Objevte léčivou sílu Kočičího drápu

peruansky-prales
foto:Freeimages.com/dberinger5

Nenabádáme vás samozřejmě ke konzumaci drápků vašich domácích mazlíčků. Kočičí dráp je oblíbená jihoamerická léčivá rostlina s ohromujícími benefity pro naše zdraví.

Amazonský deštný les je již více než sto let v hledáčku farmaceutickýh společností jako rozmanitý zdroj nových léčiv rostlinného původu. Prales je však neméně bohatou pokladnicí bylin využívaných jako potravinové doplňky. Na ploše přes miliardu akrů v Brazílii, Venezuele, Kolumbii, Ekvádoru a Peru poskytuje prostor k růstu tisíců rostlinných druhů, z nichž mnohé se používají jako lidové léky.

Mezi mnoha tradičními léčivými amazonskými bylinami se v posledních letech stává stále více populárním Uña de gato, kočičí dráp, neboli vilkakora(Uncaria tomentosa). Dřevitá, révě podobná, rostlina získala svůj název díky trnům ostrým jako dráp. Celá botanický rod Uncaria čítá asi 60 známých druhů, nejširší využití má právě Uncaria tomentosa-Řemdihák plstnatý.

Studie prováděné s pentacyklickými oxindolovými alkaloidy(POA) v kočičím drápu ukázaly, že tyto látky mají protizánětlivé, antimutagenní, antivirové a imunostimulační účinky. Mechanismus vlivu POA na imunitu spočívá ve zvýšení fagocózy, procesu, při kterém jsou potenciálně škodlivé elementy “pojídány” ochrannými buňkami. Kyseliny glykosidů v rostlině vykázaly výrazný protizánětlivý účinek, kromě toho inhibují několik typů běžných virů včetně chřipky. Triterpenoidní saponiny vilkakory zpomalují růst některých nádorových buněk. V Rakousku lékaři předepisují extrakt z vilkakory pod názvem Krallendorn pro léčbu revmatoidní artritidy. Bylina se osvědčila jako doplněk k chemoterapii a radioterapii při léčbě rakoviny, při nichž obecně zlepšuje celkové parametry zdraví. Kočičí dráp také pomáhá při léčbě oparu, pásového oparu a planých neštovic. Výrazně zlepšuje stav cév, snižuje krevní tlak a lze ji používat při léčbě některých kardiovaskulárních chorob. Doporučena je i při léčbě chorob zažívacího traktu, jako je zánět tlustého střeva, plynatost, poruchy střevní mikroflóry, žaludeční katary a vředy, diabetes a hemeroidy.

Přestože moderní medicína objevila vilkakoru až v 80.letech, jihoameričtí indiáni spoléhají na její sílu po dlouhá staletí. Je jedním z úžasných rostlinných léčiv, které nám umožní v případě potřeby zlepšit své zdraví bez syntetických farmaceutických prostředků.

Close