Jak uvařit bylinkový sirup proti kašli

sirup-proti-kasli
foto:Flickr.com/mahmoud99725

Pokud nás nesužuje kašel často a nebo příliš silně, je vhodné nechat organismus bojovat s onemocněním přirozenou cestou. Není dobré začít okamžitě užívat farmaceutická léčiva. Je lepší tělo pouze podpořit třeba bylinkovým čajem nebo zvýšeným příjmem vitamínů ve stravě. Doporučit lze také přírodní doplňky stravy podporující imunitu, například lapačo nebo hlívu ústřičnou.

Kašel, jako doprovodný jev různých onemocnění, může být vyčerpávající a nepříjemný, protože nás často budí ze spánku, brání nám v odpočinku a nabrání nových sil. V těchto případech zkuste domácí sirup z dostupných přírodních ingrediencí, který lze podávat i dětem.

Co sirup obsahuje a jaké jsou účinky ingrediencí
Med je při kašli tradičně používán, protože přirozeně uklidňuje. Zázvor má přirozený protizánětlivý efekt. Heřmánek zklidňuje sliznice, mírní škrábání a šimrání krku a navíc podporuje klidný spánek. Kořen proskurníku obsahuje velké množství slizových látek, které pokryjí sliznice, mírní jejich podráždění a usnadní vykašlávání. Skořice pomáhá posílit imunitní systém a zlepší chuť.

Složení

  • 1 litr vody
  • 1/4 šálku strouhaného zázvoru
  • 1/4 šálku sušených heřmánkových květů
  • 1/4 šálku sušeného kořene proskurníku
  • 1 lžíce skořice
  • 1/4 šálku citronové šťávy
  • 1 šálek medu (lze nahradit javorovým sirupem)

Postup
Do hrnce nalijte vodu a přidejte všechny bylinky – zázvor, heřmánek, proskurník a skořici. Přiveďte k varu a nechte velmi mírně vařit, dokud objem nezredukuje na polovinu. Nechte mírně zchládnout a teplý odvar přeceďte přes jemné síto. Potom smíchejte s medem a citrónovou šťávou. Ve vzduchoděsné nádobě skladujte v temnu a chladu. Sirup neobsahuje žádné chemické konzervanty, je proto dobré jej spotřebovat do dvou měsíců od přípravy.

Děti užívají 1 čajovou lžičku, dospělí 1 lžíci, podle potřeby 1x až 3x denně.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.