Search
Close this search box.

Vratič léčivý i jedovatý

Zdroj: Freepik.com

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je vytrvalá léčivá rostlina charakteristická pevným (až 1,5 metru vysokým) dřevnatícím stvolem, střídavě porostlým listy s pilovitými okraji a především žlutými květními úbory. Je velmi snadné zapamatovat si jeho vzhled a především typickou silnou kafrovou vůni. Hojně roste na světlých a sušších stanovištích, je velmi nenáročný. Běžně lemuje železniční trati, silnice i polní cesty, daří se mu na rumištích i na pastvinách.

Vratič v léčitelství

Doklady o používání vratiče v léčitelství pocházejí už ze starověkého Řecka. Legenda vypráví o Ganymedovi, který po nápoji z vratiče získal nesmrtelnost. Starověké civilizace využívaly silné antiseptické vlastnosti vratiče mimo jiné i pro konzervování mrtvých, pěstován býval jako léčivo na bylinných zahradách středověkých klášterů. Používal se jako prostředek působící proti střevním parazitům a k odčervení.

Účinné látky

Mezi účinné látky obsažené v nati, listech i květech vratiče patří hořké glykosidy, seskviterpenové laktony, terpeny, taniny, pryskyřice, vitamín C, kyselina citrónová, kyselina šťavelová a především éterický olej se 70% podílem neurotoxického beta-thujonu.

Tento rostlinný jed je poměrně silný, proto se v současné době kvůli možnosti snadného předávkování doporučuje vnitřní užívání vratiče pouze pod dohledem velmi zkušeného fytoterapeuta nebo ve formě bezpečných homeopatik.

Silné působení drogy je tudíž směřováno k zevní aplikaci. Antibiotických vlastností rostlinného nálevu lze využít při léčbě špatně se hojících ran a k omývání pohmožděnin a podlitin. Rostlina vykazuje také silný antirevmatoidní vliv. Od revmatických bolestí uleví vratičové koupele, připravit lze i mast nebo olej vhodný k masírování postižených míst.

Při výsadbě na okrasných zahradách a záhonech chrání okolní rostliny před škůdci. Nesnáší ho dokonce i mandelinka bramborová. Insekticidní a repelentní účinek sušeného nebo čerstvého vratiče můžete vyžít také v bytě, ze kterého vyžene obtěžující hmyz a moly.

Tip: Zjistěte, které bylinky molům a hmyzu nevoní a vyrobte si přírodní repelent nebo si zakupte v našem e-shopu Klub Energy Tábor přírodní repelent Tick-a-Tack a ukažte hmyzu, kde je jeho místo.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám