Proč dát přednost přírodnímu vánočnímu stromu před umělým

vanocni-strom
foto: Pixabay.com/Ralph

Pokud budeme srovnávat řezané vánoční stromy s plastovými atrapami, můžeme brát na zřetel různá hodnotící kritéria. Výrobci a prodejci umělých napodobenin se často ohánějí ekologickou argumentací, že umělý stromek přece zachrání spoustu živých stromů. To se sice zdánlivě jeví jako rozumný důvod, ale možná to není tak úplně pravda. Při produkci plastů jsou používány fosilní suroviny a celý výrobní proces je poměrně energeticky náročný. Jakmile se rozhodneme s takovým stromečkem po letech rozloučit, je třeba spotřebovat další porci energie pro jeho recyklaci. K přírodě zcela nepřátelské jsou pak levné stromečky z takových umělých hmot, které vlastně efektivní zpětné zpracování vůbec neumožňují. Často také obsahují toxické sloučeniny, které negativně působí na lidské zdraví už při přítomnosti stromu v místnosti, po odložení na skládku pak kontaminují půdu a podzemní vody.

Drtivá většina řezaných stromů je v současnosti na trh dodávána z pěstitelských farem. Nedochází proto k drancování dřevin volně rostoucích v lesích. Pokud chcete snížit uhlíkovou stopu, kterou vypěstovaný strom zanechá, poohlédněte se po těch, které jsou pěstovány v tuzemsku a nedováží se k nám tisíce kilometrů z ciziny. Po svátcích se postarejte o jeho odvoz do sběrného dvora, kde už si elegantně a pro přírodu přínosně poradí s jeho recyklací.

Zcela nesporný je vizuální rozdíl. Oproti době před několika desetiletími dnes už výrobci umělých vánočních stromků umí mnohem lépe napodobit reálné jehličnany. Dovednosti přírody se však nemohou zdaleka vyrovnat. Přírodní stromy nemohou být zcela symetrické a bez vad, ale drobné nedostatky k nim prostě patří. Dokonale pravidelné kužely a jednolitá barva jehličí umělých stromů nepůsobí nikdy autenticky.

Pokračovat můžeme srovnáním vůně obou variant. Když máte slušný umělý strom, nepříjemně chemicky nepáchne, ale vůni žádnou nemá. Zato řezaný strom uvolní do ovzduší v bytě příjemné esenciální oleje a silice, díky kterým na vás dýchne duch Vánoc. Tyto sloučeniny působí silně blahodárně na respirační systém, uvolňují ucpaný nos a mají také antiseptický účinek.

Zajímavé jsou také studie, které upozorňují na příznivý vliv řezaných stromů na psychiku. Je velmi podobný efektu, který vyvolávají pokojové rostliny, jen je časově omezen na období svátků. Jde vlastně o jakousi “expozici přírodnímu prostředí”, která vyvolává pocity štěstí a uspokojení, redukuje stres, napomáhá rychlejšímu psychickému zotavování se, zvyšuje mentální výkon a podněcuje kreativitu. Jestliže si, třeba kvůli nedostatku místa v bytě, nemůžete řezaný vánoční strom dovolit, ozdobte si interiér alespoň větvemi jehličnanů nebo cesmíny.

Sbalit umělý strom dá možná méně práce a nemusíte vybírat jehličí z koberce, na druhou stranu plasty vyloženě lapají prach, který se při odstrojování a demontáži rozptýlí po celé místnosti. Jestli vás trápí alergie nebo astma, vyhněte se umělému stromečku jako čert kříži.

Podtrženo a sečteno, řezaný přírodní strom k Vánocům patří a umělý se mu nevyrovná. Rozhodnout se jen musíte, jaký to letos bude – smrček, borovička nebo jedle?

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.