Zeleninu a bylinky můžete začít pěstovat i v červenci

zahradnicky-kosik
foto: Pixabay.com/congerdesign

Léto začalo, venkovní teploty dosahují velmi příjemných hodnot a vám možná zbylo nějaké volné místo na záhonech, případně se uvolnilo po sklizni ředkviček, jarních odrůd salátů nebo mladé cibulky. Určitě nenechávejte půdu přes léto ladem, jen by zbytečně vysychala. Při dostatečné zálivce budou semena klíčit mnohem snáze než na jaře a rostlinky porostou také rychleji. Stačí vybrat ty správné plodiny, ohnout záda a pustit se do práce.

Právě v červenci je ideální čas pro výsev listové zeleniny, především letních odrůd hlávkových salátů, špenátu, štěrbáku, rokety, salátové hořčice, čínského a pekingského zelí. Pokud najdete místo na hrách, můžete si počkat až se vytvoří lusky se sladkými kuličkami, nebo rostliny sklidit jakmile vyrostou do výšky asi 5 centimetrů a použít jako zeleninu listovou. Všechny uvedené druhy se báječně hodí do salátů.

Ještě pořád můžete začít s pěstováním červené řepy, kedluben, vodnice a dalších odrůd ředkví. Možná už jste vytrhali a zbaštili jarní várku ředkviček. Jejich výsev můžete klidně zopakovat. Stejně tak vám vyroste mrkev, i když tu vysetou v létě budete ze země tahat až v říjnu. Stále oblíbenější zeleninou je také fenykl, průběžně můžete trhat a v kuchyni používat nať, do podzimu se rostlinky hezky zakulatí a z řapíků vytvoří krásnou malou hlávku.

Zapomenout nesmíte ani bylinky – koriandr, listovou petrželku, kerblík, kopr, libeček a bazalku. Máte-li mezi přáteli někoho s bylinkovou zahradou, nyní je také vhodné období, kdy je můžete požádat o oddělení části trsů rozrostlých bylinek jako je máta, tymián, rozmarýn, šalvěj a estragon. Samozřejmě si také tyto bylinky můžete koupit také v kontejnerech v zahradnictví.

Červencové a srpnové počasí bývá sice teplé, ale zároveň většinou suché. Aby vaše zelenina a bylinky hezky prospívaly, nezapomínejte jim dopřát dostatek vláhy.

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.