Kešu nejsou ořechy v pravém smyslu, ve skutečnosti se jedná o jedlé nažky vyrůstající na nepravém dužnatém plodu ledvinovníku západního (Anacardium occidentale). Tento více než 10 metrů vysoký strom patří podobně jako řečík pistáciový či mangovník indický do čeledi rostlin ledvinovníkových. Pochází z Brazílie, odkud byl portugalskými mořeplavci rozšířen do Indie a Mosambiku, dnes se pěstuje také v Indonésii, Nigérii nebo Tanzanii.
Látky obsažené v kešu oříškách
Kešu jsou nutričně velmi bohaté. 100 gramů ořechů kešu obsahuje 18 gramů vysoce kvalitních proteinů, což je přibližně stejně jako u lososa a asi o 20% více než je přítomno v hovězím nebo libovém vepřovém mase. Důležité je také velké množství minerálů a vitamínů. Z 10 deka oříšků získáme:
- 110% doporučené denní dávky (DDD) mědi,
- 83% DDD manganu,
- 73% DDD hořčíku,
- 59% DDD fosforu,
- 39% DDD zinku,
- 37% DDD železa,
- 28% DDD selenu,
- 19% DDD draslíku
- 4% DDD vápníku,
- 43% DDD vitamínu K,
- 28% DDD vitamínu B1,
- 21% DDD vitamínu B6,
- 9% DDD vitamínu B5,
- 6% DDD vitamínu B9,
- 5% DDD vitamínu B3,
- 4% DDD vitamínu E,
- 3% DDD vitamínu B2 a
- 1% DDD vitamínu C.
Jsou výtečným zdrojem mononenasycených a malého množství polynenasycených mastných kyselin, cholesterol bychom v nich hledali marně. Nutriční složení kešu je příčinou příznivých účinků na řadu tělesných systémů. Podívejte se na přehled těch nejzásadnějších.
Kešu jsou dobré pro kardiovaskulární systém
Nenanasycené mastné kyseliny a mangan pomáhají snižovat hladinu škodlivého LDL cholesterolu v krvi a naopak zvyšují podíl prospěšného HDL cholesterolu. Omega-3 nenasycené mastné kyseliny mají pozitivní vliv na srdeční rytmus a spolu s hořčíkem redukují hrozbu infarktu. Draslík snižuje vysoký krevní tlak. Měď a železo společně podporují tvorbu červených krvinek, proto jsou kešu ořechy výtečnou prevencí před anémií.
Omezují riziko onemocnění diabetem
Přes svou příjemně nasládlou chuť skýtají kešu ořechy nízký obsah sacharidů. Minerály mangan a měď spolu s vitamínem B6 ovlivňují metabolismus sacharidů v organismu, draslík stabilizuje úroveň krevního cukru. Přítomnost zinku v organismu je zase nezbytná pro správné fungování inzulínového enzymatického systému.
Podporují nervový systém a psychickou kondici
Hořčík, měď a vitamín B1 jsou důležité pro činnost nervového systému, zinek pro paměťové funkce a smyslové vnímání. Draslík se podílí na přenosu nervových vzruchů. V kešu oříšcích se nalézá také esenciální aminokyselina tryptofan, která zvyšuje produkci serotoninu v mozku. Tento neurotransmiter zlepšuje náladu a má pozitivní vliv na spánek.
Zpevňují kosti a zuby
Na stavbě kostí a zubů se velkou měrou podílí hořčík a fosfor, v procesu mineralizace kostí je nezbytný hojně obsažený vitamín K. Zinek likviduje množení bakterií v ústní dutině a omezuje tvorbu zubního plaku. Niacin a riboflavin chrání před záněty ústní dutiny.
Stimulují imunitní systém
Zinek a hořčík prospívají rozvoji imunitního systému. Selen se podílí na regulaci adaptivní i vrozené imunity, zlepšuje reakci na bakteriální, virové a parazitní infekce. Mangan je kofaktorem superoxid dismutázy, enzymu se silnými antioxidačními účinky. Kešu vynikají také obsahem velmi účinných antioxidantů kardanolu a kardolu, u kterých výzkumy poukázaly antimutagenní a protinádorovou aktivitu.
Posilují svaly a dodávají energii
Jak již bylo uvedeno, kešu jsou v obsahu proteinů srovnatelné s lososem a předčí i červená masa, a proto pomáhají budovat svalovou hmotu. Vitamín B6 se podílí na metabolismu aminokyselin. Měď ovlivňuje kvalitu úponů a šlach. Hořčík zvyšuje energetickou hladinu a zlepšuje svalové kontrakce, odstraňuje únavu a tlumí svalové křeče. Zinek ovlivňuje funkci pohlavního systému a přirozenou produkci testosteronu, který podporuje růst svalů a zvyšuje sportovní výkon.
Jak vidíte, mlsání kešu oříšků je zdraví prospěšné a vůbec se jich nemusíte obávat, tedy pokud nepatříte mezi jedince, kteří na ně mají alergii. Dopřát si je můžete jen tak, ale pokud rádi kuchtíte, vyzkoušejte třeba recept na veganský sýrový dip s kešu oříšky.