Search
Close this search box.

20 možností, jak využít kávovou sedlinu

Zdroj: Freepik.com

I když instantní káva způsobila, že turka si dáváme stále méně často, přesto jsou mezi pijáky kávy milovníci právě tohoto druhu nápoje. Příprava kávy je zajímavý obřad, na jejímž konci je kávová sedlina, která zůstane v hrníčku. Oplachování takového kousku nádobí je problematičtější. Lógr by rozhodně neměl zůstat v šálku při mytí v myčce, může způsobit i ucpání odpadového potrubí kuchyňského dřezu. Většinou ho proto vyhazujeme zcela bez užitku do odpadkového koše. Podobně se vyextrahované mleté kávy zbavujeme z misky se sítkem z kávovaru.

Jak využít kávovou sedlinu

Možná vám to bude připadat směšné, ale nejde o úplně bezcennou surovinu. Je neuvěřitelné, že lidé vymysleli spoustu způsobů, jak ji opětovně použít. Nemáme zrovna na mysli přípravu fenoménu socialistického pohostinství „druháku“ – kávy vzniklé opětovným zalitím lógru vařící vodou. Už by vám asi moc nechutnala. Inspirujte se raději následujícími osvědčenými nápady.

Pohltí zápachy

Usušený lógr nasypte do misky a vložte do lednice. Funguje v tomto případě obdobně jako jedlá soda a absorbuje případný pach nebo výrazné vůně skladovaných pokrmů.

Neutralizuje aroma po česneku a cibuli

Po krájení cibule nebo česneku vydrhněte krájecí prkénko i své ruce malým množstvím sedliny a důkladně opláchněte. Neutralizuje se tím nepříjemné aroma.

Vyčistí připálené hrnce

Kávová sedlina nanesená na houbu na mytí nádobí pomůže vydrhnout připálené hrnce. Neriskujete, že by na nich drhnutí zanechalo škrábance, které vznikají při použití písku.

Hnojivo pro rostliny

  • Kyselé pH kávy prospívá vřesovištním rostlinám stejně jako rašelina. Pěstujete-li vřesy, vřesovce, azalky nebo rododendrony, dávejte kávovou sedlinu pod ně.
  • Chcete-li, aby hortenzie na vaší zahradě zdobily nádherně vybarvené květy, potřebují k tomu kyselé prostředí a dostatek vláhy. Zalévejte je proto vodou s rozmíchanou kávovou sedlinou.
  • Kávová zrna oplývají množstvím fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. Při rozkladu navíc uvolňují dusík. Pokud kompostujete bio odpad, díky kávové sedlině získáte přírodní hnojivo s extra porcí minerálů.
  • Výsev drobných semen zeleniny usnadní, když je smícháte s vyschlou kávovou sedlinou a směs nadrobíte do připravených řádků. Docílíte rovnoměrného rozmístění a nastartujete také růst rostlin.

Ochrana proti zvířatům

Jestli si vaše nebo sousedova kočka dělá toaletu z vašich záhonů, chraňte je směsí lógru a nasekané pomerančové kůry. Jejich vůně kočkám vadí a budou si pro svou potřebu hledat jiné místo.

Zastaví slimáky a mravence

Ničí-li vaši úrodu slimáci, zablokujte jim cestu lemem z kávové sedliny okolo záhonu. Stejně tak udržíte v dostatečné vzdálenosti mravence, kteří s oblibou chovají na rostlinách kolonie mšic.

Léčí akné

Kávová sedlina má přirozené adstringentní a antioxidační vlastnosti, čistí a tonizuje pleť, a proto se hodí k léčbě akné. Stačí ji smíchat s troškou organického medu a vytvořenou pastu použít jako pleťovou masku. Jestli vy či vaše děti na akné trpíte, je to čistě přírodní a levný způsob jak se akné zbavit.

Masážní tělový peeling

Kávová sedlina je dostatečně hrubá, aby odstranila z pokožky odumřelé kožní buňky, ale zároveň natolik jemná, aby kůži nepoškodila. Tělový peeling pro masáž pokožky vyrobíte ze sedliny a kokosového oleje.

Zdroj: Freepik.com

Je účinná v boji s celulitidou

Trápí-li vás celulitida, vytáhněte do boje proti ní domácí kosmetiku obsahující kávovou sedlinu. K ní přidejte přiměřené množství olivového oleje, aby získala pastovitou konzistenci. Aplikujte na problémové partie a pro zesílení účinku je obalte potravinovou fólií. Po 10 minutách osprchujte.

Nahradí i Solvinu

Lógr smíchaný s rozpuštěným čistým glycerinovým mýdlem nahradí známou Solvinu. Zrnka kávy jsou dostatečně abrazivní a vydrhnou z kůže na rukou i silné nečistoty. Pohltí také případné pachy.

Vyživuje vlasovou pokožku

Tmavovlasí lidé mohou podtrhnout barvu svých kadeří, když je umyté a osušené budou oplachovat silným odvarem připraveným z kávové sedliny, který přecedí a nechají vychladnout na přijatelnou teplotu. Tento postup prospěje i vlasové pokožce a vlasy budou lépe vyživené.

Odpuzuje blechy a srsti dodá lesk

Po koupání můžete také svému pejskovi vetřít kávovou sedlinu do kožichu, nechat několik minut působit a důkladně opláchnout. Tento postup zabíjí blechy a dodává lesk srsti.

Alternativa tekutých receptů

Jestli máte k dispozici větší množství čisté sedliny z kávovaru, převařte ji ve vodě, přefiltrujte a tekutinu použijte při vaření jako alternativu tekutých složek receptů. Zlepší třeba chuť chilli con carne, masových marinád nebo sladkých muffinů.

Funguje jako přírodní barvivo

Horkým odvarem lze rovněž barvit přírodní textilní materiály, zejména bavlnu, vlnu nebo len. Aby se barva chytila, je nutné ji v odvaru povařit alespoň půl hodiny. Po vychladnutí vyjměte z lázně, důkladně několikrát vymáchejte. Pro stabilizaci barvy přidejte do vody při posledním máchání trochu octa.

Nebo přírodní mořidlo

Stejně tak můžete tuto tmavou tekutinu použít jako přírodní mořidlo na dřevo. Intenzitu zbarvení dřeva zvyšuje několikanásobné opakování nátěru. Pak povrch nechte vyschnout a ošetřete voskem nebo olejem.

Odstraní škrábance

Jestli máte na tmavém nábytku nevzhledné škrábance odhalující světlejší dřevo, přetřete je kašičkou z lógru a horké vody. Podle potřeby postup opakujte, po vyschnutí nábytek navoskujte a škrábance budou pryč.

Krmivo pro žížaly

Patříte-li mezi rybáře a chováte-li si na kompostu žížaly jako nástrahu, přikrmujte je kuchyňským bio odpadem s kávovou sedlinou. Odměnou vám bude množství hezky vypasených kroužkovců.

Tip: Hledáte alternativu kávy se sníženým obsahem kofeinu? Přečtěte si o terapeutickém nápoji Qi coffee aneb není káva jako káva.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám