5 superpotravin, které zlepší zdraví srdce

boruvkove-srdce
foto: Pixabay.com/Ma_Rika

Kardiovaskulární choroby se staly jedněmi z nejběžnějších vážných nemocí dnešní doby. I když moderní medicína dokáže lidi jimi postižené léčit a prodloužit jim život třeba o dlouhá léta, je třeba mít na mysli, že kvalita takového života může být velmi snížena. A přes veškerou lékařskou péči jsou choroby srdce a oběhového systému jednou z nejčastějších příčin úmrtí západního světa.

Jestliže se chcete dožít vysokého věku, je na místě zavčasu pečovat o své kardiovaskulární zdraví. Zejména, jestli se jsou ve vaší rodinné anamnéze případy nemocí srdce a cév. Je všeobecně známo, že kardiovaskulárnímu systému prospívá střídmost, ale pestrost v jídle, pouze umírněná konzumace alkoholu, život bez tabáku, dostatek aktivního pohybu a adekvátní regenerace a relaxace.

Pokud se budete těmito jednoduchými radami řídit, je pravděpodobné, že na světě pobudete o pár let déle než lidé, kteří takto ukáznění nejsou. Nemusíte se obávat ani občasného porušení životosprávy. Lepší je však dopřávat si všeho s mírou. Bát se však rozhodně nemusíte následujících tří potravin a dvou nápojů, které naopak vašemu srci a cévám výrazně prospívají.

 

1. Hořká čokoláda

Kvalitní čokoláda s vysokým podílem nepraženého kakaového prášku je plná užitečných sloučenin, které pomáhají zlepšit krevní oběh, regulují krevní tlak a snižují vysokou hladinu špatného cholesterolu. Flavonoidy přítomné v kakaové hmotě navíc zabraňují tvorbě krevních sraženin a chrání buňky před volnými radikály. Výhodou opravdu dobré a silné čokolády je také to, že její výrazná intenzívní chuť dokáže uspokojit mlsný jazyk i bez nadbytečného cukru.

 

2. Borůvky

Borůvky jsou pro srdce super, nicméně podobný efekt jako ony zaručí celá řada dalších bobulových plodů – jahody, brusinky, rybíz, maliny nebo ostružiny. Excelují totiž v množství antioxidantů antokyanů, které plodům propůjčují červenou a modrou barvu. Tyto pigmenty přispívají ke snížení krevního tlaku a lepší dilataci cév. Borůvky a jim podobné bobule mají nízký obsah tuku, ale jsou bohaté na vitamíny A, C a zejména vitamín K zodpovědný za metabolismus proteinů cévní stěny.

 

3. Ořechy

Mandle, vlašské ořechy, pistácie, arašídy, lískové nebo makadamové ořechy, všechny obsahují sloučeniny užitečné pro vaše srdce. Vitamín E napomáhá redukovat špatný LDL cholesterol. Mají také vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, především ořechy vlašské. Omega-3 mastné kyseliny sice velmi mírně hladinu LDL cholesterolu zvyšují, ale snižují jeho schopnost způsobovat aterosklerózu. Obavy nemusíte mít ani z toho, že by se ořechy podepsaly na vaší hmotnosti, budete po nich spíše štíhlí. Dejte si ale majzla na solené oříšky. Nadbytek soli srdci nesvědčí.

 

4. Červené víno

Červené víno je překvapivě nápojem s pozitivními účiny na srdce a cévní soustavu. Obsahuje antioxidanty, které zvyšují hladinu lipoproteinu s vysokou hustotou – jinými slovy prospěšného typu cholesterolu. Tak pomáhá předejít poškození tepen. Některé vědecké studie poukazují na zjištění, že atioxidant resveratrol dokáže aktivovat enzym sirtuin SIRT1 a jeho prostřednictvím modulovat krevní tlak, imunitní systém a energetický metabolismus. Mějte však na mysli, že červené víno obsahuje alkohol, takže jeho denní konzumace by neměla překročit 1 až 2 decilitry.

 

5. Zelený čaj

I když zelený čaj není tak populární jako káva, dokáže tělo obdobně jako ona stimulovat k většímu výkonu a potlačuje únavu. Kvalitní druhy zeleného čaje, zejména japonský čaj matcha, vynikají vysokým obsahem katechinů, především epigallokatechin galátu (EGCg). Jemu pravidelní pijáci zeleného čaje vděčí za nižší hladinu špatného LDL cholesterolu a současně vykazují vyšší hladinu dobrého HDL cholesterolu. Pokud budete pít denně několik šálků zeleného čaje matcha, snížíte o desetinu pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.