Blahodárný vliv pobytu v přírodě na psychiku

V současnosti žije asi 75 % Čechů ve městech a jen čtvrtina na venkově. A zejména městské obyvatelstvo trpí řadou neduhů, které jsou spojeny s deficitem přírody. Trávíme většinu svého života v uzavřených prostorách, v husté zástavbě, ve stresujícím pracovním prostředím. Ve spěchu hltáme podivná jídla, kličkujeme mezi neustále houstnoucími proudy aut na ulicích, naše uši jsou tepány neustálým hlukem. Abychom si odpočinuli, zavřeme se v ulitě svého domova a necháme se hypnotizovat září televizní obrazovky.

Civilizace si vybírá svou daň. Psychologové upozorňují na vyšší výskyt psychických poruch, varující je zejména velká míra problémů u dětí. Před třiceti lety byly hyperaktivní děti, děti trpící poruchami soustředění, depresemi, drastickými potížemi s příjmem potravy nebo bipolární poruchou osobnosti raritou. Dnes jsou realitou, zrcadlem toho, k čemu nás odklon od přírody k technologiím vede.

Východiskem z této situace je návrat zpět do přírody

Profesor psychologie Richard Ryan z University of Rochester uvádí, že

příroda je palivem pro duši. Často si při vyčerpání dáme šálek kávy, ale výzkumy naznačují, že lepším způsobem, jak si dodat energii, je spojit se s přírodou!

Pobyt v přírodě působí blahodárně, protože

  • zvyšuje celkovou tělesnou kondici
  • zklidňuje psychiku, odstraňuje deprese a úzkosti
  • léčí poruchy spánku
  • nabíjí nás vitalitou a životní energií
  • potlačuje sklony k násilí a trestné činnosti

Určitě není možné, aby se polovina lidí z měst odstěhovala na venkov a začala pracovat v zemědělství nebo v lesnictví. Můžeme se však čas prožitý v přírodě snažit maximalizovat. I ve městě si lze zajít do parku, o víkendech se vydejme na túru nebo na cyklovýlet. Pod mohutnými stromy nebo ve stínu hor si můžeme připadat jaksi menší, což přispívá i k uvědomění si malichernosti našich problémů.

Je bohužel politováníhodné, že honba za penězi vede radní mnoha měst k tomu, aby nechali každý volný plácek zastavět novými a novými komplexy kancelářských budov nebo obchodních zón. Lepší alternativou by určitě byla výsadba zeleně a budování parčíků. I malý kousek přírody v betonových džunglích má smysl, zvyšuje životní spokojenost obyvatel, psychickou pohodu a posiluje jejich zdraví.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat