Search
Close this search box.

Nastartujte se guaranou zdravě do nového dne

Zdroj: Freepik.com

Ranním rituálem téměř každého z nás je šálek kávy. Energie však nevydrží příliš dlouho a než stihneme nasadit pracovní tempo, únava je tady zas a znova. Únavu můžeme zahnat dalším šálkem kávy nebo zvolit zdravější alternativu. Není lepšího rozhodnutí než se v tomto případě obrátit na bylinky. Jedním z nejmocnějších přírodních životabudičů je guarana.

Liánovitá kráska z Amazonie

Guarana (Paullinia cupana) je liánovitá rostlina z tropických pralesů Amazonie. Název získala po indiánech kmene Guaraní, kteří ji po staletí užívali jako elixír dlouhého žití. Obsahuje guaranin (stimulační látka podobná kofeinu), kofein, třísloviny, vitamíny, antioxidanty, rostlinné oleje a alkaloidy – teobromin, teofylin. A právě toto složení dělá z guarany jedinečnou bylinku, která dodává přírodní energii, pomůže při pracovním vypětí odbourat stres a podpoří koncentraci. Tuto rostlinu ocení nejen lidé s fyzicky či psychicky náročnou prací, ale i studenti při zkouškovém či řidiči.

Porovnání guarany a kávy

Guarana sice oproti kávě začíná působit později (cca 1 hodinu od požití), ale energie pak vydrží 6 – 8 hodin. Když si dáme šálek kávy, nastartuje nás to ihned, ale po hodině nás většinou energie opouští. Navíc káva způsobuje překyselení žaludku a z toho pak vznikají další zdravotní potíže. Guarana je natolik šetrná, že překyselení nehrozí. Navíc není návyková, takže ji můžete užívat i dlouhodobě. Připravte si punč z guarany.

Guaranu seženete ve formě tablet nebo prášku. Z prášku si připravíte jak teplý, tak osvěžující nápoj nebo se dá přidat do müsli či jogurtu. Pokud vám chuť guarany nebude příliš lahodit, můžete nápoj dochutit citrónem, Panelou, medem, mátou… (zkrátka dle chuti). Než si pořídíte tablety, důkladně prozkoumejte složení. Je důležité, aby tablety obsahovaly přímo pomleté plody guarany. Jestliže obsahují pouze extrakt nebo izolovaný kofein a spoustu pojiv, nebude účinek nikdy takový jako z plodu, který obsahuje všechny biologicky účinné látky guaraně vlastní.

A jako tečku na závěr můžeme zmínit další pozitivní účinky guarany: detoxikuje, podporuje hubnutí, pomáhá při bolestech hlavy, při PMS, zabraňuje předčasnému stárnutí, zvyšuje potenci, libido, zahání kocovinu a tlumí bolest.

Nechutná vám guarana? Další zdravou náhradou za standardní kávu může být Qi Coffee.

Sdílet na Facebooku

Audiron

Další zajímavé články

Tělo a kondice

Jak se dostat do formy po porodu

Porod je jedinečným a krásným zážitkem, který přináší radost, ale také změny na vašem těle. Po příchodu nového člena rodiny se mnoho

Tělo a kondice

5 tipů, jak zatočit se špatnou kondicí

Špatná kondice může ovlivnit náš každodenní život a bránit nám v plném využití našeho potenciálu. Ale nezoufejte! Existuje několik tipů, které vám