Proč jsou bylinky vhodnější než antibiotika – II.

cibule-cesnek
foto:Freeimages.com/Marina G

Přírodní rostlinná antibiotika jsou používána po tisíciletí. Oproti farmaceutickým antibiotikům nemají vedlejší účinky a nepoškozují také střevní mikroflóru. Přečtěte si, kde je najdete.

Důvody pro používání rostlinných antibiotických prostředků jsou uvedeny v první části článku – přečíst si jej můžete ZDE.

Wikipedie definuje fytoncid takto:

Fytoncid je léčivo rostlinného původu – látka nebo droga, která brání růstu mikroorganismů (rostlinné antibiotikum). Tyto látky v rostlinách plní obrannou funkci.

Vyšší rostliny disponují celou řadou účinných látek, kterými se brání před napadením bakteriemi a také odpuzují nejrůznější škůdce. Tyto látky mají mechanismus účinku podobný antibiotikům a rostliny jich obsahují najednou celou řadu. Komplex fytoncidních sloučenin pak poskytuje rostlině širokospektrální ochranu.

Známých fytoncidů jsou tisíce, například tomatin, allicin, lupulin, azulen, alkylisothiokyanáty, a další. Podívejte se, ve kterých rostlinách jsou kupříkladu zastoupeny:

Brusinka (Vaccinium vitis-idaea)
V brusinkách se vyskytuje hojně glykosid arbutin se silnými antibakteriálními účinky. Uplatnění najde při zánětech močového měchýře a močových cest. Velmi podobné účinky mají i plody příbuzné borůvky (Vaccinium myrtillus).

Cibule (Allium cepa)
Cibule obsahuje fytoncid alicin. Poskytuje antibakteriální ochranu při infekčních onemocněních, angíně, bronchitidě nebo rýmě. Působí protizánětlivě a posiluje imunitu.

Česnek (Allium sativum)
Účinnou látkou česneku je alliin. Působí proti bakteriím a mykózám, pomůže i při léčbě virových onemocnění, typicky chřipky. Česnek navíc slouží ke snížení krevního tlaku.

Echinacea (Echinacea)
Aktivuje bílé krvinky k pohlcování původce infekce v lidském organismu a produkci protilátek. Pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích, při nachlazení,chřopce, angínách a zánětech dutin.

Eukalyptus (Eucalyptus)
Eukalyptový olej s až 85% obsahem silice eukalyptolu působí antisepticky, protizánětlivě, antibakteriálně a analgeticky. Pomáhá zmírňovat příznaky nachlazení a bronchitidy, léčí plísňové infekce a hojí rány.

Heřmánek (Matricaria chamomilla)
Nejdůležitější účinnou složkou je chamazulén s vynikajícími protizánětlivými účinky. Léčí zánětlivá onemocnění, pomáhá při infektech dutiny ústní a hrtanu, při zánětu dásní a při zánětech močových cest.

Křen (Armoracia rusticana)
Ostrá vůně křenu je způsobena fytoncidním thioglykosidem, který se štěpí a uvolňuje hořčičné silice. Křen zabírá při bakteriálních i některých virových chorobách, působí také antimykoticky. Používá se jako podpůrný prostředek při léčbě žloutenek, zánětů jater, infekcí močových cest i střev.

Lapačo (Tabebuia impetiginosa)
Účinný protizánětlivý, antioxidační a bolest tišící prostředek aktivně působí proti bakteriím, houbám a parazitům. Užívá se při léčbě infekčních onemocnění, alergií a zánětů, ale také diabetu, nejrůznějších forem rakoviny či některých onemocnění jater. Lapačo se podává jako preventivní prostředek v období zvýšeného výskytu nachlazení a chřipkových onemocnění pro stimulaci aktivity imunitního systému.

lb-guaranaplus-lapacho

Lichořeřišnice (Tropaeolum)
Působí proti všem bakteriím kmenu Staphylococcus pyogenes aureus a také proti streptokokům. Proto pomáhá při zánětech močových cest a ledvin a při zánětech dýchacích cest.

Rajče (Solanum lycopersicum)
Tomatín obsažený v rajčatech hubí mikroby, má antialergický účinek a napomáhá léčení zánětů v těle. Užitečné je, že snižuje možné podráždění způsobené konzumací velkého množství česneku.

Ředkvička (Raphanus sativus)
Obsahuje fytoncid rafanín, který ničí škodlivé střevní bakterie a plísně. Silice usnadňují vykašlávání , oleje působí antisepticky v oblasti sliznice ústní dutiny a nosohltanu.

Vilkakora (Uncaria tomentosa)
Studie objevily v této jihoamerické liáně skupinu látek zvanou glykosidy kyseliny quinové. Mají řadu příznivých efektů, působí jako antioxidanty, zneškodňují viry, bakterie a plísně a brání přeměně běžných buněk v nádorové.

Vlaštovičník (Chelidonium majus)
Vlaštovičník je řazen mezi fytoncida působící proti růstu mikroorganismů. Nať vlaštovičníku má schopnost zastavit růst buněk mikroorganismů. V lidové medicíně se vlaštovičník užívá často pro odstranění bradavic.

Zázvor (Zingiber officinale)
Zázvor má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Preventivně působí proti nachlazení a chřipce, sráží horečku a mírní bolesti hlavy.

Rostlin s fytoncidním účinkem je však nepřeberně větší množství. Běžně se s nimi setkáte v kuchyni. Jsou to zelené bylinky jako bazalka, oregano, pažitka, majoránka, máta, koriandr nebo rozmarýn. Požadované vlastnosti má i řada koření- anýz, fenykl, skořice, hřebíček, pepř nebo chilli. Proto se nebojte je v hojné míře používat, prospějí chuti pokrmů i vašemu zdraví.

Close