Search
Close this search box.

Adaptogeny ochrání před stresem

Zdroj: Freepik.com

Stres je největším zabijákem 21. století. A nejedná se pouze o stres psychický v důsledku hektického životního stylu. Dalšími stresovými faktory pro naše tělo jsou také prudké teplotní změny, radioaktivní a elektromagnetické záření, nadměrný hluk, znečištěné ovzduší, infekce, vedlejší účinky chemoterapeutických léků, chemická kontaminace životního prostředí, nedostatek spánku a mnoho dalších. Jak se ale chránit před takovým rozsahem rizikových vlivů? Vítaným pomocníkem jsou rostliny s téměř zázračným zdraví stabilizujícím dosahem – adaptogeny.

Co je to adaptogen?

Termín adaptogen byl poprvé definován ruským farmakologem Nikolajem Lazarevem v roce 1947. Uvádí adaptogeny jako činidla, která pomáhají organismu vyrovnat se se škodlivými účinky fyzikálních, chemických a biologických stresorů generováním nespecifické odolnosti. Nesmí mít nepříznivý vliv na naše biologické funkce a zároveň musí mít celkově normalizující účinek. Adaptogenní rostliny jsou jedinečné svou schopností navozovat rovnováhu hormonálního a imunitního systému.

Řada vědeckých studií ukázala, že takové rostlinné poklady opravdu existují. A světe div se, jde o prostředky po staletí nejvíce ceněné v mnoha tradičních medicínách. Výraznou adaptogenní aktivitu vykazují zejména následující:

Ašvaganda (Withania somnifera)

Velmi vážená rostlina indické ajurvédy obsahuje až 80 biologicky aktivních látek. Zvyšuje psychickou a fyzickou odolnost organismu, léčí záněty, respirační choroby, astma, má značný vliv na harmonizaci hormonální rovnováhy a zvýšení plodnosti.

Bazalka posvátná (Ocimum tenuiflorum)

Královna indických bylin podporuje zdraví zažívacího ústrojí, pomáhá při nechutenství, anémii, astmatu, neplodnosti, chorobách jater, zánětech ledvin a močového měchýře. Uleví při katarech horních cest dýchacích, prochladnutí, snižuje horečku. Bazalka se dá pěstovat i doma v truhlíku na balkóně či na okně. Zjistěte, jak si doma vypěstovat bazalku.

Eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus)

Snižuje obsah cholesterolu i glukózy v krvi, má antidepresivní efekt a zlepšuje činnost centrálního nervového systému. Zrychluje rekonvalescenci po prodělaných onemocněních, aktivizuje antivirové a antibakteriální schopnosti imunitního systému. Stimuluje funkce pohlavních žláz, přispívá ke zdraví dýchacích cest, ovlivňuje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. V našem e-shopu najdete přírodní doplněk stravy Imunosan, který obsahuje extrakt z kořene eleuterokoku ostnitého a další přírodní extrakty pro podporu imunity, vitality i osvěžení těla.

Klanopraška čínská (Schizandra chinensis)

Má preventivní účinky proti chřipce a chorobám z nachlazení. Příznivě působí na chronický a astmatický kašel. Tlumí bolesti hlavy, pohybového aparátu a páteře. Zlepšuje vidění, snižuje hladiny krevního cukru a cholesterolu, stimuluje mozek, mírní deprese a neurózy. Doporučit vám můžeme přírodní bylinný koncentrát Stimaral, který je ideální užívat při zkouškovém období nebo když se potřebujete koncentrovat na složitý úkol. Uvolňuje mysl, podporuje koncentraci a přináší mentální pohodu.

Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra)

Optimalizuje tvorbu žaludečních šťáv, brání vzniku žaludečních vředů, při nachlazení mírní kašel, ale zároveň usnadňuje vykašlávání ředěním hlenů. Pomáhá při astmatu a chronické bronchitidě, premenstruačním syndromu a bolestivé menstruaci. Snižuje hladinu cholesterolu, má hojivý účinek na ekzémy, lupénku a při oparu.

Zdroj: Freepik.com

Maca horská (Lepidium meyenii)

Kořen zázračné peruánské byliny Maca zvyšuje sílu a vytrvalost, dodává energii, podporuje zdravé libido a sexuální funkce. Využívá se při léčbě neplodnosti, menstruačních poruch, chudokrevnosti, tuberkulózy, rakoviny žaludku, schizofrenie, neuróz, anémie, nechutenství, chronické zácpy, některých respiračních chorob, revmatismu a vysokého krevního tlaku.

Rozchodnice růžová (Rhodiola rosea)

Jedná se tonikum často srovnávané s ženšenem, které zlepšuje celkový fyzický a psychický zdravotní stav. Podporuje sexuální vitalitu, léčí nemoci jater, popáleniny, rakovinu, posiluje mentální funkce a celkovou imunitu.

Ženšen pravý (Panax ginseng)

Ženšen se užívá při nervové nebo fyzické slabosti organismu, poruchách trávení, rekonvalescenci po chirurgickém zákroku, nemoci nebo těžkém porodu, při mrtvici, diabetu, krátkodobé ztrátě paměti, impotenci i anémii. Reguluje krevní tlak a hladinu cukru v krvi. Slouží jako stimulant imunity, tonizující prostředek a afrodiziakum.

Je dobře, že díky provedeným studiím i konzervativní medicína začíná tato přírodní léčiva uznávat jako osvědčené terapeutické prostředky. Vzhledem k jejich působení na schopnosti organismu vypořádat se se stresem a také díky jejich tonizačním vlastnostem mohou být tyto bylinky použity v celé řadě situací za nejrůznějších podmínek, což farmaka se specifickým účinkem nedokáží.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak zkrotit chutě na sladké?

Cukr je silně návykový, a pokud se ho zrovna snažíte omezit, bude po něm vaše tělo prahnout mnohem intenzivněji. Jak nezvladatelnou chuť

Tělo a kondice

Cvičení při nemoci?

Jak je to se cvičením během onemocnění? Kdy v tréninku pokračovat a v jaké chvíli se naopak raději léčit? Připravili jsme si pro

Tělo a kondice

6 projevů, že máte málo pohybu

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na