Bedrník anýz (Pimpinella anisum) botanicky patří do čeledi miříkovitých rostlin, je tedy příbuzný fenyklu, kopru, kmínu, mrkvi nebo pastináku. Rozšířil se z oblastí Blízkého východu a Středozemí, dnes je kromě původních lokalit pěstován hojně na Balkáně, v Mexiku, Indii, ale daří se mu i v jižních částech Česka. Tato vytrvalá bylina dorůstá do výšky asi 60 centimetrů.
Bedrník anýz vás okouzlí krásnými květy i vůní
Od července nese květy bílé barvy, ze kterých se vyvinou aromatická semena s výraznou chutí podobnou chuti lékořice. Obsahují řadu důležitých chemických sloučenin s antioxidačními a imunitu stimulujícími účinky. Zásadní složkou je éterický olej anetol, který semenům anýzu dává charakteristickou sladce aromatickou chuť. Mezi další vonné látky nacházející se v semenech bedrníku patří estragol, anýzaldehyd a terpeny pinen a limonen. Semena jsou vynikajícím zdrojem některých vitamínů skupiny B – pyridoxinu, niacinu, riboflavinu a thiaminu, a také vitamínů A a C. Poskytují rovněž množství minerálů, jako je vápník, železo, měď, draslík, mangan, zinek a hořčík.
Anýzová semínka a olej
Anýzová semínka a olej z nich získaný nacházejí uplatnění v mnoha lécích tradičních medicín, bylinkáři sbírají a suší také kořen bedrníku. Léčebné využití anýzu je široké, užívat ho mohou děti i dospělí, těhotné ženy i kojící maminky:
- spasmolytikum – v trávicím traktu uvolňuje křeče hladkého svalstva
- karminativum – zmírňuje plynatost, koliku trávicího traktu a žaludeční nevolnost
- imunostimulant – pozitivně působí na rozvoj nespecifické obranyschopnosti organismu, uplatnění tedy najde jako prevence před onemocněními
- antiseptikum – zneškodňuje patogenní mikroorganismy v prostředí živých tkání, na otevřených ranách, sliznicích a na kůži
- antioxidant – brání škodlivému vlivu volných radikálů na buňky lidského těla
- expektorans – usnadňuje vykašlávání hlenu z dýchacích cest, je výborný pro kuřáky i astmatiky
- tonikum – působí regeneračně, výživně a posiluje celý organismus, zvyšuje odolnost proti zátěži a stresu
- galaktogogum – estrogenní účinek anýzu zvyšuje tvorbu mateřského mléka
- stimulant krvetvorby – vysoký obsah mědi a železa zlepšuje produkci červených krvinek
- antihypertenzivum – důležitou složkou anýzu je draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak
Semínka bedrníku jsou v Indii a Pákistánu používána místo žvýkačky pro osvěžení dechu. Kromě léčebných účinků je anýz ceněn právě pro svou příjemnou chuť a vůni, díky čemuž se stává součástí mnoha receptů pro přípravu slaného a sladkého pečiva, sušenek, polévek, omáček nebo mas. Uplatňuje se i při výrobě alkoholických nápojů, nejznámější jsou francouzský pastis nebo řecké ouzo.
Tip: Vyzkoušejte naše zdravé recepty a ochutnejte něco nového s anýzem i bez něj.