Lipový květ přijde v zimě vhod

lipovy-kvet
foto:Pixabay.com/Jenő Szabó

Lípa je našim národním stromem a můžeme na něj být právem hrdí. Staré lípy jsou monumentální stromy, které na mnoha místech vlasti patří k dominantám krajiny, jinde z nich jsou vysázeny nádherné aleje. Lípy mají rádi včelaři, ale lipové květy mají velké uplatnění také v lidové medicíně.

Pro sběr léčivých květů se nejvíce hodí lípa malolistá (Tilia cordata), známá také pod názvem lípa srdčitá. Od ostatních druhů lip ji spolehlivě rozeznáte, její listy jsou malé a na spodní straně čepele je žilnatina v místě, kde vyrůstá od stopky, porostlá jemnými rezavými chloupky. Zlatozelené květy lip je nutné nasbírat do poloviny července dříve než se všechny promění v drobné kulovité plody. Ideální pro sběr jsou suché slunné dny. Sušení by mělo probíhat na suchém stinném místě.

V lipových květech byla analyzována pestrá škála obsahových látek – polysacharidy, silice, flavonoidy, glykosidy, sliz, třísloviny, fytosteroly nebo stopové prvky jód a mangan. Díky tomuto složení má čaj z nich připravený silný léčivý účinek.

  • při chřipce a nachlazení pomáhá uvolňovat hleny a mírní podráždění vyvolávající intenzivní kašel
  • kyselina p-kumarová vyvolává pocení, takže je výborným prostředkem pro detoxikaci organismu a při srážení horečky
  • reguluje vysoký krevní tlak, zpevňuje cévy a snižuje hladinu cholesterolu
  • antioxidační látky quercetin a kempferol eliminují škodlivé vedlejší produkty buněčného dýchání a zpomalují stárnutí
  • je pomocníkem při stresu, úzkosti a psychické labilitě doprovázené změnami nálad
  • používá se při mírnění žaludečních a zažívacích obtíží, redukuje nadýmání a stimuluje správné vylučování
  • léčí záněty močového měchýře, močových cest a ledvin
  • velký obsah antioxidantů je výbornou prevencí před různými formami rakovinného bujení

Jak vidíte, sběr lipových květů za trochu té námahy stojí. Voňavý čaj vám při nejrůznějších obtížích přinese úlevu a zároveň skvěle chutná. Neměli byste to ale s jeho pitím, podobně jako u jiných bylinek, přehánět. Maximem jsou 3 šálky denně.

Štítky , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.