Search
Close this search box.

Kořen křenu podpoří zdravý kořínek

Zdroj: Freepik.com

Křen selský (Armoracia rusticana) je vytrvalá rostlina z čeledi brukvovitých, která se pěstuje pro silný kůlovitý kořen, ten je charakteristický výrazně aromatickou a štiplavou chutí. Je po staletí využíván jako žádaná zelenina a své místo má i v lidovém léčitelství. Křen je skvělým zdrojem vitamínu C, provitamínu A, obsahuje minerály jako železo, hořčík, draslík, vápník a fosfor. Díky antibakteriálním a fytoncidním látkám je rostlinou velmi odolnou vůči škůdcům. Tato odolnost z něj navíc dělá zeleninu dlouho a snadno skladovatelnou.

Síla se skrývá v čerstvě nastrouhaném kořenu křenu

Největší sílu křenu pocítíte, pokud si nastrouháte čerstvý kořen. Jemnější varianty lze získat smícháním s různými přísadami, populární je jablečný nebo smetanový křen. Kromě použití v gastronomii je důležitá jeho léčivá síla.

Zde je přehled jeho důležitých zdravotních účinků:

Snižuje riziko rakoviny

Křen působí preventivně proti různým typům rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a rakoviny plic. Vysoká koncentrace glukosinolátů zbavuje tělo karcinogenů, potlačuje růst rakovinných buněk a nádorů.

Hubí infekce

Křen má antibakteriální a antibiotické vlastnosti. Konzumace křenu pomáhá tělu bojovat s infekty, bakteriemi a mykózami. Výborně zatočí s bakteriemi odpovědnými za záněty průdušek.

Protáhne dutiny

Křen je užitečným prostředkem při léčbě zánětu nosních dutin. Pomáhá jak přímá konzumace, tak i inhalace výparů ze spařeného strouhaného křenu.

Uvolňuje svalovou únavu a bolesti

Křen lze zevně použít pro úlevu od bolesti. Povrchová aplikace podporuje dokonalejší prokrvení postižených partií, snižuje bolesti svalů, kloubů, léčí záněty pohybového aparátu.

Působí proti volným radikálům

Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobit poškození buněk ve vašem těle. Vysoký obsah silně antioxidačního vitamínu C neutralizuje tyto škodlivé látky. Posiluje také imunitní systém.

Léčí infekce močových cest

Křen je pozoruhodně účinný při léčbě chronických infekcí močových cest. Má antibiotickou schopnost hubit bakterie.

Reguluje zadržování vody

Křen funguje jako diuretikum, pomáhá lidem trpícím problémy se zadržováním vody a otoky.

Povzbuzuje trávení

Křen podporuje dobré trávení, zvyšuje produkci trávicích enzymů. Pomůže při přejedení i nechutenství. Ovšem i zde platí pravidlo všeho s mírou. Nadměrné dávky křenu mohou silně podráždit žaludek.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na