Search
Close this search box.

Voňavé bylinky molům nevoní

Zdroj: Freepik.com

Mol šatní je známý škůdce, jehož larvy potřebují pro svůj vývoj keratin. Ten získávají tak, že si pochutnávají na vlně, kůži, peří, bavlně nebo lnu. Jakmile objevíte na svých oděvech z těchto přírodních materiálů vykousané díry, určitě máte ve skříni moly, i když jste žádného poletujícího motýlka nezahlédli.

Kde se molům daří nejvíce

Molům svědčí temno, teplo a vlhko. Pokud jim tyto podmínky poskytnete, budou se vesele množit. Dobrou ochranou proti nim jsou naopak dobrá cirkulace vzduchu, chlad, světlo a sucho. Mrazivé a suché zimní dny jsou proto ideálním časem, kdy byste měli šatník důkladně provětrat, nejlépe na dvorku, terase nebo balkóně. Oblečení nechte na čerstvém povětří hezky promrznout, a pak je řádně vyklepejte. Skříně a komody pečlivě vyluxujte a vytřete. V místnosti zajistěte dostatečnou výměnu vzduchu a přístup denního světla.

Chemické prostředky proti molům nepoužívejte

Z chemických přípravků proti molům je nejznámější naftalín, jehož účinnou složkou je polycyklický uhlovodík naftalen. Ten svým pachem moly odpuzuje, a jakmile jím prostoupí vaše oděvy, budete zase vy podobně odpuzovat lidi ve svém okolí. Způsobuje také spoustu vážných zdravotních obtíží, takže na toto řešení, jak se zbavit molů, raději zapomeňte.

Přírodní prostředky proti molům – bylinky

Na pomoc si vezměte osvědčené přírodní prostředky našich babiček. Na moly působí jako repelenty řada známých a dostupných bylinek. Jedničkou mezi nimi je levandule. Výborné jsou také pelyněk, vratič, svízel vonný, komonice lékařská, rozmarýn, tymián, routa vonná, šalvěj nebo tabák. Pomoc můžete hledat také v kořenkách. Molům vadí aromatické složky obsažené ve skořici, hřebíčku či badyánu.

Do šatníku můžete jednoduše pověsit kytičku usušených bylinek, případně bylinky, směs bylin nebo koření vložit do plátěného pytlíčku. Bylinky pak čas od času vyměňte za čerstvé. Jestli zrovna nemáte sušené bylinky po ruce, použijte špalíček z měkkého dřeva a kápněte na něj trošku levandulového, mátového nebo rozmarýnového esenciálního oleje a nechte vsáknout. V obchodech můžete také koupit kousky cedrového dřeva, jehož vůně molům není příjemná. Praktické jsou zejména cedrové kroužky, které jednoduše navléknete na háček ramínka na šaty, takže vám ve skříni nebudou překážet.

Uvidíte, že moly už ve skříni neuvidíte.

Tip: Další zajímavé bylinky i jejich účinky najdete v rubrice Fytoterapie.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám