Jak se zbavit plísně nohou i bez dermatologa

prsty-nohou
foto:Pixabay.com/Hans

Plísňové infekce jsou onemocnění vyvolaná mikroskopickými houbami, plísněmi a kvasinkami. Ideální podmínky pro růst těchto organismů spočívá ve vlhku a teplu. Není tedy divu, že se jim daří ve veřejných sprchách. K přenosu dochází poměrně snadno, z postižené nohy se odloupne šupinka, na kterou stačí šlápnout. Pak ponožku na nožku, šup s ní do uzavřené boty a už to krásně bují. K rizikovým faktorům pak patří drobná poranění kůže, antibiotická nebo jiná farmakoterapie, oslabená imunita, diabetes, překyselení organismu a nadměrná konzumace sacharidů.

Pokud navštívíte lékaře specialistu, zřejmě vám předepíše antimykotickou mast nebo spíše doporučí některý z volně prodejných přípravků. V přírodě však existují léky snad na všechny nemoci. Proto se dá s plísní nohou vypořádat pomocí bylinek a rostlinných produktů. Důležité je ovšem vytrvat v léčbě po dobu minimálně 8 týdnů, dokud není infekce zcela eliminována. Tady jsou vhodné přírodní prostředky, které máte doma nebo je snadno opatříte:

 • cibule – postižená místa potírejte šťávou z cibule a účinek podpořte i její konzumací
 • česnek – aplikujte rozmačkaný česnek smíchaný s olivovým olejem, prospívá i vnitřní užití česneku
 • hřebíček – povařte 5 minut lžíci sušeného hřebíčku ve 1/4 litru vody, do vychladlého odvaru máčejte pruhy látky a přikládejte jako obklad
 • jablečný ocet – teplá koupel ze stejných dílů octa a vody může trochu štípat, ale zabírá
 • kurkuma – z kurkumového prášku a vody vyrobte pastu, kterou naneste na pokožku, nechte zaschnout a důkladně umyjte
 • levandulový olej – používá se při léčbě zasažených nehtů, nanáší se pomocí vatového tampónu na nehet a jeho okolí
 • lapačo – nechte nohy denně odpočívat 15 minut v odvaru z drcené kůry lapača, užívejte i jako čaj pro podporu imunity

lb-guaranaplus-lapacho

 • měsíček lékařský – nohy ošetřujte odvarem nebo měsíčkovou mastí, recept na její přípravu jsme uvedli v článku Měsíček září jako sluníčko a stejně dobře hojí 
 • oreganový olej – směs oreganového a olivového oleje kápněte na vatičku a natřete zasaženou pokožku a nehty
 • šalvěj lékařská – omývání extraktem ze šalvěje působí na mykózy antimikrobiálně a inhibičně
 • tea tree olej – pár kapek tohoto silného přírodního antibiotika smíchejte s olivovým olejem a vmasírujte do pokožky

Pro zaručený efekt musí být terapie komplexní, ošetření postižených míst mnohdy nestačí a příčiny bývají hlubší. Jako u léčby jiných chorob je na prvním místě imunita, podpořte ji tedy vhodnými doplňky, například hlívou ústřičnou nebo vilkakorou, a také stravou bohatou na vitamíny, pozor ovšem na sladké druhy ovoce. Velký význam má alkalizace organismu, k čemuž se nejlépe hodí zelený ječmen.

Aby se problémy nevracely, dbejte na dostatečnou hygienu a péči o pokožku. Pravidelně větrejte a dezinfikujte obuv. Každý den měňte ponožky a alespoň do zbavení se plísně nohou je perte na 95°C. Pokud to vaše profese dovoluje, přezouvejte se v práci do pohodlné prodyšné obuvi.

Štítky , , , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Autor: Redakce

Označení Redakce v prvním případě znamená, že autor článku si přeje zachovat své soukromí. Druhou možností je, že se jedná o text, na němž se podílelo více autorů.

Komentáře jsou uzavřeny.