Search
Close this search box.

7 důvodů, proč zařadit avokádo do jídelníčku

Zdroj: Freepik.com

Avokádo je plodem ovocného stromu hruškovce přelahodného (Persea americana). Známe ho zejména díky mexické kuchyni, kde má jeho používání dlouhou tradici. Dnes ho můžeme koupit téměř v každém marketu, takže se dostává i na naše talíře. Pokud jste ho ještě neochutnali, napravte to. Jedení avokáda přispívá k delšímu a zdravějšímu životu.

Přestože má avokádo vysoký obsah tuku, je to nutriční superstar s velkým obsahem draslíku, omega-3 mastných kyselin a luteinu. Důležitý je také podíl rozpustné a nerozpustné vlákniny.

Podívejte se, jak unikátní mix všech látek v avokádu působí pozitivně na naše zdraví:

1. usnadňuje vstřebávání vitamínů

Avokádo je bohaté na tuky, které usnadňují absorpci v tucích rozpustných vitamínů A, K, D a E. Přidáním avokáda do pokrmů může vaše tělo snáze vstřebat větší množství těchto tělu prospěšných látek z potravin, které je obsahují.

2. zmírňuje příznaky artritidy

Avokádo obsahuje fytosteroly, antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a mastné alkoholy, které působí jako protizánětlivé činidlo.

3. zmenšuje riziko některých druhů rakoviny

Směs antioxidačních a protizánětlivých látek v avokádu z něj dělá účinného bojovníka proti některým druhům rakoviny, například kůže a prostaty. Avokádo se osvědčilo také v průběhu chemoterapie, je skvělým zdrojem glutathionu, který chrání organismus před oxidačním stresem.

4. snižuje hladinu cholesterolu

Avokádo je plné mononenasycených tuků, které přispívají ke snížení hladiny špatného cholesterolu. Při konzumaci jednoho avokáda denně došlo u pacientů s vysokou hladinou cholesterolu v krvi již po jednom týdnu k razantnímu zlepšení, LDL cholesterol (ten špatný) poklesl přibližně o 20%.

5. zlepšuje zrak

Lutein a zeaxanthin jsou nezbytné pro zdraví očí. Zařazení avokáda do každodenní stravy pomáhá chránit tkáně oka před poškozením sluncem, vznikem šedého zákalu a degenerací žluté skvrny, která vede k postupné ztrátě zraku.

6. posiluje zdraví srdce i jater

Mono a polynenasycené tuky v avokádu redukují riziko onemocnění srdce. Vysoký obsah draslíku snižuje krevní tlak. Vitamín B6 a kyselina listová regulují hladinu homocysteinu v krvi. Avokádo je také na seznamu potravin, které čistí játra.

7. podporuje hubnutí

Přestože je struktura avokáda krémovitě hladká, může jeden středně velký plod obsahovat až 15 gramů vlákniny. Ta způsobí, že rychleji dosáhnete pocitu nasycení.

Takže až příště v obchodě potkáte bedýnku s avokády, přidejte nějaké do svého košíku. Přesvědčíte se, že zdravé znamená v tomto případě i lahodné, vlastně přelahodné. Přikládáme rovnou tipy na avokádové recepty aneb jak připravit avokádo na mnoho různých způsobů.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám