Léčivý tužebník – při bolestech služebník

tuzebnik jilmovy

Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je vytrvalá léčivá bylina rostoucí vyjma nejjižnějších oblastí na celém území Evropy, ve velké části Asie a zavlečena byla také do Severní Ameriky. Jde o vlhkomilnou rostlinu, proto se s ní nejčastěji setkáte v mokřadech, na vlhkých loukách a březích vodních toků. Běžně dorůstá velikosti od 50 cm do 150 cm, ojediněle až do dvou metrů. Pro léčivé účely se využívá nať rostlin s maximálně 70 cm lodyhou a zejména vonící bílá květenství. Ideálním obdobím sběru jsou letní měsíce – červen, červenec a srpen.

Lidovou medicínou je tuženbík využíván ji po staletí

Pro léčebné účely je tužebník lidovou medicínou využíván již po celá staletí. Všímali si ho však také mnozí učenci. Například již v roce 1597 botanik John Gerard napsal, že vůně tuženíku oblažuje smysly. V roce 1652 anglický lékař Nicholas Culpeper zaznamenal příznivé účinky rostlinné drogy na trávení. Voňavé kytice tužebníku zdobily také komnaty anglické královny Alžběty I. Tužebník byl podobně jako kůra vrby bílé využíván k získávání izolované kyseliny salicylové. A pro zajímavost, základ názvu Aspirin, slovo „spirin“, vzniklo odvozením od staršího vědeckého jména tužebníku jilmového, Spiraea ulmaria.

Léčivé využití tužebníku jilmového

Droga obsahuje éterické oleje, flavonoidy, spirein, vanilin, třísloviny, minerály a v neposlední řadě salicylaldehyd a methylsalicylát, tedy sloučeniny s účinkem srovnatelným s populárním Aspirinem. Výčet medicinálních účinků je poměrně široký. Tužebníkový čaj se používá při nachlazení a pro snížení horečky. Tlumí bolesti kloubů při revmatismu, uleví od bolestí hlavy a zubů. Léčí zánětlivé procesy v těle, působí antibakteriálně a močopudně, proto je vhodný i při nemocech močového ústrojí a ledvin. Pozitivní vliv má také při chronických průjmech.

Jak sušit tužebník a doporučené dávkování

Tužebník se šetrně suší za nízkých teplot do 40 stupňů Celsia, nálev připravíte z jedné lžičky sušené byliny vyluhované za 10 minut v šálku horké vody. Doporučené dávkování je 2 až 3 šálky denně. Tužebník by neměly užívat těhotné a kojící ženy, malé děti, astmatici a vyvarovat se ho musí také jedinci, u nichž dochází k nežádoucím interakcím při požití salicylátů. 

Někteří léčitelé jej doporučují také pacientům s žaludečními vředy, ale vzhledem k erozivním účinkům salicylátů na sliznici gastrointestinálního traktu je tato terapie více než sporná.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se vyhnete ranní únavě?

Známe to všichni. Vykročíme z postele levou nohou a cítíme se pod psa, ranní únava nečekaně přichází. Většinou jde pouze o chvilkový moment,

Tělo a kondice

6 projevů, že se málo hýbete

Pohyb je pro tělo velmi důležitý, zvyšuje fyzickou kondici a udržuje člověka v psychické pohodě. Jak poznat, že ho máte nedostatek a na

Tělo a kondice

Co s namoženými svaly po tréninku?

Namožení svalů potká čas od času každého, kdo pravidelně provádí fyzickou aktivitu. Je to nepříjemný problém doprovázený intenzivní bolestí a neschopností vykonávat