20 možností, jak využít kávovou sedlinu

kavovar
foto: Pixabay.com/Andreas

I když instantní káva způsobila, že turka si dáváme stále méně často, přesto jsou mezi pijáky kávy milovníci právě tohoto druhu nápoje. Příprava kávy je zajímavý obřad na jejímž konci je kávová sedlina, která zůstane v hrníčku. Oplachování takového kousku nádobí je problematičtější. Lógr by rozhodně neměl zůstat v šálku při mytí v myčce, může způsobit i ucpání odpadového potrubí kuchyňského dřezu. Většinou ho proto vyhazujeme zcela bez užitku do odpadkového koše. Podobně se vyextrahované mleté kávy zbavujeme z misky se sítkem z kávovaru.

Možná vám to bude připadat směšné, ale nejde o úplně bezcennou surovinu. Je neuvěřitelné, že lidé vymysleli spoustu způsobů, jak ji opětovně použít. Nemáme zrovna na mysli přípravu fenoménu socialistického pohostinství “druháku” – kávy vzniklé opětovným zalitím lógru vařící vodou. Už by vám asi moc nechutnala. Inspirujte se raději následujícími osvědčenými nápady.

 1. Usušený lógr nasypte do misky a vložte do chladničky. Funguje v tomto případě obdobně jako jedlá soda a absorbuje případný pach nebo výrazné vůně skladovaných pokrmů.
 2. Po krájení cibule nebo česneku vydrhněte krájecí prkénko i své ruce malým množstvím sedliny a důkladně opláchněte. Dojde k neutralizaci nepříjemného aromatu.
 3. Kávová sedlina nanesená na houbu na mytí nádobí pomůže vydrhnout připálené hrnce. Neriskujete, že by na nich drhnutí zanechalo škrábance, které vznikají při použití písku.
 4. Kyselé pH kávy prospívá vřesovištním rostlinám stejně jako rašelina. Pěstujete-li vřesy, vřesovce, azalky nebo rododendrony, dávejte kávovou sedlinu pod ně.
 5. Chcete-li, aby hortenzie na vaší zahradě zdobily nádherně vybarvené květy, potřebují k tomu kyselé prostředí a dostatek vláhy. Zalévejte je proto ve vodě rozmíchanou kávovou sedlinou.
 6. Kávová zrna oplývají množstvím fosforu, draslíku, hořčíku a mědi. Při rozkladu navíc uvolňují dusík. Pokud kompostujete bio odpad, díky kávové sedlině získáte přírodní hnojivo s extra porcí minerálů.
 7. Výsev drobných semen zeleniny usnadní, když je smícháte s vyschlou kávovou sedlinou a směs nadrobíte do připravených řádků. Docílíte rovnoměrné rozmístění a nastartujete také růst rostlin.
 8. Jestli si vaše nebo sousedova kočka dělá toaletu z vašich záhonů, chraňte je směsí lógru a nasekané pomerančové kůry. Jejich vůně kočkám vadí a budou si pro svou potřebu hledat jiné místo.
 9. Ničí-li vaši úrodu slimáci, zablokujte jim cestu lemem z kávové sedliny okolo záhonu. Stejně tak udržíte v dostatečné vzdálenosti mravence, kteří s oblibou chovají na rostlinách kolonie mšic.
 10. Kávová sedlina má přirozené astringentní a antioxidační vlastnosti, čistí a tonizuje pleť a proto se hodí k léčbě akné. Stačí ji smíchat s troškou organického medu a vytvořenou pastu použít jako pleťovou masku.
 11. Kávová sedlina je dostatečně hrubá, aby odstranila z pokožky odumřelé kožní buňky, ale zároveň natolik jemná, aby kůži nepoškodila. Tělový peeling pro masáž pokožky vyrobíte ze sedliny a kokosového oleje.
 12. Trápí-li vás celulitida, vytáhněte do boje proti ní domácí kosmetikou obsahující kávovou sedlinu. K ní přidejte přiměřené množství olivového oleje, aby získala pastovitou konzistenci. Aplikujte na problémové partie a pro zesílení účinku je obalte potravinovou fólií. Po 10 minutách osprchujte.
 13. Lógr smíchaný s rozpuštěným čistým glycerínovým mýdlem nahradí známou Solvinu. Zrnka kávy jsou dostatečně abrazivní a vydrhnou z kůže na rukou i silné nečistoty. Pohltí také případné pachy.
 14. Tmavovlasí lidé mohou podtrhnout barvu svých kadeří, když je umyté a osušené budou oplachovat silným odvarem připraveným z kávové sedliny, který přecedí a nechají vychladnout na přijatelnou teplotu. Tento postup prospěje i vlasové pokožce a vlasy budou lépe vyživené.
 15. Po koupání můžete také svému pejskovi vetřít kávovou sedlinu do kožichu, nechat několik minut působit a důkladně opláchnout. Tento postup zabíjí blechy a dodává lesk a srsti.
 16. Jestli máte k dispozici větší množství čisté sedliny z kávovaru, převařte ho ve vodě, přefiltrujte a tekutinu použijte při vaření jako alternativu tekutých složek receptů. Zlepší třeba chuť chilli con carne, masových marinád nebo sladkých muffinů.
 17. Horkým odvarem lze rovněž barvit přírodní textilní materiály, zejména bavlnu, vlnu nebo len. Aby se barva chytila, je nutné ji v odvaru povařit aspoň půl hodiny. Po vychladnutí vyjměte z barvící lázně, důkladně několikrát vymáchejte. Pro stabilizaci barvy přidejte do vody při posledním máchání trochu octa.
 18. Stejně tak můžete tuto tmavou tekutinu použít jako přírodní mořidlo na dřevo. Intenzitu zbarvení dřeva zvyšuje několikanásobné opakování nátěru. Pak povrch nechte vyschnout a ošetřete voskem nebo olejem.
 19. Jestli máte na tmavém nábytku nevzhledné škrábance odhalující světlejší dřevo, přetřete je kašičkou z lógru a horké vody. Podle potřeby postup opakujte, po vyschnutí nábytek navoskujte a škrábance budou pryč.
 20. Patříte-li mezi rybáře a chováte-li si na kompostu žížaly jako nástrahu, přikrmujte je kuchyňským bio odpadem s kávovou sedlinou. Odměnou vám bude množství hezky vypasených kroužkovců.

Možná znáte jiný rozumný způsob, jak znovu použít kávovou sedlinu. Jestli stojí za to, podělte se o něj s ostatními čtenáři na našem facebookovém profilu.

Štítky , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.