Tajemné jmelí pomáhá při léčbě rakoviny

Zdroj: Freepik.com

Jmelí bílé (Viscum album) je poloparazitická rostlina rostoucí na celé řadě hostitelských stromů. V korunách jehličnatých i listnatých stromů tvoří kulovité trsy a dosahuje stáří až několika desítek let. Termín poloparazitická se používá proto, že u jmelí dochází k fotosyntéze, ale vodu a minerály získává z hostitele.

Keltští druidové věřili ve schopnost jmelí odhánět zlé duchy, a proto ho zavěšovali o zimním slunovratu v domech. Římané zase legalizovali manželství líbáním pod jmelím. Tyto zvyky jsme sloučili do jednoho, který v období Vánoc praktikujeme dodnes. I když v magickou moc této rostliny asi už nevěříme, můžeme si ho cenit pro jeho léčebné schopnosti.

Na co se jmelí používá?

  • Výtažek ze jmelí se používá k léčbě chronického kašle a dalších respiračních onemocnění, jako je astma a bronchitida.
  • Je součástí řady farmaceutických přípravků určených pro léčbu některých typů rakoviny, obsažené látky prokazatelně zpomalují růst rakovinných buněk nebo je hubí.
  • Extrakt tlumí negativní účinky chemoterapie.
  • Zlepšuje imunitu a působí preventivně před nemocemi, jako je revmatismus a artritida.
  • Tinktura ze jmelí se aplikuje na části těla postižených dnou nebo ischiasem pro okamžitou úlevu od bolesti.
  • Přispívá ke snižování krevního tlaku, bývá součástí čajových směsí používaných při zvápenatění tepen.
  • Léčí menstruační potíže, tlumí bolest a křeče.
  • Odstraňuje návaly horka, které doprovází ženy během menopauzy.
  • Uklidňující a léčivé vlastnosti jmelí pomáhají při epilepsii, hysterii, úzkosti, nervových záchvatech a neurózách.
  • Jmelí lze také použít při potížích se spánkem, funguje jako hypnotikum.

K získání drogy jsou vhodné mladé větvičky s listy slabšími než 5 mm, které se sbírají od prosince do února. Nejkvalitnější je rostoucí na ovocných stromech. Sušení probíhá v zavěšených svazečcích při teplotě do 40 °C. Suchá nať se uchovává v celku nebo řezaná v suchu a temnu.

Ze suché suroviny snadno připravíme tinkturu, když ji dva měsíce necháme louhovat v čistém lihu na tmavém místě, potom scedíme a užíváme 15 kapek 2x denně. Nebo se připravuje studený macerát a pijí se 2 šálky denně. Ze jmelí nevaříme čaj, vysoká teplota ničí účinné látky.

Tip: Zjistěte, které bylinné čaje posílí imunitu a zaženou depresi.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat