Search
Close this search box.

Proč jsou bylinky vhodnější než antibiotika – II.

Zdroj: Freepik.com

Důvody pro používání rostlinných antibiotických prostředků jsou uvedeny v první části článku – přečíst si ho můžete ZDE.

Wikipedie definuje fytoncid takto:

„Fytoncid je léčivo rostlinného původu – látka nebo droga, která brání růstu mikroorganismů (rostlinné antibiotikum). Tyto látky v rostlinách plní obrannou funkci.“

Vyšší rostliny disponují celou řadou účinných látek, kterými se brání před napadením bakteriemi a také odpuzují nejrůznější škůdce. Tyto látky mají mechanismus účinku podobný antibiotikům a rostliny jich obsahují najednou celou řadu. Komplex fytoncidních sloučenin pak poskytuje rostlině širokospektrální ochranu.

Známých fytoncidů jsou tisíce, například tomatin, allicin, lupulin, azulen, alkylisothiokyanáty a další. Podívejte se, ve kterých rostlinách jsou kupříkladu zastoupeny:

Brusinka (Vaccinium vitis-idaea)

V brusinkách se vyskytuje hojně glykosid arbutin se silnými antibakteriálními účinky. Uplatnění najde při zánětech močového měchýře a močových cest. Velmi podobné účinky mají i plody příbuzné borůvky (Vaccinium myrtillus).

Cibule (Allium cepa)

Cibule obsahuje fytoncid allicin. Poskytuje antibakteriální ochranu při infekčních onemocněních, angíně, bronchitidě nebo rýmě. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu.

Česnek (Allium sativum)

Účinnou látkou česneku je alliin. Působí proti bakteriím a mykózám, pomůže i při léčbě virových onemocnění (chřipky). Česnek navíc slouží ke snížení krevního tlaku.

Echinacea (Echinacea)

Aktivuje bílé krvinky k pohlcování původce infekce v lidském organismu a produkci protilátek. Pomáhá při onemocněních horních cest dýchacích, nachlazení, chřipce, angínách a zánětech dutin.

Eukalyptus (Eucalyptus)

Eukalyptový olej s 85% obsahem silice eukalyptolu působí antisepticky, protizánětlivě, antibakteriálně a analgeticky. Pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a bronchitidy, léčí plísňové infekce a hojí rány.

Heřmánek (Matricaria chamomilla)

Nejdůležitější účinnou složkou je chamazulén s vynikajícími protizánětlivými účinky. Léčí zánětlivá onemocnění, pomáhá při infektech dutiny ústní a hrtanu, zánětu dásní a zánětech močových cest.

Křen (Armoracia rusticana)

Ostrá vůně křenu je způsobena fytoncidním thioglykosidem, který se štěpí a uvolňuje hořčičné silice. Křen zabírá při bakteriálních i některých virových chorobách, působí také antimykoticky. Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě žloutenek, zánětů jater, infekcí močových cest i střev.

Zdroj: Freepik.com

Lapačo (Tabebuia impetiginosa)

Účinný protizánětlivý, antioxidační a bolest tišící prostředek aktivně působí proti bakteriím, houbám a parazitům. Užívá se při léčbě infekčních onemocnění, alergií a zánětů, ale také diabetu, nejrůznějších forem rakoviny či některých onemocnění jater. Lapačo se podává jako preventivní prostředek v období zvýšeného výskytu nachlazení a chřipkových onemocnění pro stimulaci aktivity imunitního systému. Uvařte si čaj Lapacho z našeho e-shopu a dopřejte si šálek zdraví.

Lichořeřišnice (Tropaeolum)

Působí proti všem bakteriím kmenu Staphylococcus pyogenes aureus a také proti streptokokům. Proto pomáhá při zánětech močových cest a ledvin a při zánětech dýchacích cest.

Rajče (Solanum lycopersicum)

Tomatin obsažený v rajčatech hubí mikroby, má antialergický účinek a napomáhá léčení zánětů v těle. Užitečné je, že snižuje možné podráždění způsobené konzumací velkého množství česneku.

Ředkvička (Raphanus sativus)

Obsahuje fytoncid rafanin, který ničí škodlivé střevní bakterie a plísně. Silice usnadňují vykašlávání, oleje působí antisepticky v oblasti sliznice ústní dutiny a nosohltanu.

Vilkakora (Uncaria tomentosa)

Studie objevily v této jihoamerické liáně skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinoové. Mají řadu příznivých efektů, působí jako antioxidanty, zneškodňují viry, bakterie a plísně a brání přeměně běžných buněk v nádorové. Uvařte si čaj Uncaria Tomentosa z našeho e-shopu Klub Energy Tábor.

Vlaštovičník (Chelidonium majus)

Vlaštovičník je řazen mezi fytoncida působící proti růstu mikroorganismů. Nať vlaštovičníku má schopnost zastavit růst buněk mikroorganismů. V lidové medicíně se vlaštovičník užívá často pro odstranění bradavic.

Zázvor (Zingiber officinale)

Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Preventivně působí proti nachlazení a chřipce, sráží horečku a mírní bolesti hlavy. Vyzkoušejte 2 recepty na léčivý zázvorový sirup.

Rostlin s fytoncidním účinkem je však nepřeberné množství. Běžně se s nimi setkáte v kuchyni. Jsou to zelené bylinky jako bazalka, oregano, pažitka, majoránka, máta, koriandr nebo rozmarýn. Požadované vlastnosti má i řada koření – anýz, fenykl, skořice, hřebíček, pepř nebo chilli. Proto se je nebojte v hojné míře používat, prospějí chuti pokrmů i vašemu zdraví.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám