Co léčí divukrásná divizna

Zdroj: Pixabay.com

Léčivá divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je bylinkou, kterou si s žádnou jinou nespletete. Jde o dvouletou plstnatě ochlupenou rostlinu dosahující až dvoumetrové výšky. Z růžice přízemních listů vyráží ve druhém vegetačním roce lodyha porostlá ve spodní části drobnějšími lístky, směrem k vrcholu pak hroznovitě uspořádanými žlutými květy. Diviznám prospívá dobře propustná písčitá nebo štěrkovitá půda a slunné stanoviště. Je velmi nenáročná na živiny i vláhu, proto ji v přírodě potkáte na lukách, okrajích lesů, kamenitých stráních, v příkopech u cest, ale také na rumištích a skládkách.

Pěstování divizny

Běžně ji lidé pěstují na venkovských zahradách a s oblibou ji jako jakýsi vizuální vykřičník na štěrkových záhonech používají také zahradní architekti. Vysévat ji lze na jaře nebo v létě, ale pokud důsledně neotrháte všechny květy, běžně se rozmnoží samovýsevem.

Léčebné využití

Pro léčebné užití lze sklízet v prvním roce listy, ve druhém pak květy, které se sbírají za suchého počasí po rozvití kolem 10. hodiny dopolední. Sušené květy se nechávají vylouhovat v horké vodě. Takto získaný nápoj se užívá při úporném kašli, zahlenění a zánětech průdušek. Je užitečný při astmatu, podporuje činnost jater, sleziny a brzlíku. Květy mají také kosmetické uplatnění. Jako součást krémů slouží ke změkčení a zklidnění pokožky, silným nálevem lze zjasňovat plavé vlasy. V kuchyni se diviznovými květy ochucují likéry.

Nálev připravený z listů obsahuje jemné chloupky, které jsou dráždivé. Proto je nutné ho důkladně přecedit přes plátno nebo kávový filtr. Pak jím lze léčit migrénu nebo bolesti uší, ve formě obkladů také otoky a rány.

Divizna velkovětá se přidává také jako extrakt do bylinných koncentrátů na podporu imunitního systému. v našem e-shopu najdete bylinný koncentrát Vironal s extraktem z divizny velkověté.

Kvetoucí divizna dokáže do zahrady přilákat pro opylování rostlin důležité včely a jiný hmyz. Usušené rozkvetlé vrcholky je možné použít do květinových aranžmá. Suché listy jsou vynikajícím stelivem, ale také kuřivem – alternativou tabáku. Po odkvětu nevyhazujte ani lodyhu. Usušte ji, namočte do lampového oleje a získáte dlouho hořící zahradní pochodeň.

Tip: Další zajímavé léčivé bylinky najdete v rubrice fytoterapie.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat