Levandule – léčivý dotek středomoří

levandule-lekarska
foto:Freeimages.com/Matthew Green

Levandule lékařská (Lavandula angustifolia) je silně vonný, až 120cm vysoký, vytrvalý polokeř. Poznáme ji podle typických našedlých a mírně plstnatých lístků a zejména fialových květů rostoucích v klasech. Ty obsahují třísloviny a silice s několika terpeny a mají význam jako tradiční léčivo.

Levanduli měli v oblibě už starověcí Egypťané, Řekové či Římané. Přidávali ji do voňavek, používali ji jako přísadu do koupele. Postupně se stala asi neznámější bylinkou francouzské Provence. Získala si pověst také jako afrodisiakum. Velmi často je až do současnosti přidávána do šatníků, dokáže prádlo nejen úžasně provonět, ale zároveň je chrání před moly.

Dnes si ji můžeme koupit v každém zahradnictví a pak ji úspěšně pěstovat na zahrádce nebo ve větších nádobách. Má ráda sluníčko a poměrně dobře snáší sucho. Snadno ji nasušíme do zásoby, anebo z ní vyrobíme levandulový olej. Tak získáme kouzelný medikament na řadu neduhů. Levanduli oceníte v těchto případech:

 
Pomůže od nadýmání
Nadýmání a špatné trávení mohou být důsledkem přemnožení “špatných” bakterií v trávícím traktu. Polyfenoly v levanduli s nimi dokáží účinně zatočit. Ideálně zabírá, pokud sušenou levanduli přidáme do bio jogurtu, který obnovuje střevní mikrofloru.

Nádherně vás uvolní
Vůně levandule mírně uspává, snižuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Pro relaxaci stačí mít svazeček levandule na nočním stolku nebo využít aromalampu s levandulovým olejem.

Tlumí nepříjemné svědění pokožky
Jestli si připadáte jako magnet na komáry a často vás trápí nepříjemné svědění po komářím bodnutí, vyzkoušejte levandulový olej. Je přirozeně protizánětlivý, potlačí svědění, otok a zarudnutí. Aplikujte každých šest až osm hodin aspoň po dobu jednoho dne.

Uzdraví vás při nachlazení
Levandule mírní kašel a respirační obtíže, hubí choroboplodné zárodky a působí anesteticky. Olej můžete vmasírovat na hrudník a záda nebo kápnout pár kapek do aromalampy, skvěle to uvolní dutiny.

Zbaví vás lupů ve vlasech
Propláchněte vlasy teplou vodou a mírně osušte. Smíchejte 15 kapek levandulového esenciálního oleje a 2 lžíce olivového nebo mandlového oleje. Směs mírně zahřejte a vmasírujte do pokožky hlavy. Pod koupací čepicí nechte hodinu působit a poté důkladně umyjte šamponem.

 
Jestli jste levanduli ještě nezkoušeli, určitě to udělejte. A pro do konalý relax k tomu poslouchejte Hanu Hegerovou a její Levandulovou.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.