Search
Close this search box.

Jak uvařit bylinkový sirup proti kašli

Zdroj: Freepik.com

Pokud nás nesužuje kašel často nebo ne příliš silně, je vhodné nechat organismus bojovat s onemocněním přirozenou cestou. Není dobré začít okamžitě užívat farmaceutická léčiva. Je lepší tělo pouze podpořit třeba bylinkovým čajem nebo zvýšeným příjmem vitamínů ve stravě. Doporučit lze také přírodní doplňky stravy podporující imunitu, například lapacho nebo hlívu ústřičnou, ale i domácí sirup proti kašli.

Kašel (jako doprovodný jev různých onemocnění) může být vyčerpávající a nepříjemný, protože nás často budí ze spánku, brání nám v odpočinku a nabrání nových sil. V těchto případech zkuste domácí sirup z dostupných přírodních ingrediencí, který lze podávat i dětem.

Co sirup obsahuje a jaké jsou účinky ingrediencí

Med je při kašli tradičně používán, protože uklidňuje. Zázvor má přirozený protizánětlivý efekt. Heřmánek zklidňuje sliznice, mírní škrábání a šimrání v krku a navíc podporuje klidný spánek. Kořen proskurníku obsahuje velké množství slizových látek, které pokryjí sliznice, mírní jejich podráždění a usnadní vykašlávání. Skořice pomáhá posílit imunitní systém a zlepší chuť.

Složení

  • 1 litr vody
  • 1/4 šálku strouhaného zázvoru
  • 1/4 šálku sušených heřmánkových květů
  • 1/4 šálku sušeného kořene proskurníku
  • 1 lžíce skořice
  • 1/4 šálku citrónové šťávy
  • 1 šálek medu (lze nahradit javorovým sirupem)

Postup

Do hrnce nalijte vodu a přidejte všechny bylinky – zázvor, heřmánek, proskurník a skořici. Přiveďte k varu a nechte velmi mírně vařit, dokud objem nezredukuje na polovinu. Nechte mírně zchladnout a teplý odvar přeceďte přes jemné síto. Potom smíchejte s medem a citrónovou šťávou. Ve vzduchotěsné nádobě skladujte v temnu a chladu. Sirup neobsahuje žádné chemické konzervanty, je proto dobré ho spotřebovat do dvou měsíců od přípravy.

Děti užívají 1 čajovou lžičku, dospělí 1 lžíci, podle potřeby 1x až 3x denně.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám