Search
Close this search box.

11 důvodů, proč si natrhat třešně

Zdroj: Freepik.com

Dozrávající třešně jsou indikátorem začínajícího léta. Jde o tradičně pěstované ovoce, které nabízí díky pestrosti vyšlechtěných druhů možnost několikatýdenního času sklizně, takže si je můžeme dopřávat čerstvě načesané poměrně dlouhou dobu. A protože jsou doslova nabité vitamíny, minerály a přírodním barvivem se silným antioxidačním účinkem, je dobré dopřávat si je v hojné míře. Kromě sladkého pohlazení výrazně pomáhají tělu v boji proti zánětům, oxidačnímu stresu a dalším neduhům.

Zde je seznam důvodů, proč si pro ně vylézt na strom

1. Antioxidační kúra

Vysoká hladina antioxidantů v třešních pomáhá tělu bojovat proti volným radikálům, zpomaluje proces stárnutí a doporučuje se i jako alternativní léčba kožních onemocnění. Třešně jsou vítanou součástí očistných terapií, zbavují toxinů játra a ledviny.

2. Jsou dobré pro srdce

Mají velmi vysoký podíl draslíku, který pomáhá regulovat srdeční frekvenci a vysoký krevní tlak. Antokyany se navíc podílí na regulaci hladiny špatného cholesterolu. Třešně chrání organismus před infarktem a mrtvicí, na jejichž vzniku se podepisují právě uvedené zdravotní neduhy.

3. Ulevují při osteoartritidě

Třešně mají spolehlivý protizánětlivý účinek. Přinášejí proto úlevu a léčí zánětlivé procesy okolních tkání při postižení onemocnění kloubů.

4. Přírodní lék na dnu

Dna neboli pakostnice je bolestivý zánět kloubu u kořene palce na noze, základní příčinou dny je hyperurikémie. Antokyany a bioflavonoidy v třešních brání vzniku zánětu, třešně podporují zdravou činnost ledvin a neutralizují kyselinu močovou.

5. Tlumí bolesti svalů

Denní porce třešní výrazně redukuje bolestivost svalů po fyzické námaze a podporuje jejich rychlou regeneraci.

6. Jsou prevencí před rakovinou tlustého střeva

Látky obsažené v třešních pomáhají lépe vylučovat karcinogenní látky ze střevního traktu. Třešně jsou také solidním zdrojem vlákniny, která je nutná k dobrému trávení a pravidelnému vyprazdňování.

7. Podporují činnost štítné žlázy

Třešně jsou fantastickým přírodním zdrojem jódu nezbytného pro správnou funkci štítné žlázy. Ta ho využívá k produkci hormonů tyroxinu a trijodtyroxinu, které řídí v těle spotřebu energie.

Zdroj: Freepik.com

8. Doplněk při léčbě Alzheimerovy choroby

Plody třešní v sobě ukrývají komplex antioxidačně působících látek, které působí neuroprotektivně. Jde především o vitamíny C, E a přírodní barvivo antokyan.

9. Chrání před cukrovkou

Třešně mají ve srovnání s jinými druhy ovoce velmi nízký glykemický index – 22. Zvyšují také produkci inzulínu. To z nich dělá ideální součást jídelníčku dietního režimu diabetiků a při problémech s vyšší hladinou cukru v krvi.

10. Omezují ukládání břišního tuku

I když je v třešních asi 10% cukrů, ztloustnutí po nich nehrozí. Z 80% je tvoří voda, nemají v sobě prakticky žádný tuk a poměrně rychle zasytí. Studie navíc poukázaly, že třešně zpomalují rozvoj abdominální obezity, tedy nadměrného ukládání tuku v oblasti břicha.

11. Pomáhají s usínáním

Třešně jsou dobrým pomocníkem při nespavosti a potížích s usínáním. Obsahují totiž melatonin, který pozitivně ovlivňuje usínání a kvalitu spánku a po ránu zase dosažení rychlejší bdělosti.

Pokud se vám třešní nebo višní urodí hodně a nestačíte je zkonzumovat v přirozené formě, můžete je zpracovat různými způsoby. Hodí se do kompotu, marmelády nebo džemu, plody lze vypeckovat a nasušit nebo z nich vylisovat šťávu, která v mrazáku vydrží řadu měsíců.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám