Search
Close this search box.

Chraňte své srdce před zvýšeným cholesterolem

Zdroj: Freepik.com

Cholesteroly jsou steroidní sloučeniny, které jsou přítomny v každé naší buňce. Jsou nepostradatelné pro stavbu nervů a některých hormonů. Většinu cholesterolu organismus produkuje sám, další čerpáme ze stravy. Cholesterol je v rozumném množství pro tělo nezbytný, jeho nadbytek však působí jako spolehlivý zabiják. Jak na snížení cholesterolu a které potraviny zařadit do jídelníčku?

Co způsobuje vysoký cholesterol

Vysoký cholesterol způsobuje příliš tučná strava, kde dominují nezdravé tuky. Částečnou roli zde hrají i dědičné předpoklady. Ke snížení cholesterolu napomáhá zdravá životospráva: změna jídelníčku, omezení příjmu tuků, zařazení do jídelníčku nízkokalorických produktů, nahrazení tučného masa rybami a kuřetem, úprava pokrmů na kvalitních rostlinných olejích. Také pomáhá zvýšení fyzických aktivit a vyhýbat se stresovým situacím. Můžete spojit příjemné s užitečným, jít si zasportovat nebo alespoň na procházku do přírody.

Potraviny pro snížení cholesterolu

Mezi nejdostupnější zdravé potraviny, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, patří například tyto:

CITRON

Čistí krev, snižuje hladinu cukru i cholesterolu v krvi. Jeho bohatstvím je vitamín C, který urychluje léčebné procesy a aktivuje imunitní systém. Má antibakteriální a povzbuzující vlastnosti, pro které určitě stojí za to citron konzumovat častěji.

ČESNEK

Snižuje hladinu LDL cholesterolu, posiluje imunitní systém a dokáže normalizovat krevní tlak. Česnek ničí bakterie, viry a nejrůznější parazity a celkově posílí obranyschopnost. Dokáže pomoci i při nadýmání, střevních křečích a průjmu.

CIBULE

Oblíbená zelenina pomáhá předcházet srdečním onemocněním díky schopnosti snížit hladinu cholesterolu. Doporučuje se při nachlazení, chřipce a potížích doprovázejících tyto nemoci. Cibuli konzumujte určitě alespoň jedenkrát týdně. Pokud chcete znatelně snížit cholesterol, měla by se cibule stát každodenní součástí stravy.

LNĚNÉ SEMÍNKO

Stále častěji se dostává do povědomí lidí, kteří se zajímají o zdravou výživu. Zdravé trávení, kvalita vlasů, nehtů nebo také regulace cholesterolu a snížení krevního tlaku, takové a mnohé další zdravotní výhody přináší konzumace lněného semínka.

Mezi další doplňky stravy a bylinky se schopností snižovat cholesterol se řadí kotvičník zemní, maqui berry, chlorella, hlíva ústřičná, černucha setá, mochyně, vilcacora nebo propolis.

Vysoký cholesterol a následné srdečně-cévní choroby způsobují až 50% úmrtí v ČR. A jestliže existuje cesta, jak vysoký cholesterol snížit, jistě stojí za to své stravovací návyky trochu pozměnit.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám