Proč jsou bylinky vhodnější než antibiotika – I.

Zdroj: Freepik.com

Před 70 lety se v USA vyrobilo pouhých 32 kilogramů penicilínu. Pro srovnání – loni spotřebovali Češi téměř 15 milionů balení antibiotik. Jde o obrovské číslo, které ale nezahrnuje spotřebu dalších antibiotik při chovu drůbeže, prasat nebo skotu. V mase se do naší stravy dostávají stopy antibiotik, která přispívají ke zvyšování odolnosti bakterií vůči nim. Reprodukční cyklus těchto jednoduchých organismů probíhá asi ve dvacetiminutovém intervalu, jsou proto schopny velmi rychle se v dalších generacích s účinky antibiotik vypořádat.

Bylinky jsou dlouho vyvíjené biologické bytosti

Spolehlivou odpovědí na tento problém jsou byliny, které lidstvo používá k prevenci a léčbě více než 60 tisíc let. A přibližně 80 % světové populace na ně stále spoléhá. Na rozdíl od farmaceutických léků jsou bylinky složité biologické bytosti, které se pomalu vyvíjely a obsahují stovky až tisíce účinných sloučenin se synergickým efektem.

Fytoncidy („bylinná antibiotika“) jsou látky velmi komplexní povahy. Aktivní složky farmaceutických antibiotik tvoří často jedna účinná látka, ve srovnání s nimi je třeba obyčejný česnek na aktivní složky nepoměrně bohatší, najdeme v něm více než 60 sloučenin s fytoncidním účinkem. Všechny tyto chemické látky přítomné v léčivé rostlině spolupracují, aby posílily svůj účinek.

Bylinky a jejich zdravotní benefity

Léčivé byliny téměř nikdy nefungují jedním způsobem, ale spíše poskytují více zdravotních benefitů, čistí krev, posilují imunitní systém, zvyšují odolnost sliznic a zlepšují činnost vnitřních orgánů. Je důležité použít správné byliny pro různé typy infekcí.

Mezi bylinkami však existují i opravdoví univerzálové. Úžasnou rostlinou s neuvěřitelným antibiotickým účinkem je jihoamerické Lapačo – strom věčného života. Zdatné pomocníky pro boj s infekcemi však můžete najít i v domácích bylinách, třeba v cibuli a česneku.

Ve druhém dílu tohoto článku (k přečtení ZDE) najdete podrobnější výčet bylin s fytoncidním efektem se specifikovanou oblastí působení.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat