Jarní alergie a jak se s ní vypořádat

foto:Freeimages.com/Andy Biggs

S příchodem jara začíná alergikům období, kdy silně trpí reakcí na pyly řady kvetoucích rostlin. Kromě konvenční farmaceutické léčby jim mohou ulevit i některé bylinky a přírodní medikamenty.

Alergie na pyly postihuje stále větší procento populace. Návštěva u alergologa většinou končí předepsáním větší dávky používaných antihistaminik nebo zkoušení nových léčiv. Přestože je dnes už poměrně dobře prozkoumán mechanismus vzniku alergických projevů, lékaři se bohužel často zaměřují pouze na léčení symptomů. Úpravou životního stylu, změnou jídelníčku, bylinkami a přírodními léčebnými terapiemi přitom lze dosáhnout stejných, ne-li lepších, výsledků s ohledem na to, že řeší i některé příčiny.

Co je vlastně alergie. Wikipedie uvádí poměrně výstižnou definici:

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému organismu na látky, se kterými se běžně setkáváme v našem prostředí.

Co tedy dělat, aby k nepřiměřené reakci imunity nedocházelo. Odpovědí mohou být adaptogenní přírodní léčiva, které harmonizují činnost imunitního a hormonálního systému. Alergické reakce bývá v mnoha případech odpovědí organismu na nepřiměřený stres a adaptogeny spolehlivě pomáhají se s ním vypořádat. Mezi nejúčinnější známé adaptogeny patří třeba ašvaganda nebo ženšen. Podrobnější informace o adaptogenech najdete v článku Adaptogeny ochrání před stresem.

Dalším rizikovým faktorem je hromadění toxinů v těle. Jako prevence před propuknutím alergií se proto osvědčují detoxikační kúry. Výbornými prostředky k detoxikaci jsou na jaře mladé zelené rostliny, zejména kopřiva a petrželová nať. Kopřiva navíc stimuluje činnost nadledvinek, které regulují alergické reakce uvolňováním kortizonu. Celoročně můžete mít k dispozici chlorellu nebo spirulinu. Opomenout nesmíme samozřejmě šťávu z mladého ječmene. Je vcelku jedno, zda jde o čerstvou nebo o prášek z ní vyrobený šetrným sušením. Vždy jde o enzymatický koktejl, který pomáhá odstraňovat těžké kovy z organismu a alkalizuje jej.

Lékaři i léčitelé se shodují, že velký vliv na sílu alergických projevů má stav našeho největšího orgánu – jater. Aby byla v dobré kondici, je dobré dopřát jim čas a podmínky na regeneraci. Prospějí jim tedy zejména období půstu, kdy je nezatěžuje tučnými jídly a alkoholem. Z bylinek vhodných pro obnovu jaterních buněk a podporu jejich správné funkce je jedničkou ostropestřec mariánský, pomohou také měsíček lékařský nebo jalovec.

 

guaranaplus-ostropesrec

 

Na alergie, ekzémy a svědivou pokožku zabírají houby, především žampión a hlíva ústřičná. Dopřát si je můžete čerstvé, pozor ale dejte na kuchyňské tepelné úpravy. Vysoké teploty při vaření neprospívají důležitým účinným látkám. Můžete si je proto nasušit a rozdrtit na prášek, který budete mít v zásobě a podle potřeby jej užívat. Na trhu jsou dnes i veganské kapsle s čistou rozemletou hlívou.

V posledních letech se výzkumy zaměřují také na vliv quercetinu. A výsledky ukazují, že tradiční recept našich babiček na běžnou rýmu a nachlazení, který spoléhá na léčivou moc cibule, česneku nebo pažitky, zabírá vynikajícím způsobem i u alergií. Důvodem je schopnost quercetinu stabilizovat činnost mastocytů v těle. Tyto tzv. žírné buňky totiž uvolňují histamin, který má zásadní vliv při vzniku alergické reakce.

V neposlední řadě je vhodné, pokud už alergií trpíte, nevystavovat se zbytečně vlivu alergenů. Za slunečných suchých dnů se proto raději vyhněte toulkám jarní přírodou, dejte přednost deštivým dnům nebo hodinám bezprostředně po dešti, kdy je vzduch pročištěn. Doma vás před pyly ochrání mechanické bariéry – sítě proti pylu v oknech. Mějte také na mysli, že kůže je největším orgánem a prostřednictvím jejího povrchu tělo absorbuje řadu alergenů. Zbavujte se jich proto každodenní sprchou a nezapomínejte ani na vlasy.

Close