Co léčí divukrásná divizna

divizna
foto: Pixabay.com/melanieuebelhart

Léčivá divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je bylinkou, kterou si s žádnou jinou nespletete. Jde o dvouletou plstnatě ochlupenou rostlinu dosahující až dvoumetrové výšky. Z růžice přízemních listů vyráží ve druhém vegetačním roce lodyha porostlá ve spodní části drobnějšími lístky, směrem k vrcholu pak hroznovitě uspořádanými žlutými květy. Diviznám prospívá dobře propustná písčitá nebo štěrkovitá půda a slunné stanoviště. Je velmi nenáročná na živiny i vláhu, proto ji v přírodě potkáte na lukách, okrajích lesů, kamenitých stráních, v příkopech u cest, ale také na rumištích a skládkách. Běžně ji lidé pěstují na venkovských zahradách a s oblibou ji jako jakýsi vizuální vykřičník na štěrkových záhonech používají také zahradní architekti. vysévat ji lze na jaře nebo v létě, ale pokud důsledně neotrháte všechny květy, běžně se rozmnoží samovýsevem.

Pro léčebné užití lze sklízet v prvním roce listy, ve druhém pak květy, které se sbírají za suchého počasí po rozvití kolem 10 hodiny dopolední. Sušené květy se nechávají vyluhovat v horké vodě. Takto získaný nápoj se užívá při úporném kašli, zahlenění a zánětech průdušek. Je užitečný při astmatu, podporuje také činnost jater, sleziny a brzlíku. Květy mají také kosmetické uplatnění. Jako součást krémů slouží ke změkčení a zklidnění pokožky, silným nálevem lze zjasňovat plavé vlasy. V kuchyni se diviznovými květy ochucují likéry.

Nálev připravený z listů obsahuje jemné chloupky, které jsou dráždivé. Proto je nutné jej důkladně přecedit přes plátno nebo kávový filtr. Pak jím lze léčit migrénu nebo bolesti uší, ve formě obkladů také otoky a rány.

Kvetoucí divizna dokáže do zahrady přilákat pro opylování rostlin důležité včely a jiný hmyz. Usušené rozkvetlé vrcholky je možné použít do květinových aranžmá. Suché listy jsou vynikajícím stelivem, ale také kuřivem – alternativou tabáku. Po odkvětu nevyhazujte ani lodyhu. Usušte ji, namočte do lampového oleje a získáte dlouho hořící zahradní pochodeň.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.