Vlašské ořechy jsou také superpotravinou

vlasske-orechy

Vlašský ořech (Juglans regia) patří mezi nejoblíbenější a nejčastěji konzumované ořechy v naší zemi. Je pochoutkou, která se dá pojídat samostatně nebo je součástí nejrůznějších pokrmů – moučníků, dortů, cukroví. Málokdo ale ví, že tyto chuťově atraktivní plody mají velmi pozitivní vliv na zdraví.

Jsou zdrojem vitamínů B6, B5 B1 a B2, selenu, manganu a hlavně omega – 3 mastných kyselin. Obsažená sloučenina kyseliny gallové a ellagové stimuluje tvorbu enzymů, které zbavují tělo karcinogenů.

Tvar ořechu připomíná lidský mozek

Pod skořápkou se ukrývá plod, který tvarem připomíná lidský mozek. Není to náhoda, ořechy dodávají nejen fyzickou sílu, ale jsou také významným nutrientem pro mozek. Působí pozitivně při mozkových onemocněních a mohou snížit riziko a oddálit propuknutí Alzheimerovy choroby. V tradiční čínské medicíně se vlašské ořechy užívají zejména jako ledvinové tonikum, potrava prospívající pokožce a zádům. Plody mají antioxidační a protizánětlivé účinky, které jsou vhodné při astmatu, revmatismu a onemocnění kůže. Obsažený mangan může být nápomocen pro plodnost mužů i žen.

Nejčastější fáma, která se o vlašském ořechu šíří je, že se z něj tloustne. To ale výzkumy vyvrátily. Navíc zdravé tuky obsažené v tomto plodu mohou zredukovat nezdravé tuky, které z potravy přijímáme a dokonce zabránit jejich nepříznivým vlivům na srdce a cévy.

Pro zdravé účinky by se ořechy měly zařadit do jídelníčku alespoň dvakrát týdně. Kdo tak ještě neučinil, má nejvyšší čas se na vlašáky vydat a naloupat si zásobu na zimu. Ořechy se mohou stát chutnou součástí vánočního cukroví, ale také nahradit mlsání nezdravých smažených chipsů.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat