10 způsobů, jak použít chia semínka

chia-pudink
foto:Flickr.com/stu_spivack

Chia semínka jsou jednou z nejzdravějších potravin na planetě. Jsou zdrojem spektra nutričních látek, které jsou důležitou výživou pro tělo a mozek. O zdravých potravinách se však často mylně říká, že nutně nemohou být chutné. Zapoměňte na to, chia semínka lze připravit mnoha způsoby, které uspokojí i mlsné jazyky. Pojďme se na ně podívat podívat, i na ty méně obvyklé.

1.Náhrada vajec
Gel, ve který se chia semínka promění po absorpci tekutin, je dobrou náhradou vajec při pečení a dokonce jej lze použít i pro obalování potravin před smažením.

2.Lepší snídaně
Dodejte vaší snídani extra dávku energie, přimíchejte chia semínka do cereálií nebo jogurtu. Vynikající je také jako ingredience do lívanců.

3.Zahuštění polévek
Pokud se chcete vyhnout použití mouky k zahuštění polévek, můžete použít přes noc namočené chia semínka. Jsou výbornou alternativou, pokud se chcete vyhnout lepku.

4.Zdravý pudink
Zapomeňte na pudinky z prášku, z chia semínek připravíte snadno perfekní domácí dezert s výjimečnou nutriční hodnotou. Smíchat je můžete s běžným, sójovým, mandlovým nebo kokosovým mlékem. Pudink vylepšete třeba kvalitní čokoládou nebo ovocem dle vlastní chuti a invence, oslaďte stévií nebo medem.
 
lb-troubelicka-coko-mlecna-s-chia

 
5.Ovocné želé a džemy
Pokud chcete zpracovat ovoce ze zahrádky, můžete místo želírovacího cukru využít chia semínka. Džem vyrobíte rychle zastudena. Na hrnek ovoce přidejte lžíci chia, lžíci třtinového cukru a lžíci vody, rozmixujte a nechte v chladničce zatuhnout.

6.Chia mouka
Chia je vhodná pro přípravu bezlepkového pečiva. Mletá semínka poslouží jako náhrada hladké mouky.

7.Grilovací omáčka
Až budete příště grilovat, přimíchejte chia semínka do vaší oblíbené grilovací omáčky. Chia vylepší konzistenci.

8.Lahodná krusta na obalovaných masech
Namísto standardní strouhanky zkuste směs z chia semínek se strouhaným kokosem, strouhankou panko a nasekanými piniemi nebo pekanovými ořechy. Obalené řízečky stříkněte rostlinným olejem ve spreji a namísto smažení upečte. Překvapí vás neuvěřitelně chutná krustička.

9.Vlasová maska
Hledáte přirozený způsob pro hydrataci vlasů? Přidejte citrónovou šťávu do gelu z chia semínek a směs naneste na vlasy na 10 minut.

10.Pleťová maska
Na 20 minut aplikujte gel z chia semínek na pokožku a určitě poznáte změnu. Chia revitalizuje pleť a zklidňuje zarudnutí kůže, například u akné.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.