Před nemocí i před bleskem ochraňte se netřeskem

netresk
foto:Pixabay.com/Verena Zellweger

Nenáročný sukulent netřesk střešní (Sempervivum tectorum) je populární pro svou minimální náročnost. Často nachází uplatnění při výsadbách skalek, štěrkových záhonů a také na stále oblíbenějších zelených střechách a terasách. V nádobách, ale i na střešní krytině, býval pěstován již v době antického Říma a měl zabránit úderu blesku do domu. Tuto pověru spolehlivě dokládá české jméno ne-třesk.

Kromě okrasné funkce je však další důvod, proč si tuto skalničku vysadit alespoň do misky na balkoně. Netřesk má podobné hojivé účinky jako opěvované aloe. Jako u řady dalších sukulentů obsahují jeho dužnaté listy množství rostlinného slizu. Dále jsou zastoupeny třísloviny, malát vápenatý, kyseliny mravenčí a jablečná, flavonoidy a sacharidy. Účinky netřesku lze charakterizovat jako protizánětlivé, desinfekční, antioxidační a působící proti průjmovým potížím.

Následující přehled vám napoví, co všechno můžete netřeskem léčit:

  • dužnina rozříznutého listu přiložená na kůži uzdravuje drobná poranění, svědivé vyrážky a ekzémy, mírné popáleniny, zklidňuje bodnutí hmyzem
  • rozříznutý list přiložený několik hodin na kuří oka usnadňuje jejich vyloupnutí
  • kaše z rozmixovaných listů aplikovaná zevně na zhmožděniny podpoří jejich rychlejší hojení a působí proti otokům
  • změkčuje ztvrdlou kůži na chodidlech a patách, nahradí hydratační krémy na ruce a lokty
  • nálev je doporučován při infekcích dýchacích cest, zánětech v dutině ústní, v krku a na průduškách
  • slizové látky chrání sliznice trávícího traktu, stimulují dobrou peristaltiku střev a brání zácpě
  • třísloviny působí proti střevním parazitům a průjmům v důsledku infekcí trávícího ústrojí
  • nálev poslouží k přípravě sedací koupele při obtížích s hemoroidy, jinou možností je kašička z netřesku a olivového oleje nanesená na kosmetickém tamponu a přiložená na postižené místo po dobu 90 minut
  • antioxidační schopnosti slizu a flavonoidů chrání před volnými radikály a snižují riziko onkologických onemocnění
  • pití nálevu z netřesku pomáhá při bolestivé menstruaci a tlumí menstruační křeče

Kromě zevního užití nebo popíjení netřeskového čaje je možné konzumovat vylisovanou šťávu, v Nizozemí dokonce z mladých listů připravují salát. Receptem na posílení imunity je také netřesk s medem. Ten snadno vyrobíte ze 30 dkg rozmixovaných mladých listů netřesku smícháním s 1/2 kg kvalitního medu. Nechte na tmavém a chladném místě uležet po dobu 1 týdne, ale každý den směs promíchejte. Dospělí pak užívají 1 polévkovou lžíci 3x denně, děti 2x denně.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.