Vratič léčivý i jedovatý

vratic-obecny
foto:Pixabay.com/raben_frau

Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je vytrvalá léčivá rostlina charakteristická pevným, až 1,5 metru vysokým, dřevnatějícím stvolem střídavě porostlým listy s pilovitými okraji a především žlutými květními úbory. Je velmi snadné zapamatovat si jeho vzhled a především typickou silnou kafrovou vůni. Hojně roste na světlých sušších stanovištích a je velmi nenáročný. Běžně lemuje železniční trati, silnice i polní cesty, daří se mu na rumištích i na pastvinách.

Doklady o používání vratiče v léčitelství pocházejí už ze starověkého Řecka a legenda vypráví o Ganymedovi, který po nápoji z vratiče získal nesmrtelnost. Starověké civilizace využívaly silné antiseptické vlastnosti vratiče mimo jiné i pro konzervování mrtvých, pěstován býval jako léčivo na bylinných zahradách středověkých klášterů. Používal se jako prostředek působící proti střevním parazitům a k odčervování.

Mezi účinné látky obsažené v nati, listech i květech vratiče patří hořké glykosidy, seskviterpenové laktony, terpeny, taniny, pryskyřice, vitamin C, kyselina citrónová, kyselina šťavelová a především éterický olej s až 70% podílem neurotoxického beta-thujonu. Tento rostlinný jed je poměrně silný, proto se kvůli možnosti snadného předávkování v současné době vnitřní užívání vratiče doporučuje pouze pod dohledem velmi zkušeného fytoterapeuta nebo ve formě bezpečných homeopatik.

Silné působení drogy je tudíž směřováno k zevní aplikaci. Antibiotických vlastností rostlinného nálevu lze využít při léčbě špatně se hojících ran a k omývání pohmožděnin a podlitin. Rostlina vykazuje také silný antirevmatoidní vliv. Od revmatických bolestí uleví vratičové koupele, připravit lze i mast nebo olej vhodný k masírování postižených míst.

Při výsadbě na okrasných zahradách a záhonech chrání okolní rostliny před škůdci, nesnáší ho dokonce i mandelinka bramborová. Insekticidní a repelentní účinek sušeného nebo čerstvého vratiče můžete vyžít také v bytě, ze kterého vyžene obtěžující hmyz a moly.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.