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum). Díky jejich charakteristickému dekorativnímu tvaru osmicípé hvězdy je snadno identifikuje mezi jinými druhy koření i naprostý laik. Vůně připomíná anýz a právě z těchto důvodů se mu také někdy říká hvězdicový anýz.
Badyán a jeho využití
Je velmi oblíbený v celé řadě asijských národních kuchyní. Tvoří součást tradičního čínského koření pěti vůní, je hlavním kořením populární vietnamské nudlové polévky „pho“, své místo má také v indické nebo indonéské gastronomii. V Evropě má kromě potravinářství uplatnění také při výrobě likérů nebo parfémů. Jde o ideální zimní koření, které na nás svou vůní krásně dýchne při pečení perníku, vaření švestkových a hruškových povidel, případně při popíjení hřejivého svařeného vína nebo grogu.
Obsahové látky
Semena badyánu obsahují mnoho vitaminů, minerálů a blahodárných fytochemikálií. Kromě vápníku, fosforu nebo vitamínů A a C disponuje malým množstvím vitamínů B. Aroma je způsobeno přibližně 5% podílem silic s anetholem, terpineolem a cineolem. V semínkách se také skrývá kyseliny olejová, palmitová a stearová, ale nejvíce je z léčebného hlediska ceněna kyselina shikimová. Ta vykazuje vynikající antivirové účinky při léčbě a prevenci chřipkových onemocnění.
Badyán pomáhá při celé řadě neduhů a má posilující vliv na organismus.
Zde je seznam argumentů, proč je badyán víc než koření
- díky přítomnosti vitamínu C a linaloolu je vynikajícím zdrojem antioxidantů
- hubí celou řadu plísňových a kvasinkových infekcí
- ničí bakterie, dokonce ty, u nichž byla zaznamenána rezistence vůči antibiotickým lékům
- kyselina shikimová v kombinaci s quercetinem podporuje imunitu a chrání před virovými chorobami
- čaj z badyánu mírní kašel a zklidňuje bolesti v krku
- masáže esenciálními oleji obsaženými v badyánu ulevují při revmatismu a bolestech zad
- badyánový čaj léčí zažívací potíže, plynatost, křeče v břiše a zácpu
- působí mírně močopudně a zlepšuje také regeneraci jater
- má mírné sedativní účinky, uklidňuje nervy a zajistí klidný spánek
- obsažený anethol pomáhá regulovat hormonální funkce u žen
- je šetrným prostředkem pro zvýšení tvorby mateřského mléka
Badyán zařaďte do svého jídelníčku nejen o Vánocích. Nebojte se ho použít jak při pečení cukroví a sušenek, tak při přípravě tmavého masa, zvěřiny nebo omáček. V zavařovací sezóně ho nezapomínejte přidat do džemů, marmelád a kompotů. Pochutnáte si a zároveň prospějete svému zdraví.