Přírodní prostředky pro zmírnění bolesti prsou

bolestiva-prsa-zneprijemnuji-zivot
foto:Freeimages.com/Sami Shah

Bolest prsou se často dostavuje periodicky v závislosti na kolísání hladiny hormonů v organismu. Nejnesnesitelnější bývá asi týden před menstruací, poté ustupuje. Řada ženských lékařů doporučuje problém řešit hormonální antikoncepcí, ženy mnohdy také spoléhají na léčiva určená pro tlumení bolesti obsahující paracetamol nebo ibuprofen. Tyto varianty ale nejsou bez rizika, zatěžují příliš organismus, zejména vaše játra.

Paradoxem je, že čínská medicína spojuje problémy s menstruací právě s játry, doporučuje jejich detoxikaci a šetrný přístup k nim. Dá se tedy říci, že analgetiky jsou potlačovány důsledky jimi neustále prohlubovaných příčin. Jde o začarovaný kruh.

Co tedy můžete udělat?
Pomoci může jemná masáž prsou při koupeli, je dobré postupovat od středu hrudníku do podpaží. Dojde ke zlepšení krevního oběhu a odtoku lymfy. Akutní bolest otupí obklad z kostek ledu zabalených do ručníku, který je aplikován na prsy po dobu 10 minut.

Dobrým receptem je úprava jídelníčku se zvýšeným příjmem potravin bohatých na vlákninu, jako je ovoce, zelenina, luštěniny a celozrnné pečivo. Důležitým faktorem je snížení příjmu tuků, ženy žijící v kulturách s nízkotučným stylem stravování mají obecně nižší výskyt bolesti prsou. Dejte si pozor na sůl. Sodík způsobuje zadržování vody v těle, což je jeden z důvodů napjatých prsou. Na odvodnění organismu jsou vhodné některé bylinné čaje, kupříkladu z kořene pampelišky.

Někteří léčitelé doporučují vyvarovat se v těchto dnech kávy. Jestliže jste “závislá na kofeinu”, alternativou je guarana, která obsahuje analog kofeinu guaranin. Tato látka je velmi pomalu vstřebávána, působí povzbudivě, ale zároveň šetrně a tlumí také bolest.

 

banner-guaranaplus-728x90

 

Pro stabilizaci hormonální rovnováhy poslouží namísto hormonální antikoncepce osvědčené rostliny s obsahem fytoestrogenů. Vynikajícím pomocníkem jsou třeba sója, chmel, list maliníku, bazalka, pupalkový nebo lněný olej. Opravdovým zázrakem je kotvičník zemní. Indická ajurvéda spoléhá na ašvagandu, stále více populární jsou doplňky stravy z peruánské byliny maca. U nás je bylinkáři tradičně doporučován kontryhel, který je univerzální gynekologickou léčivkou.

Pozitivně působí také dostatečné množství hořčíku a vitamínů E a B6. Zobejte proto oříšky, pšeničné klíčky a různá semínka pro více vitamínu E a hořčíku, vitamín B6 doplníte zase avokádem nebo libovým masem.

Štítky , , , , , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.