Voňavý anýz oceníte při kašli i při bolení břicha

anyz-kvetenstvi
foto:Flickr.com/Marise Caetano

Bedrník anýz (Pimpinella anisum) botanicky patří do čeledi miříkovitých rostlin, je tedy příbuzný fenyklu, kopru, kmínu, mrkvi nebo pastináku. Rozšířil se z oblastí Blízkého východu a Středozemí, dnes je kromě původních lokalit pěstován hojně na Balkáně, v Mexiku, Indii, ale daří se mu i v jižních částech Česka. Tato vytrvalá bylina dorůstá do výšky asi 60 centimetrů.

Od července nese květy bílé barvy, ze kterých se vyvinou aromatická semena s výraznou chutí podobnou chuti lékořice. Obsahují řadu důležitých chemických sloučenin s antioxidačními a imunitu stimulujícími účinky. Zásadní složkou je éterický olej anetol, který semenům anýzu dává charakteristickou sladce aromatickou chuť. Mezi další vonné látky nacházející se v semenech bedrníku patří estragol, anýzaldehyd a terpeny pinen a limonen. Semena jsou vynikajícím zdrojem některých vitamínů skupiny B – pyridoxinu, niacinu, riboflavinu a thiaminu, a také vitamínů A a C. Poskytují rovněž množství minerálů, jako je vápník, železo, měď, draslík, mangan, zinek a hořčík.

Anýzová semínka a olej z nich získaný nalézají uplatnění v mnoha lécích tradičních medicín, bylinkáři sbírají a suší také kořen bedrníku. Léčebné využití anýzu je úžasně široké, užívat jej mohou děti i dospělí, těhotné ženy i kojící maminky:

  • spasmolytikum – v trávícím traktu uvolňuje křeče hladkého svalstva
  • karminativum – zmírňuje plynatost, koliku trávicího traktu a žaludeční nevolnost
  • imunostimulant – pozitivně působí na rozvoj nespecifické obranyschopnosti organismu, uplatnění tedy najde jako prevence před onemocněními
  • antiseptikum – zneškodňuje patogenní mikroorganismy v prostředí živých tkání, na otevřených ranách, sliznicích a na kůži
  • antioxidant – brání škodlivému vlivu volných radikálů na buňky lidského těla
  • expektorans – usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest, je výborný pro kuřáky i astmatiky
  • tonikum – působí regeneračně, výživně a posiluje celý organismus, zvyšuje odolnost proti zátěži a stresu
  • galaktogogum – estrogenní účinek anýzu zvyšuje tvorbu mateřského mléka
  • stimulant krvetvorby – vysoký obsah mědi a železa zlepšuje produkci červených krvinek
  • antihypertenzivum – důležitou složkou anýzu je draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak

Semínka bedrníku jsou v Indii a Pákistánu používány místo žvýkačky pro osvěžení dechu. Kromě léčebných účinků je anýz ceněn právě pro svou příjemnou chuť a vůni, díky čemuž se stává součástí mnoha receptů pro přípravu slaného a sladkého pečiva, sušenek, polévek, omáček nebo mas. Uplatňuje se i při výrobě alkoholických nápojů, nejznámější jsou francouzský pastis nebo řecké ouzo.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.