Devatero pohádkových přínosů meduňky

medunka-lekarska
foto:Freeimages.com/Michael & Christa Richert

Vynikající reputaci však získala pro svůj vliv na vitalitu a dlouhověkost. Vědecké studie tyto účinky jen potvrzují. Přečtěte si výčet 9 hlavních výhod, kterými své uživatele meduňka potěší.

1. zklidňuje mysl
Meduňka lékařská slouží po staletí v aromaterapii. Říká se, že čistá a sladká vůně oleje podporuje pocit uvolnění a klidu.

2. podporuje klidný spánek
Meduňka také podle výzkumů podporuje klidný spánek. Osvědčila se u dětí nebo u žen trpících poruchami spánku v menopauze.

3. omlazuje pleť
Meduňka je doposud přidávána do kosmetických přípravků pro svůj uklidňující účinek na kůži. Zklidňuje a vypíná pokožku, odstraňuje jemné vrásky.

4. zvyšuje bdělost
Ačkoli meduňka uklidňuje mysl, studie prokázaly pozitivní vliv na bdělost v důsledku navozené lepší nálady a psychického klidu.

5. zlepšuje paměť a usnadňuje řešení problémů
Při užívání byl zaznamenán výrazný účinek u pozorovaných osob bez ohledu na věk. Látky obsažené v rostlině podporují paměťové funkce mozku, zvyšují intelektuální výkon.

6. působí silně antioxidačně
Meduňka obsahuje antioxidanty, které udržují buňky v bezpečí před poškozením volnými radikály.

7. podporuje játra
Meduňka působí jako účinný jaterní lék při ochraně před škodlivými účinky způsobené toxiny. Také podporuje v játrech přirozenou tvorbu dvou přírodních antioxidantů, glutathionu a superoxid dismutázy.

8. stabilizuje normální hladinu cukru v krvi
Stejně jako další byliny, které mají hodně antioxidantů, také vyrovnává hladinu cukru v krvi.

9. chrání mozkové buňky
Kromě pozitivního vlivu na paměť, myšlení a vyrovnanost meduňka chrání fyzicky mozek před poškozením. Eugenol neutralizuje volné radikály předtím, než mohou napadnout mozkové buňky, rozmarýnová kyselina ukázala slibné výsledky při léčbě následků mrtvice.

Meduňku lze užívat jako čaj nebo čerstvou jako ingredienci pokrmů. Ať už se rozhodnete pro libovolný způsob užití, pro nejlepší účinek ji vybírejte v organické kvalitě. Obdobně jako další bylinky ji není obtížné pěstovat doma a mít ji tak vždy k dipozici.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.