Bylinky pro léčbu salmonelózy

vejce
foto: Pixabay.com/Eak K.

Hlavními příčinami nákazy bakteriemi druhu Salmonella enteritidis obvykle bývají nedostatečně tepelně upravená strava a konzumace syrových vajec jako součásti majonéz nebo zmrzliny. Teploty nad 75° Celsia bakterie salmonely spolehlivě ničí a proto se vhodnou tepelnou úpravou potravin riziku salmonelózy vyhnete. Jestliže však člověk bakterie salmonely pozře, dochází během následujících 6 – 72 hodin k nástupu příznaků nemoci. Akutní příznaky salmonelové gastroenteritidy zahrnují horečku, bolesti kloubů, nevolnost, křeče v břiše, zvracení a průjem.

Vzhledem k tomu, že v průběhu nemoci dochází ke značnému úbytku tekutin v těle, je nutné vhodnou formou organismus rehydratovat a doplnit soli. Použít můžeme iontový přípravek zakoupený v lékárně nebo si připravit domácí rehydratační roztok z 1 litru převařené vody, 8 čajových lžiček cukru, 1 lžičky soli a 1 šálku neslazeného ovocného džusu. Příjem tekutin a rovněž léčebné účinky zajistíte pitím bylinkových čajů. Měsíčkový čaj působí antimikrobiálně, stejně jako čaj mátový, který navíc poskytuje sedativní efekt a mírní křeče ve střevech. Čaj z maliníku působí proti průjmu a jako relaxant střeva.

Jakmile přejde nejhorší první stadium nemoci (obvykle za 24 hodin), lze proti bakteriím salmonely vytáhnout do boje také s jejich přírodními zabijáky, například mletým hřebíčkem a skořicí, česnekem, zázvorem, extraktem ze slupek černého ořechu, lapačem rudým, vodilkou kanadskou, eukalyptovým a grepovým olejem. Antimikrobiální esenciální sloučeniny rovněž obsahují oblíbené kuchyňské bylinky jako rozmarýn, tymián, bazalka, oregano a šalvěj. Při těžké nákaze salmonelózou může nemoc způsobit poškození jater. Jejich detoxikaci a regeneraci nejlépe podporuje užívání ostropestřce mariánského.

Ve střevech dochází také k hromadění toxinů. Pro jejich navázání a spolehlivé vyloučení z těla výborně slouží střevní absorbenty na bázi aktivního uhlí nebo přírodního čištěného jílu.

Po odeznění akutní fáze, při které jsou doplňovány především tekutiny pomocí čajů, minerálek nebo iontových nápojů, je nutné tělu zajistit dostatečné zásobování živinami. Na řadu by měla přijít dieta zahrnují nejdříve starší pečivo, rýži, bramborovou kaši a vařenou mrkev. Postupně lze pak přidávat další pokrmy, nasadit potraviny s probiotickým účinkem a potravinové doplňky pro obnovu normální činnosti střevního traktu jako jsou chlorella a spirulina.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.