Komplementární léčba Crohnovy choroby

muz-v-nemocnici

Crohnova choroba je název pro nespecifický chronický zánět postihující trávicí ústrojí. Příčiny propuknutí nejsou známy, onemocnění se nejčastěji vyskytuje u obyvatel průmyslově vyspělých zemí okolo dvacátého roku života, další rizikovou skupinou jsou pak lidé ve věku 50-70 let. Výzkumy poukazují na pravděpodobný vliv prostředí, nevhodného stravování, uspěchaného životního stylu a stresu jako spouštěče autoimunitní reakce provázející vznik Crohnovy choroby. Nemoc se projevuje bolestí břicha, průjmy, zvýšenou teplotou, hubnutím, únavou, ale také kloubními nebo očními záněty.

Moderní medicína nedokáže tuto nemoc porazit, proto se v akutní fázi zaměřuje na tlumení zánětu a potlačení imunitních reakcí, hojně jsou k tomuto účelu využívány aminosalicyláty, kortikosteroidy a imunosupresiva. Po dosažení klidového stadia-remise, pak dochází většinou ke snížení medikace. Protože dlouhodobé užívání těchto farmak může mít řadu nežádoucích účinků, je vhodné upravit životní styl a dietu tak, aby bylo dávkování co nejnižší. V tomto období se osvědčuje také komplementární(doplňková) léčba.

 

Jak držet Crohna na uzdě?

Nutná dietní omezení
Vynechejte tučná, příliš sladká, slaná a nadmíru kořeněná jídla. Omezte příjem pečiva obsahujícího lepek. Zejména u stenózního poškození střeva dejte pozor na potraviny s vysokým podílem hrubé nestravitelné vlákniny. Vyvarujte se nekysaných mléčných výrobků. Vhodné jsou naopak libové maso, brambory, rýže, vybraná zelenina(mrkev, špenát, brokolice, květák, rajčata) vařená v páře nebo zeleninové pyré, měkké druhy ovoce(meruňky, broskve, švestky, banány, avokádo).

Probiotika a prebiotika
Je obecně známo, že probiotické kultury v mléčných kysaných výrobcích pomáhají navodit zdravé prostředí ve střevech a chrání je před škodlivými bakteriemi. Co jsou ale prebiotika? Jde o nestravitelnou vlákninu, která v trávícím traktu vytváří živnou půdu pro růst žádoucí mikroflóry. U Crohnovy choroby nejsou doporučovány zdroje prebiotik jako luštěniny nebo zelí. Upřednostňovány jsou ke střevu  šetrné zdroje inulínu jako kořeny čekanky a pampelišky, sedmikrásky, artyčoky, tepelně zpracované cibule a česnek.

Přísun minerálů
Zasažená střeva nedokáží absorbovat minerály ve stejné míře jako zdravý trávící trakt. Tělo tak může zažívat deficit důležitých minerálů jako vápník a hořčík, který se projevuje osteoporózou. Nedostatek železa vede k chudokrevnosti, zinek je nutný pro modulaci imunity a tlumení zánětů. Minerály lze doplnit třeba preparáty v tabletkách nebo zajistit jejich zvýšený příjem ve stravě.

Detoxikace a alkalizace
Lidské tělu neustále produkuje řadu toxinů, kterých se musí zbavit. U pacientů postižených Crohnovou nemocí se velmi osvědčují zelené doplňky stravy, zejména mladý ječmen a chlorella. Tyto chlorofylem nabité superpotraviny mají navíc prebiotické účinky a podporují také správnou krvetvorbu. Pokuste se minimalizovat toxické působení prostředí na váš organismus, zanechte také kouření.

lb-chlorella

 

Pitný režim a bylinky
Dbejte na dostatečný denní příjem tekutin. Nevhodné jsou alkoholické nápoje, káva, sycené limonády a perlivé vody, které mají dráždivé účinky. Abyste nebyli odkázáni pouze na pití čisté vody, připravujte si podle chuti bylinkové čaje z máty, fenyklu, heřmánku, kontryhelu nebo řebříčku. Jestliže vás obtěžuje nadýmání, vyzkoušejte odvary z kmínu, hořce nebo koriandru. Přislazujte medem nebo stévií spíše než rafinovaným bílým cukrem.

Tlumení zánětu
I když vám gastroenterolog předepíše léčiva pro udržovací léčbu, nemusíte být závislí pouze na nich. Příroda je zásobárnou škály potravin s protizánětlivými vlastnostmi, které mohou pomoci předepsané dávky farmak po dohodě s lékařem snížit. V tomto ohledu vynikají třeba kurkuma, rakytník, brusinky, borůvky nebo exotické bobule açai a maqui. Velmi příznivý vliv je pozorován při podávání vilkakory, andské byliny známé také pod názvem kočičí dráp. Oproti aminosalicylátovým a kortikosteroidním preparátům nemají tato rostlinná léčiva negativní vedlejší účinky na organismus.

guaranaplus-vilkakora

 

Odbourání stresu
Stres je jedním ze zásadních rizikových faktorů, který zhoršuje průběh onemocnění. Bojovat s ním lze zabrzděním hektického životního tempa, změnou zaměstnání, dostatkem spánku, cvičením jógy, masážemi a jinými relaxačními technikami. Do pohody se snáze dostanete s bylinkami na uvolnění-třezalkou, andělikou, meduňkou, měsíčkem, mateřídouškou nebo chmelem.

Crohn a sex
Ataky Crohnovy choroby často silně nabourají hladinu pohlavních hormonů. Na sex obvykle nebývá pomyšlení, pacienti všeobecně trpí ztrátou libida, pokles hormonů provází úbytek síly a vytrvalosti. Ženy se mohou potýkat s bolestivou menstruací a nepravidelným cyklem. Po překonání akutní fáze choroby lze sexuální touhy a funkce obnovit dodáním fytohormonů. U žen pomáhá maca, která zajistí stabilizaci hladiny estrogenu a estradiolu. Mužům vrací zpět sílu kotvičník zemní, který stimuluje tvorbu testosteronu. Pacienti s Crohnem bývají hojně frustrováni fyzickými omezeními souvisejícími s chorobou a poklesem sebevědomí, zejména po chirurgických zákrocích a vyvedení stomie. S chápavým a láskyplným partnerem lze však vést hodnotný sexuální život.

 

Nepropadejte beznaději

I když budete mít pocit, že Crohnova choroba obrátila váš život naruby a srazila vás do kolen, nevzdávejte se optimistických vyhlídek. Konzultujte své potíže s ošetřujícím lékařem, podle svých možností se poraďte také s celostním terapeutem, dietologem nebo nutričním poradcem. Vytvořte společně optimální plán léčby, který kombinací metod umožní prožívat dny bez nepříjemných symptomů.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat