Voňavý anýz oceníte při kašli i při bolení břicha

anyz-kvetenstvi
foto:Flickr.com/Marise Caetano

Trápí vás bolest žaludku, nadýmání a křeče? Nebo jste se nachladili a teď hledáte úlevu od rýmy a kašle? Nemusíte hned uhánět do lékárny, výborně vám pomohou voňavá malinká semínka anýzu.

Bedrník anýz (Pimpinella anisum) botanicky patří do čeledi miříkovitých rostlin, je tedy příbuzný fenyklu, kopru, kmínu, mrkvi nebo pastináku. Rozšířil se z oblastí Blízkého východu a Středozemí, dnes je kromě původních lokalit pěstován hojně na Balkáně, v Mexiku, Indii, ale daří se mu i v jižních částech Česka. Tato vytrvalá bylina dorůstá do výšky asi 60 centimetrů.

Od července nese květy bílé barvy, ze kterých se vyvinou aromatická semena s výraznou chutí podobnou chuti lékořice. Obsahují řadu důležitých chemických sloučenin s antioxidačními a imunitu stimulujícími účinky. Zásadní složkou je éterický olej anetol, který semenům anýzu dává charakteristickou sladce aromatickou chuť. Mezi další vonné látky nacházející se v semenech bedrníku patří estragol, anýzaldehyd a terpeny pinen a limonen. Semena jsou vynikajícím zdrojem některých vitamínů skupiny B – pyridoxinu, niacinu, riboflavinu a thiaminu, a také vitamínů A a C. Poskytují rovněž množství minerálů, jako je vápník, železo, měď, draslík, mangan, zinek a hořčík.

Anýzová semínka a olej z nich získaný nalézají uplatnění v mnoha lécích tradičních medicín, bylinkáři sbírají a suší také kořen bedrníku. Léčebné využití anýzu je úžasně široké, užívat jej mohou děti i dospělí, těhotné ženy i kojící maminky:

  • spasmolytikum – v trávícím traktu uvolňuje křeče hladkého svalstva
  • karminativum – zmírňuje plynatost, koliku trávicího traktu a žaludeční nevolnost
  • imunostimulant – pozitivně působí na rozvoj nespecifické obranyschopnosti organismu, uplatnění tedy najde jako prevence před onemocněními
  • antiseptikum – zneškodňuje patogenní mikroorganismy v prostředí živých tkání, na otevřených ranách, sliznicích a na kůži
  • antioxidant – brání škodlivému vlivu volných radikálů na buňky lidského těla
  • expektorans – usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest, je výborný pro kuřáky i astmatiky
  • tonikum – působí regeneračně, výživně a posiluje celý organismus, zvyšuje odolnost proti zátěži a stresu
  • galaktogogum – estrogenní účinek anýzu zvyšuje tvorbu mateřského mléka
  • stimulant krvetvorby – vysoký obsah mědi a železa zlepšuje produkci červených krvinek
  • antihypertenzivum – důležitou složkou anýzu je draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak

Semínka bedrníku jsou v Indii a Pákistánu používány místo žvýkačky pro osvěžení dechu. Kromě léčebných účinků je anýz ceněn právě pro svou příjemnou chuť a vůni, díky čemuž se stává součástí mnoha receptů pro přípravu slaného a sladkého pečiva, sušenek, polévek, omáček nebo mas. Uplatňuje se i při výrobě alkoholických nápojů, nejznámější jsou francouzský pastis nebo řecké ouzo.