Search
Close this search box.

Objevte léčivou sílu kočičího drápu

Zdroj: Freepik.com

Amazonský deštný les je již více než sto let v hledáčku farmaceutických společností jako rozmanitý zdroj nových léčiv rostlinného původu. Prales je však neméně bohatou pokladnicí bylin využívaných jako potravinové doplňky. Na ploše přes miliardu akrů v Brazílii, Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru a Peru poskytuje prostor k růstu tisíců rostlinných druhů, z nichž se mnohé používají jako lidové léky – například vilkakora.

Uña de gato, kočičí dráp, vilkakora (Uncaria tomentosa)

Mezi mnoha tradičními léčivými amazonskými bylinami se v posledních letech stává stále více populární Uña de gato, kočičí dráp, vilkakora (Uncaria tomentosa). Dřevitá a révě podobná rostlina získala svůj název díky trnům ostrým jako dráp. Celý botanický rod Uncaria čítá asi 60 známých druhů, nejširší využití má právě Uncaria tomentosa – Řemdihák plstnatý.

Studie prováděné s pentacyklickými oxindolovými alkaloidy (POA) v kočičím drápu ukázaly, že tyto látky mají protizánětlivé, antimutagenní, antivirové a imunostimulační účinky. Mechanismus vlivu POA na imunitu spočívá ve zvýšení fagocózy – procesu, při kterém jsou potenciálně škodlivé elementy „pojídány“ ochrannými buňkami.

Kyseliny glykosidů v rostlině vykázaly výrazný protizánětlivý účinek, kromě toho inhibují několik typů běžných virů včetně chřipky.

Triterpenoidní saponiny vilkakory zpomalují růst některých nádorových buněk. V Rakousku lékaři předepisují extrakt z vilkakory pod názvem Krallendorn pro léčbu revmatoidní artritidy. Bylina se osvědčila jako doplněk k chemoterapii a radioterapii při léčbě rakoviny, při kterých obecně zlepšuje celkové parametry zdraví.

Kočičí dráp také pomáhá při léčbě oparu, pásového oparu a planých neštovic. Výrazně zlepšuje stav cév, snižuje krevní tlak a lze ji používat při léčbě některých kardiovaskulárních chorob. Doporučena je i při léčbě chorob zažívacího traktu, jako je zánět tlustého střeva, plynatost, poruchy střevní mikroflóry, žaludeční katary a vředy, diabetes a hemoroidy.

Přestože moderní medicína objevila vilkakoru až v 80. letech, jihoameričtí indiáni spoléhají na její sílu po dlouhá staletí. Je jedním z úžasných rostlinných léčiv, které nám umožní v případě potřeby zlepšit své zdraví bez syntetických farmaceutických prostředků. Vyzkoušejte Vilcacora čaj z našeho e-shopu Klub Energy Tábor a dopřejte si zdraví v každém doušku.

Tip: Mějte vždy po ruce potřebné bylinky, máme pro vás tipy, jak si vytvořit domácí bylinkovou lékárničku.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám