Žaludek i spánek posílí heřmánek

hermanek
foto:Freeimages.com/Hanka Lehmannova

Heřmánek pravý (Matricaria recutita syn. Matricaria chamomilla) je rostlina, která zdomácněla téměř na všech světových kontinentech. Už staří Egypťané jej užívali při léčbě zimnice. Poté se stal součástí nápojů pro povzbuzení, na pročištění krve i nápoje lásky. Dnes už víme, že má tato rostlina mnohem širší pole působnosti v bylinkářství i kosmetice.

Nejčastěji se z heřmánku vyrábí čaj, který má velmi pozitivní účinky na celý organismus. Při úzkosti působí jako sedativum, které napomáhá ke klidnému spánku a dokonce proti náměsíčnosti. Heřmánek se stal jedním z nejznámějších pomocníků pro utěšení nervů přírodní cestou. Heřmánkový čaj se ve značné míře užívá i při gastrointestinálních obtížích, jako je špatné trávení, plynatost a průjem.

Nahořklý heřmánek nemusíme pouze pít, ale dá se užívat i externě. Například pro hojení ran, proti zánětům, léčí spáleniny od slunce a jiné kožní obtíže. Proto je často využíván v kosmetických přípravcích – pleťových vodách, šampónech a koupelích. Koupele z heřmánku nejen uklidní mysl, uleví podrážděné pokožce, ale zároveň uvolní bolavé a unavené svalstvo.

V Německu je heřmánek natolik oblíbenou bylinou, že jej nazývají “Alles zutraut”-schopný všeho. Heřmánek je opravdu velice univerzální. Při vaší příští procházce přírodou si proto určitě natrhejte domů kytici heřmánku, ať už na čaj s medem nebo do koupele.

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.