Search
Close this search box.

Brambory a jejich zdravotní pozitiva

Zdroj: Freepik.com

Brambor hlíznatý (obecný) patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji konzumovanou potravinu po celém světě. Český botanik a buditel Jan Svatopluk Presl je ve svém rostlinopise dokonce označuje za „největší užitek, který lidstvo z objevení Ameriky mělo.“ A něco na tom určitě bude.

Vitamíny a minerály obsažené v bramborech

Brambory jsou známé především pro vysoký obsah škrobu. Ostatní nutričně důležité látky jsou ale opomínány. Vážit bychom si jich měli pro vysoký obsah vitamínu C a kyseliny listové, značnému množství vitamínů K a B3, B6, B1, B12, E. Z dalších látek jsou to draslík, fosfor, vápník, sodík, železo, mangan, zinek a vláknina. Kvůli zlé pověsti karbohydrátové (škrobové) bomby často mizí brambory z jídelníčků těch, kteří si hlídají váhu. Jsou ale důležitým a univerzálním zdrojem vitamínů a minerálů, které by si neměl odpírat nikdo.

Brambory dnes

V současnosti jsou brambory na našich talířích samozřejmostí, ale dříve se v některých zemích považovaly pouze za krmivo pro zvěř. To, že se brambory dostaly do Evropy, nás částečně ochránilo před vlnou hladomorů a kurdějemi. Jsou nenáročné na pěstitelské podmínky a jejich hektarové výnosy jsou velké.

Brambory jsou chutnou plodinou, která se konzumuje tepelně upravená, a to v různých podobách – vařené, opékané, smažené, americké, bramborová kaše, bramborové placky, hranolky či krokety. Nejzdravější jsou brambory vařené ve slupce, ale pokud si je občas dopřejete opečené na kvalitním rostlinném oleji, určitě to nebude mít pro vaše zdraví žádné vážné zdravotní důsledky.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám