Kořen křenu podpoří zdravý kořínek

kren-selsky
foto:Freeimages.com/Michael & Christa Richert

Silně pikantní chuť křenu máme spojenu s horkým ovárkem nebo s křenovou smetanovou omáčkou. Kromě toho, že výjimečně chutná, dokáže zatočit s infekty, bolestmi svalů nebo nechutenstvím.

Křen selský (Armoracia rusticana) je vytrvalá rostlina z čeledi brukvovitých pěstovaná pro silný kůlovitý kořen, který je charakteristický výrazně aromatickou, štiplavou, chutí. Je po staletí využíván jako žádaná zelenina a své místo má i v lidovém léčitelství. Křen je skvělým zdrojem vitamínu C, provitamínu A, obsahuje minerály jako železo, hořčík,draslík, vápník a fosfor. Díky antibakteriálním a fytoncidním látkám je rostlinou velmi odolnou vůči škůdcům. Tato odolnost z něj navíc činí zeleninu dlouho a snadno skladovatelnou.

Největší sílu křenu pocítíte, pokud si nastrouháte čerstvý kořen. Jemnější varianty lze získat smícháním s různámi přísadami, populární je jablečný nebo smetanový křen. Kromě použití v gastronomii jsou důležitá jeho léčivá síla. Zde je přehled jeho důležitých zdravotních účinků:

Snižuje riziko rakoviny
Křen působí preventivně proti různým typům rakoviny, včetně rakoviny tlustého střeva a rakoviny plic. Vysoká koncentrace glukosinolátů zbavuje tělo karcinogenů, potlačuje růst rakovinných buněk a nádorů.

Hubí infekce
Křen má antibakteriální a antibiotické vlastnosti. Konzumace křenu pomáhá tělu bojovat s infekty, bakteriemi a mykózami. Výborně zatočí s bakteriemi odpovědnými za záněty průdušek.

Protáhne dutiny
Křen je užitečným prostředkem při léčbě zánětu nosních dutin. Pomáhá jak přímá konzumace, tak i inhalace výparů ze spařeného strouhaného křenu.

Uvolňuje svalovou únavu a bolesti
Křen lze zevně použít pro úlevu od bolesti. Povrchová aplikace podporuje dokonalejší prokrvení postižených partií, snižuje bolesti svalů, kloubů, léčí záněty pohybového aparátu.

Působí proti volným radikálům
Volné radikály jsou nestabilní molekuly, které mohou způsobit poškození buněk ve vašem těle. Vysoký obsah silně antioxidačního vitaminu C neutralizuje tyto škodlivé látky. Posiluje také imunitní systém.

Léčí infekce močových cest
Křen je pozoruhodně účinný při léčbě chronických infekcí močových cest. Má antibiotickou schopnost hubit bakterie.

Reguluje zadržování vody
Křen funguje jako diuretikum, pomáhá lidem trpícím problémy se zadržování vody a otoky.

Povzbuzuje trávení
Křen podporuje dobré trávení, zvyšuje produkci trávících emzymů. Pomůže při přejedení i při nechutenství. Ovšem i zde platí pravidlo všeho s mírou. Nadměrné dávky křenu mohou silně podráždit žaludek.

Close