Voňavé bylinky molům nevoní

koláž: BylinkyDnes.cz

Mol šatní je známý škůdce, jehož larvy potřebují pro svůj vývoj keratin. Ten získávají tak, že si pochutnávají na vlně, kůži, peří, bavlně nebo lnu. Jakmile objevíte na svých oděvech z těchto přírodních materiálů vykousané díry, určitě máte ve skříni moly, i když jste žádného poletujícího motýlka nezahlédli.

Molům svědčí temno, teplo a vlhko. Pokud jim tyto podmínky poskytnete, budou se vesele množit. Dobrou ochranou proti nim jsou naopak dobrá cirkulace vzduchu, chlad, světlo a sucho. Mrazivé suché zimní dny jsou proto ideálním časem, kdy byste měli šatník důkladně provětrat, nejlépe na dvorku, terase nebo balkóně. Oblečení nechte na čerstvém povětří hezky promrznout a pak je řádně vyklepte. Skříně a komody pečlivě vyluxujte a vytřete. V místnosti zajistěte dostatečnou výměnu vzduchu a přístup denního světla.

Z chemických přípravků proti molům je nejznámější naftalín, jehož účinnou složkou je polycyklický uhlovodík naftalen. Ten svým pachem moly odpuzuje a jakmile jím prostoupí vaše oděvy, budete zase vy podobně odpuzovat lidi ve svém okolí. Způsobuje také spoustu vážných zdravotních obtíž, takže na toto řešení, jak se zbavit molů, raději zapomeňte.

Na pomoc si vezměte osvědčené přírodní prostředky našich babiček. Na moly působí jako repelenty řada známých a dostupných bylinek. Jedničkou mezi nimi je levandule. Výborné jsou také pelyněk, vratič, svízel vonný, komonice lékařská, rozmarýn, tymián, routa vonná, šalvěj nebo tabák. Pomoc můžete hledat i v kořenkách. Molům vadí aromatické složky obsažené ve skořici, hřebíčku či badyánu.

Do šatníku můžete jednoduše pověsit kytičku usušených bylinek, případně bylinky nebo směs bylin nebo koření vložit do plátěného pytlíčku. Bylinky pak čas od času vyměňte za čerstvé. Jestli zrovna nemáte sušené bylinky po ruce, použijte špalíček z měkkého dřeva a kápněte na něj trošku levandulového, mátového nebo rozmarýnového esenciálního oleje a nechte vsáknout. V obchodech můžete také koupit kousky dřeva cedrového, jehož vůně molům není příjemná. Praktické jsou zejména cedrové kroužky které jednoduše navléknete na háček ramínka na šaty, takže vám ve skříni nebudou překážet.

Uvidíte, že moly už ve skříni neuvidíte.

Štítky , , , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.