Search
Close this search box.

Přírodní prostředky pro zmírnění bolesti prsou

Zdroj: Freepik.com

Bolest prsou se často dostavuje periodicky v závislosti na kolísání hladiny hormonů v organismu. Nejhorší bývá asi týden před menstruací, poté ustupuje. Řada ženských lékařů doporučuje problém řešit hormonální antikoncepcí, ženy mnohdy také spoléhají na léčiva určená pro tlumení bolesti, která obsahují paracetamol nebo ibuprofen. Tyto varianty ale nejsou bez rizika, zatěžují příliš organismus, zejména vaše játra.

Paradoxem je, že čínská medicína spojuje problémy s menstruací právě s játry, doporučuje jejich detoxikaci a šetrný přístup k nim. Dá se tedy říci, že analgetiky jsou potlačovány důsledky jimi neustále prohlubovaných příčin. Jde o začarovaný kruh.

Co tedy můžete udělat?

Při bolesti prsou může pomoci jemná masáž prsou při koupeli, je dobré postupovat od středu hrudníku do podpaží. Dojde ke zlepšení krevního oběhu a odtoku lymfy. Akutní bolest otupí obklad z kostek ledu zabalených do ručníku, který je aplikován na prsa po dobu 10 minut.

1) Úprava jídelníčku a bylinné čaje

Dobrým receptem je úprava jídelníčku se zvýšeným příjmem potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné pečivo. Důležitým faktorem je snížení příjmu tuků, ženy žijící v kulturách s nízkotučným stylem stravování mají obecně menší problémy a bolest prsou je až tak často netrápí. Dejte si pozor na sůl. Sodík způsobuje zadržování vody v těle, což je jeden z důvodů napjatých prsou. Na odvodnění organismu jsou vhodné některé bylinné čaje, kupříkladu z kořene pampelišky.

2) Omezení kofeinu

Někteří léčitelé doporučují vyvarovat se v těchto dnech kávy. Jestliže jste „závislá na kofeinu“, alternativou je Qi coffee, to obsahuje pouze 4 % kofeinu, hlavními složkami jsou extrakty z medicinálních hub, které dodávají této kávě nový rozměr. Na rozdíl od klasické kávy nabízí Qi Coffee prodloužené působení povzbuzujících účinků. Proto se nedoporučuje pít po 17. hodině, pokud nechcete strávit bezesnou noc.

Pro stabilizaci hormonální rovnováhy poslouží místo hormonální antikoncepce osvědčené rostliny s obsahem fytoestrogenů. Vynikajícími pomocníky jsou třeba sója, chmel, list maliníku, bazalka, pupalkový nebo lněný olej.

Opravdovým zázrakem je kotvičník zemní. Indická ajurvéda spoléhá na ašvagandu, stále více populární jsou doplňky stravy z peruánské byliny maca. U nás je bylinkáři tradičně doporučován kontryhel, který je univerzální gynekologickou léčivkou.

Pozitivně působí také dostatečné množství hořčíku a vitamínů E a B6. Zobejte proto oříšky, pšeničné klíčky a různá semínka pro více vitamínu E a hořčíku, vitamín B6 doplníte zase avokádem nebo libovým masem.

Tip: Trápí vás malá prsa? Poradíme vám 10 bylinek pro zvětšení prsou.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat