Heřmánek pravý (Matricaria recutita syn. Matricaria chamomilla) je rostlina, která zdomácněla téměř na všech světových kontinentech. Už staří Egypťané ho užívali při léčbě zimnice. Poté se stal součástí nápojů pro povzbuzení, na pročištění krve i nápoje lásky. Dnes už víme, že má tato rostlina mnohem širší pole působnosti v bylinkářství i kosmetice.
Heřmánkový čaj a jeho účinky
Nejčastěji se z heřmánku vyrábí čaj, který má velmi pozitivní účinky na celý organismus. Při úzkosti působí jako sedativum, které napomáhá ke klidnému spánku a dokonce proti náměsíčnosti. Heřmánek se stal jedním z nejznámějších pomocníků pro utěšení nervů přírodní cestou. Heřmánkový čaj se ve značné míře užívá i při gastrointestinálních potížích, jako je špatné trávení, plynatost a průjem. Zjistěte, jak uvařit čaj z heřmánku i dalších bylinek a zbavte se nadýmání.
Heřmánek pro vnější využití
Nahořklý heřmánek pravý nemusíme pouze pít, ale dá se užívat i externě. Například pro hojení ran, proti zánětům, léčí spáleniny od slunce a jiné kožní potíže. Proto je často využíván v kosmetických přípravcích – pleťových vodách, šampónech a koupelích. Koupele z heřmánku nejen uklidní mysl a uleví podrážděné pokožce, ale zároveň uvolní bolavé a unavené svalstvo. Dokonce heřmánek pomáhá ženám ke světlejším vlasům přírodní cestou.
V Německu je heřmánek natolik oblíbenou bylinou, že ho nazývají „Alles zutraut“ – schopný všeho. Heřmánek je opravdu velice univerzální. Při vaší příští procházce přírodou si proto určitě natrhejte domů kytici heřmánku, ať už na čaj s medem nebo do koupele.