Search
Close this search box.

Badyán – voňavá hvězda, která uzdravuje

Zdroj: Freepik.com

Badyán pochází z Číny a do Evropy přišel v 17. století. Jde o sušená souplodí ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum). Díky jejich charakteristickému dekorativnímu tvaru osmicípé hvězdy je snadno identifikuje mezi jinými druhy koření i naprostý laik. Vůně připomíná anýz a právě z těchto důvodů se mu také někdy říká hvězdicový anýz.

Badyán a jeho využití

Je velmi oblíbený v celé řadě asijských národních kuchyní. Tvoří součást tradičního čínského koření pěti vůní, je hlavním kořením populární vietnamské nudlové polévky „pho“, své místo má také v indické nebo indonéské gastronomii. V Evropě má kromě potravinářství uplatnění také při výrobě likérů nebo parfémů. Jde o ideální zimní koření, které na nás svou vůní krásně dýchne při pečení perníku, vaření švestkových a hruškových povidel, případně při popíjení hřejivého svařeného vína nebo grogu.

Obsahové látky

Semena badyánu obsahují mnoho vitaminů, minerálů a blahodárných fytochemikálií. Kromě vápníku, fosforu nebo vitamínů A a C disponuje malým množstvím vitamínů B. Aroma je způsobeno přibližně 5% podílem silic s anetholem, terpineolem a cineolem. V semínkách se také skrývá kyseliny olejová, palmitová a stearová, ale nejvíce je z léčebného hlediska ceněna kyselina shikimová. Ta vykazuje vynikající antivirové účinky při léčbě a prevenci chřipkových onemocnění.

Badyán pomáhá při celé řadě neduhů a má posilující vliv na organismus.

Zde je seznam argumentů, proč je badyán víc než koření

 1. díky přítomnosti vitamínu C a linaloolu je vynikajícím zdrojem antioxidantů
 2. hubí celou řadu plísňových a kvasinkových infekcí
 3. ničí bakterie, dokonce ty, u nichž byla zaznamenána rezistence vůči antibiotickým lékům
 4. kyselina shikimová v kombinaci s quercetinem podporuje imunitu a chrání před virovými chorobami
 5. čaj z badyánu mírní kašel a zklidňuje bolesti v krku
 6. masáže esenciálními oleji obsaženými v badyánu ulevují při revmatismu a bolestech zad
 7. badyánový čaj léčí zažívací potíže, plynatost, křeče v břiše a zácpu
 8. působí mírně močopudně a zlepšuje také regeneraci jater
 9. má mírné sedativní účinky, uklidňuje nervy a zajistí klidný spánek
 10. obsažený anethol pomáhá regulovat hormonální funkce u žen
 11. je šetrným prostředkem pro zvýšení tvorby mateřského mléka

Badyán zařaďte do svého jídelníčku nejen o Vánocích. Nebojte se ho použít jak při pečení cukroví a sušenek, tak při přípravě tmavého masa, zvěřiny nebo omáček. V zavařovací sezóně ho nezapomínejte přidat do džemů, marmelád a kompotů. Pochutnáte si a zároveň prospějete svému zdraví.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám